CRO-eu.com
Listopad 28, 2021, 11:14:04 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Brinjski Sokolac  (Posjeta: 4084 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Lipanj 04, 2013, 23:58:22 »

Brinjski Sokolac

Najpoznatija gradina sadašnjem stanovništvu Hrvatske nije Sokolac u Krupi nego Sokolac u Brinju.

Tako je slikar Krsto Hegedušić  za dekoraciju vile Josipa Broza Tita, u današnjim Predsjedničkim dvorima na Pantovčaku 241, naslikao desetak hrvatskih tvrđava, jedna od njih je brinjski Sokolac. Slika, oko 5-6 m. duga i 2,5-3 m. visoka, danas krasi rezidenciju predsjednika Republike Hrvatske i podsjeća goste na burnu hrvatsku prošlost.

Pošto naša domovina nema financijska sredstva za obnovu ovih kulturnih dobara, možemo se tješiti da su bar na slikama i fotografijama sačuvani od zaborava.

Očekivala sam da je bivši hrvatski predsjednik Mesić dao izraditi bar jednu sliku s ličkim kulturnim spomenikom, no poslije Tita naši su predsjednici imali druge interese.

-   Kako je brinjsko-frankopanski grad dobio ime Sokolac?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Krsto_Hegedu%C5%A1i%C4%87
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Markokr.

« Odgovor #1 : Lipanj 05, 2013, 18:51:22 »

Citat:
Pošto naša domovina nema financijska sredstva za obnovu ovih kulturnih dobara, možemo se tješiti da su bar na slikama i fotografijama sačuvani od zaborava.

Jel' to stvarno tako ???

Ako se pogleda koliko je novaca Tito i njegova komunisticka bratija pa i njegova familija potrosio na vlastita zadovoljstva a njegovi nasljednici, koji kao toboze nisu komunisti jer zive u "demokratskoj Hrvatskoj", odrzavaju grcevito njegove tradicije i nacin "zaradjivanja" novaca. Stvar je to dalekovidnosti i brige za nadolazece generacije. Nama je vazno da danas usicarimo a sto ce biti sutra ....? Pa mozda se desi opet neka EU koja bi nam preuzela brigu i o nasim klozetima jer nam i tu nedostaje brige o nasim narastajima i nasljednicima.

Domovina ima dosta financijskih sredstava za odrzavanje Sanadera i njemu slicnih.

Koga briga za Sokolac i ostale rusevine sirom Like i Korduna pa i cjele Hrvatske kada nam "Ivani" plate rakiju u "Starom 'otelu" u Brinju.
Tu se puno ne razlikujemo od nasih "najmilijih" istocnih susjeda.

Voli vas vas Marko
Evidentirano
Marica
Administrator
*

« Odgovor #2 : Lipanj 05, 2013, 18:59:02 »

Naravno da sam to ironično rekla i naravno da imaju naši predsjednici i političari druge "interese" koje ja ne moram nabrajati jer se vide ti interesi kud god kreneš pa i oni što stoje u garažama ili ih more ljuljka u nekim jadranskim lukama.

Meni nije poznato koja financijska sredstava za oĉuvanje kulturnih spomenika, objekata ima Ministarstvo kulture na raspolaganju. A u ovim proračunima se ja ne mogu snaći, tako da ne mogu tvrditi da su naše starine zanemarite nego predpostavljam da naša Vlada i političari imaju druge "probleme".

http://www.mfin.hr/hr/drzavni-proracun-2013-godina

Ti "problemi" kao naše pravosuđe su sigurno jako veliki jer se neki sudski postupci toliko odugovlače i koštaju državu mnogo novaca, da za kulturu ostaje samo džeparac.

Naša Vlada bi se preznojila od nemoći da mi imamo toliko kulturnih objekata koliko ih ima np. Austrija!
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.21. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!