CRO-eu.com
Srpanj 27, 2021, 22:50:47 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Gacanska rakija  (Posjeta: 8897 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Lipanj 18, 2008, 12:24:57 »

Gačanska rakija

Zovu je rakija, zovu ju žujica po žućkastoj boji. Bijele rakije nisu bile na cijeni.
Mučenica -  jeli ovaj naziv dobila što one koji više malo popiju muči ili što treba dosta truda i muke da bi se dobila dobra rakija. Možda po tome što šljive do kapljice prolaze kroz muke. Ma nije ni važno, važno je da kuća ima rakije, da se ima za "masirati unutra", kako se to kaže, rijeđe izvana.

"Da se ima koja boca nedaj Bože doktora ili sudca ili advokata, za dite u školi protisnuti a valja prištediti bocu rakije more bit za dobit posal" i takve stvarčice koje se čovijeku u životu događaju.

Nisu rijetki i oni koji su bačvicu ili bocun tvrdo začepili, dapače zapečatili i s njom čekali udaju kćeri ili ženidbu sina a i u najtežim trenutcima rakija je valjala jer " kakova bi to čuvarina bila ako nebi bilo kaj žmulj rakije".

Od rođenja do smrti rakija prati život Gačana, ona im je u mentalitetu i njihovoj osobnosti.
A ne mora biti samo slivova, može biti i rušova – od kruške tetke, može biti drenjulova  - od drijenka, borovova – od ploda borovice.

Na nižoj je ljestvici rakija od cibura – ranih šljiva i belis, rane bijele šljive ali ako nema bolje dobra je i takva.

Zna se tako peći rakija i od murbe – dude, čak i od meda. Otvorenih rakija nikada nije bilo jer je šljiva bilo dosta a za šećer nije bilo dosta novaca.

Rakiju su mahom pili muškarci i to iz "vinenske čaše" – čaše za vino jer s malom čašom se može i uvrijediti koga. Žene nisu trebale piti a ako jesu onda potajice ili kad su u ženskom društvu. A da bi se rakija imala tijekom godine, zato se znalo prištedjeti tako, da se nije pekla u jesen već u proljeće ili čak u rano ljeto.

Povećane fotografije u galeriji > http://cro-eu.com/galerija-fotografija/thumbnails.php?album=140&page=1
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #1 : Lipanj 18, 2008, 12:30:24 »

Tule peče rakiju

Dida   E moja babo vidiš ti kaj su dobre slive na cilu zemlju su legle! Ki će tom doć kraj? Ja neznam, ja neznam. Eto tebi pa radi kak god oćeš!
Baba   Kako ne, sve ćedu to blažene ručice pobrati lipo! Ovo je šteta da propadne. Bit će rakije kaj vode!
Dida    O babo, babo, ki će tom doć kraju? Dica ošla od nas a ki će nam pomoć? Vidiš da je cilo selo prazno, naroda nema nigdi. Ajmeee meni ..
Baba   Neka, neka, nemoj kukat i plakat. Bolje, bolje da imamo nego da nemamo.

Dida   Ajme meni, ajme meni. Pa nešto ćemo i prodat ove godine. Ma ja neznam više ča ćemo i kako ćemo!
Ja neznam, ja neznam moja babo! Eto ti pa išći koga god znaš. Ja više neznam koga nać. Ajme meni moja babo ...
Baba   E vraga uvik kukaš. Imaš rakijetine još od prošle godine.
Dida   A joj, ni meni dobro babo moja ...
Baba   Ni, ni! Bit će ti vrag crni kad treba polokat, ne boj se! Kad treba delat unda si vajk bolestan!

Dida   A joj meni! Znaš ti babo, ja se sad siti, znaš ti da je meni Šima ostal dužan pa će doć pomoć, pa bi ja unda šal jutra po njega. E a ča će on jist, imaš li ti ča?
Baba   Ma ima, ima svega u kuvariji, na panku još visi slanina i nožice suve od praseta i svega još ima. Lako je meni za jilo, pogaču ču umisit. Imam lipe šenice, lipo izmlila sam i evo ti rane, ne boj se. Kad je u kući kruva dosta, nema gladi!
Dida   E moja babo, meni ni nešto dobro. Jesi ti možda tila da ja malo rakije popijem? Pa Bog će nas kad beremo da nemamo malo rakije!

Baba   Ma vrag u tebi, nisi se već tri dana otreznil! Ča će ti rakija?! Samo da ti je lokat a delat? Delat – niš e... nema to.
Dida   E neznam, neznam
Baba   E znat ćeš znat kad dobiš po leđi od mene. Evo vraže stari malo, evo. Nisi je svu polokal, evo zerce. Evo zrikni jednu pa ćeš lakše puvat.
Dida   E Bože, e Bože na mi je lakše.

Baba   Nećeš je ve godine pit kaj dosad. Ja ću ju zaključat i pomećat ju u jame tako da je ne moreš laku nać.
Dida   E babo moja, ja moram malo prileć, ne mogu ja više ... sve me boli. O Bože ki će vome doći kraju? Samo da oće kakuva tičurina da skrkne ovu granu .. a Bože ...
Baba   Samo ti zini pa će past sliva ti u usta.
Jesi ti čul unu Peričinu ča je išla kroz selo neki dan a ... a kako Perajce do nas gruni pa za meje pa za vo, pa za no a neka, neka doćedu i oni na svoje.

Dida   Znam ja ki to divani, ona Jeka, ona je cilo silo oblajala, oće i nas kako ne, evo joj ga! E neće, neće babo. Ja ću noj stuć labruju ja ti kažem.
Baba   Jesi ti vidil kako nam je naj kamen pomakal iz meje? Ni više tamo kadi je bil nego nema ga više.

Tule   Faljen Isus i Marijo

Povećane fotografije u galeriji > http://cro-eu.com/galerija-fotografija/thumbnails.php?album=140&page=1
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #2 : Lipanj 18, 2008, 12:37:49 »

Baba   A uvik budi. Odite, odite.
Dida   Ki je to babo?
Baba   Evo nam pomagača!
Dida   E moj Tule, Tule, dobro si mi došal. Boga mi, mene leđa bolidu! Baš ja i baba divanimo kako ćemo mi to ...
Tule   A evo ja i moj nećak idemo iz njegova šljivara. A ti pripremi, poberi šljive pa kad se škomidu pa ćeš biti prvi Nemoj čekad sada. Ali vidim ja, gostite se ti i baba.
Baba   Kako ne, odi, odi kotlaru, odi. Evo ti one ča si još lani pekal.
Tule   Kako si sačuvala ovo?
Baba   E lako! Prava gazdarica vajk ima svega punu kuću!
Dida   A baba meni nisi dala!
Baba   Ti si svoje polokal!
Dida   E Boga mi, drugačije ćemo večeras divanit.
Tule   Dali ča sluša?
Dida   Daj mi baba jednu!
Tule   Ma daj mu, daj

Baba   A evo, vragu i on i ona! Evo mu još jedna.
Dida   Evo mi sad, koda mi dušu izliči!
Tule   Bit če vi godine sliv!
Dida   Ki će brat moj Tule? Baba ne more niš!
Baba   Da, da, samo vičeš "aj ti natoči meni" a nisi se sitl da i ja zeru moran!
Tule   Kako sam ti rekal, požuri i poberi slive.
Dida   A evo ti ona, onda drži tri ćoška u kući!
Baba   Sad ćete zerka zagrist lipe pogače. Dida je već zaspal. Neka je!
Tule   Daj mi još malo ulji, da mi bolje prođe! E daj još mi jednu slivu sa grane uberi. Bog ti dal i rakije! Al će bit noćas prđevine!
Baba   E ... e... da kako! Znaš li ti jel lani bila ona Peračina kad si ti kod mene pekal rakiju? A ... kako su bili svi ljubomorni; koliko ona u kotlu ima, valja je pokrala pola sela sliv i ovo – ono. E pa ki im je kriv ča nemaju voćara. Vidiš mog voćara, to je čudo!
Dida   Ča ti to babo divaniš?
Baba   A znaš ča ke selo; ljubomorni ča mi imamo a oni nemadu, eto ti!
Tule   A ča me nešto kolena bolidu, najko moja!
Baba   Proć će to! Nego kotlaru da se mi nešto dogovorimo. U subotu bi ja slive brala pa da ti i tvoj nećak dojdete. Svaka ruka mi je dobro došla!
Tule   Dobro doć ćemo!

Baba   Sabrat ću ja još ljudi da to rešimo.
Tule   Kad poredim ono oko blaga onda ću ja doć. Kad rosa projde
Dida   A odešte vi ljudi! A ja malo dremam i cilo jutro mislimo ja i baba pkp tpga i  kako ćemo. Ajme baba, evo mi grč nogu uhvatil ...
Tule   Ajde, Bog.
Baba   Bog svami i sretna Marija.
Dida   Joj, joj, ajde kupi to i idemo.
Baba   Idemo, idemo, već se primiče noć, treba konak priređivat.
Dida   Idem ja pa ću još leć zera.
Baba   E samo da ti je ležat i lokat rakiju! A ... a? Treba delat, treba!
Dida   Jesi ti ljude pozdravila?
Baba   A Bože dragi kako su ve godine slive slatke! Bit će jake rakije, tako narod vajk divani; kad su slive slađe da je unda rakija jača.
Dida   Evo ti pa radi ča god znaš!

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #3 : Lipanj 18, 2008, 12:44:54 »

Baba   O Bože dragi kako slive odpadadu. Ma kadi je onaj moj vrag stari? Vajk leti po selu kaj kuja Peretina, mesto da ove slive pomaže mi brat. Vajk sve moram sama! A joj meni!
Luce pjeva   "Čuvala sam ovce i goveda i ljubila ča mi mama neda ..."
Baba   Kad ja budem gotova onda će ga vrag donest, neboj se!

Luce   Faljen Bog, majka!
Baba   A uvik faljen budi draga!
Luce   Jel ide to vami akko?
Baba   A ide, ide.
Luce   A ča ste sami, di je onaj vaš?
Baba   A vrag zna, lati po selu!
Luce   Ajme ... pa grijota od Boga da vi to sami berete. Ma znate ča, zvat ću ja vu dicu okolo po cesti, to se i onako cili dan po prašini maže. Eto tako ako ima kakove pogače ili kruva doće oni samo tako.
Baba   Ima, ima, spekla sam ja pogaču. Ajde Bog ti dal zdravlje. Va moja stara sotona vajk lati nekud. Ajde draga, ajde!

Djeca pjevaju : "Zvone zvona svetoga Ilije..e ..."

Luce   Nu majko, ovo su sva ča sam sabrala. Ni ji više bilo.
Baba   Dost draga Luce, dost. Ajme kako si ti prava samo još da se u pravu kuću udaš. Možda moj stari vrag dojde dotle.

Luce   A nemojte se tome previše nadat.
Baba   Ber te dico draga, berte. Bit će pogače, ajme meni lipa pogača tepla ...
Frane ... odi pomozi mi slivu strest, odi kad imaš škale u sebe. Noći ćeš ić curama u prelo, ajde ... ajde...

Kate   Frane, nemoj past!
Frane   Ne boj se Kate niš! Neću!

Baba   O Frane moj, puno ti fala. Bog ti dal zdravlje. Evo sad možeš zet škale, sad ja nemam više za brat.

Luce   To je lugarov sin, taj odavno bere kotlaru, ne bojte se.

Frane   Kate ... ajmo mi vidit di ima saji sliv, ča misliš? Ajde, ma neće te majka, ma neboj se ... ajde ...

Luce   Dica, dal čujete kako pogača miriši?

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #4 : Lipanj 18, 2008, 12:50:12 »

Dida   Jeli babo, ča ćedu va dica ovdi?
Baba   Kako ča ćedu?Berem sama slive ... pa Luce sabrala ....

Dida   Dobro, dobro ... nemoj ti da se ča čuje da su dica ča gladna, da dici nisi ča dala. Ti znaš da je naša kuća sirotinjska!
Baba   Neka je sirotinjska al je bogata! Ja sam spekla lipu pogaču sa masti.
Dida   Dobro, dobro! Samo čujem da se po selu ča divani e bome ... ćeš mi fasovati! Ja ti kažem! Daj baba sliva, da vidim kakove su!

Baba   Ajme koliko si len, nisi kadar iz zemlje uzeti!
Dida   E volim ja da ti meni daš babo! Dok si bila mlada – davala si! Dat ćeš mi i sad!
Baba   Na vrag te zeli leni, na!

Dida   Ča mi gnjile daš, vrag ti oči iskopal!
Baba   Nisi bolje ni zaradil! Samo letiš po selu!
Dida   E ... našal sam ja čovika! Bog mi pravi kotal, ne zagara! E ... nema mišanja, tako da večeras neš mišat. A sad ajde donesi dici ... ajde!

Baba   Čekajte dok vi manji zamidu!Evo ima još u rubiću. Evo majka u rubić ove zamotala. Odi Luce draga, odi i ti si zaradila.
Dida   E baba moja ... evo ti dolaze kotlari! Pa počasti a prije daj ti meni zera ... jel to stara rakija?
Baba   Stara rakija. Zeru sam sakrila od tebe da mi ti ne poločeš! Evo ti ... šišni to!
Evo mog kotlara i sinovca njegovoga!
Tule   Vidi se ča je prava gazdarica! Po tebi dida nebi niš bilo!
Dida   Ja sam njoj sve dal uruke! E eto baba ča ti ja nevaljam? Ki ti je napravil sve to? I sad pazi! Nemoj da selo sutra divani da sprdnju pravimo od ve kuce!

Tule   E gazda izgleda da su ti šljive pri karju.
Dida   E moj Tome, neznam ... evo još ima al stavila sam za pekmez malo a moram i nučićima dat malo. A zna se koliko ti uzimaš a ja kad legnem, briga me koliko ćeš ti zet. Samo nemoj da mi ki oko babe dira. Čuješ baba, nemoj da mi rakiju pokradu. Ti znaš da ja rano ležem!
Baba    Bez brige budi.

Curica   Ajme... jesu ovo pravi brkovi ili su ovo od vune?
Tule   Aj vidi .... ajme... ma čija su to dica!

Baba   Ma to su ti od pokojne Rože prenučad. Ona ima toga čudo te dice al su sva lipa.
Tule   Gazdarice, vidim da je vaj vragu šal.
Baba   Ma vajk je u selu.
Tule   Dogovor je dogovor i radit se mora dan i noć. Kotal mora ić dalje. U četvrtak si ti na redu!

Baba   Ja se moram pripravit, pogaču speć šeničnu, kokoš zaklat i tako ...
Tule   Ma more se proć i onako; malo slanine i kruva i dobro“ Frane... teba kući konak završit ... A reci mi jel ti to cura – divojka?
Frane   A ćaća, radim na tome!
Tule   A nek, Bog vas blagoslovil!

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #5 : Lipanj 18, 2008, 13:00:36 »

Mjesec siječanj, Tule pijeva: Oj rakijo rako ... ja te volim jako ...

Tule   Jel ide? Jel dan i noć pečete?

Baba   A tako – nekako. Evo upravo vaj kotal izlazi. Sad ću izmirit. 7 litar – dosta, dosta.

Tule   Dida hrče.
Baba   Napio se mrcina!

Tule   Ča mu vraga daš da pije?
Baba   Evo ako ćete zeru probat. Pa ćemo pristavit zadnji kotal i onda nema više.

Dida   Vidte, gledajte, ima svega u voj kući.
Tule   Malo ću ja prileć. Ajde nečaće malo ti to pripazi.

Sinovac   A je pravi kom. Ujače morat ćemo se malo više navratit dedu!

Tule   Pazi da se ne ošuriš, pazi, pazi ...Onda dida jeste se naradili?

Dida   A jesmo, jesmo. Ja i baba smo dva dana se prepirali a jedan radili. Bolje da Bog zame mene i nju ... kome mi pečemo!

Tule   A dat će se to prodat.

Dida   A kome? Podilit ću zera dici, malo popu, malo vome, malo nome.

Tule   A popije se i to.
Dida   Ma ki? Popijem pa onda sprdnju napravim od sebe! Za vaj kotal ... dal sam ja za njega dva para volov ... e ...e...babo ....

Baba   Evo me, evo me ča je, ki je vrag? Samo me zivlješ!
Dida   Daj slanine, evo ja sam malo krompir spekal. Ima li još rakije baba da daš kotlaru?

Tule   Znaš ča? Zgaravica me tuče! Nisam gladan ali je ova pogača lipa ...
Baba   Pod pekvom sam pekla.

Tule   Bil sam na tri-četiri mista pa sam malo previše popil pa mi krompir nekako paše.
Dida   E Tule evo malo vruči krumpirića ... ni moja baba, ona viče; vrag ti oči iskopalča mećeš to u peć.

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #6 : Lipanj 18, 2008, 13:07:31 »

Baba   Tule evo na, malo ćeš još zaljat.

Dida   Vidim ja da sam ja zadnji! Jadna mi majka ... di ja živim ... jadna mi majka moja! ... Evo je, evo, da probam. O Boga mi je dobra. A da nebi rekli da ja lažem vidite sada ... kako gori .... E vidite to konja ruši treći dan! E babo, vidim ja da ja vami smetam ... odo ja leć!

Tule   Aj malo prilezi – pa počini.

Dida   Nemoj baba da ja čujem kakovu slaboću al ćeš dobit šćapom!

Baba   Ajde, ajde ... nosi te vrag!

Tule   Sad da zmem malo slanine, da mastim malo grlo .... i da malo iznutra izmasiram ...

Baba   Di si ti stari? Ajde čovik ide kući ... ide kotlar i nećak kući ... ajde ispravi ljude ...

Dida   Moram ja spat malo. E babo moja nis ja bedast ...

Tule   Ajde Bog i pazi da se ča ne zapali.

Dida   A ča ću, moram pazit!
Tule   Budeš ti pazil ... vidim ja ... ti malo, malo pa zaspiš!

Tule pjeva: "Zora zori, dan se budi a ja moram odlazit ...."

* * * * *
Gačani su gostoljubiv svijet. Vole oni da im tko dođe u kuću, da navrati i nije reijetko čuti "svrni na rakiju". Pa ako Vas pozovu, svratite. Poziv je od srca i široke gačanske duše.

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.21. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!