CRO-eu.com
Srpanj 25, 2021, 15:53:28 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Božićno darivanje  (Posjeta: 3926 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Prosinac 25, 2010, 23:22:29 »

Božićno darivanje

Djed Mraz ili djed Božićnjak

Božićno darivanje je kršćanska tradicija pri kojoj se pokloni dijele svima onima koji našu pažnju zaslužuju; od obitelji do poštara i gradskih smetlara. Preteča božićnog darovanja je raspodjela poklona na 6. prosinac (Svetog Nikolu). Nakon reformacije u protestantskim područjima, pojedine religije npr. evangelistička crkva koje nemaju svetce i njihove imendane ne slave, božićno darivanje je premješteno na Badnjak.

Božićno darivanje je jedna ceremonija, pri kojoj se na Badnjak osobito dijeci stavljaju pokloni pod božićno drvce. Po staroj tradiciji, koju moja obitelj još uvijek njeguje, darivanje je u ponoć u noći od 24. na 25. prosinca, nakon ponoćke. Većinom, je darivanje, budući da mlađa djeca ne idu na noćnu svetu misu – ponoćku – u ranim večernjim satima 24. prosinca. Kod protestanta je "djeda Mraz" koji donosi poklone a kod nas katolika poklone donosi djetašce Isus Krist.

U Sjedinjenim Američkim Državama i Engleskoj je uobičajeno da Santa Claus, koji je kod nas djed Mraz ili djed Božićnjak, donosi darove u  ponoć - navodno kroz kamin - i djeca, ujutro, na prvi dan Božića, 25. prosinca otvaraju svoje poklone.

Meni je ta tradicija logičnija jer pokloni se nikom nikada ne dijele prije rođendana.

Tako da je u mojoj obitelji još uvijek, za malene i odrasle, Badnjak jedna od najdužih budnih noći – noć čekanja – očekivanja Isusovog rođenja – sveta misa u ponoć – darivanje i večera. Na Badnjak, sve do ponoćke, mi odrasli postimo, a za ponoćnu večeru servira se riba sa salatom od krumpira. Prvi dan Božića jede se guska ili patka ili pura s crvenim kupusom i jabučnom kašom. Danas je bila guska na redu. Kolači su kupljeni u slastičarni jer ja, moram priznati, volim kolače i torte ali ih ne znam pripremati.

Umorna i pospana sam kao poslje svake lijepe i radosne proslave.

I na kraju, da vam se pohvalim mojim poklonima.

-   Chanel N° 5 – meni najdraži parfem
-   Torbu od Valentino
-   Kalendar od umjetnika Paula Coelho sa mudrim izrekama i,
-   Poklon koji me također jako raduje, najnovije fotografije iz Like od Mladena Sertića.

Kalendar od umjetnika Paula Coelho

Mladenove fotografije su jedinstvene i biti će, čim stignem, idućih dana na forumu. Te predivne fotografije, kojih još nema na internetu, su lijep poklon svima ljubiteljima Like.

Mladene, puno ti hvala.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #1 : Prosinac 15, 2011, 20:15:39 »

Božić ili samo kupo-prodajna histerija

Već nekoliko godina se pitam kakvo značenje uopće Božić još ima kada smo svi nevjernici ili se Vi stvarno usudite reći da ste vjernik bez obzirak kojoj crkvi ili vjerskoj zajednici pripadate?

Božić je danas blagdan, na kojem svaki pojedinac želi svoj uspješan život reprezentirati: sretnu obitelj, prekrasne darove i zadovoljstvo dok je istovremeno skala depresije, očajanja i samoubojstva sve viša i viša. Kako je to moguće kada svi djeluju, bar za Božić, sretno i u emocionalnoj ravnoteži?

Prvi osjećaj ljutnje obuhvati me kada u rujnu, skoro u svim velikim trgovinama, vidim prve božićne slatkiše i prve reklame "Naručite, kupite, sada ... kasnije može biti prekasno".
Ljutnja se u meni diže kada je moj poštanski sandučić u listopadu pretrpan s ponudama kao "Jeftino kao nikada, ostvarite svoje snove!"
Ha ha ha, moje snove ili snove moje obitelji. Koji san, kad svatko od nas sanja svaka 24 sata nešto drugo.

Pokretne stepenice u Macy`s, New York City
"Crni petak" se zove jer trgovci imaju taj dan priliku da se izvuku iz minusa, iz crvenih i pišu crne brojeve.

Božić nije izum trgovina i industrije ali je zato njihova najbolja mjesečna zarada. Nema mjeseca u godini u kojem su kase punije nego u prosincu. Hrana se kupuje, ne zato jer će možda rat izbiti, već zato da svako svakom pokaže kako obilno pije i jede, kako ima, kako je netko i nešto. A potvrda za upravo odobreni i već potrošeni kredit je sakrivena duboko u nekoj ladici.

Nema boljeg mjeseca od prosinca za promatranje i razmišljanje o potrošačaima koji kao da vrše, sve do 24. 12., neku dužnost po trgovinama. Ali dali i komu su i što su dužni ti još jučer mali potrošači. Dakle u prosincu nije pitanje dali će se kupovati nego zašto i kako.

-   Zato što svatko očekuje poklon.
-   Zato što si bez poklona gubitnik-neuspješan.

Kako treba da izgleda poklon?

-   Što veći (auto) to bolji. Mali, kojima je mjesto ispod bora, su samo onda lijepi ako imaju nekoliko karata (drago kamenje, zlato). Tko se danas raduje maramici s izvezenim inicijalama, kada svi koristimo papirnate maramice!

Predbožićna potrošnja je zato tragična i bijedna jer dijelimo sve u dvije vrste robe: materijalne i nematerijalne.

-   Što je to što nije od materijalne vrijednosti?
-   Dali mi to uopće imamo i dali imamo dovoljno da poklonimo drugima bar za Božić?
-   Što su Marija i Josip nama poklonili?
-   Dali mi poklanjamo ono što je nama Isus dao-poklonio?

Marica

Foto: http://www.ftd.de/lifestyle/entertainment/:black-friday-amerikaner-im-shoppingrausch/60134101.html?imgId=60134107

http://www.ftd.de/politik/international/:hunger-und-obdachlosigkeit-verarmende-staaten-von-amerika/60142152.html?imgId=60142179
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.21. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!