NIKŠIĆ ili NIKSICH
ŠTIT: Polukružni štit vodoravno razdijeljen, a gornje polje je okomito raskoljeno. U 1. crvenome polju ispod srebrne grede tri zelena brijega na kojima je zlatna kruna iz koje raste dvostruki crveni križ a prati ga šesterokraka zvijezda; u 2. plavom polju na kosim četverozupčanim zidovima korača srebrni lav koji u podignutoj desnoj šapi drži sablju krivošiju; u 3. srebrnom polju štita na zlatnom brijegu nalazi se tvrđava s tornjem na kojemu visi srebrna zastava, a ispod tvrđave je rijeka po kojoj pliva šareni zmaj (plave noge, crveno tijelo, zlatni rep i srebrna krila) prema tvrđavi.
NAKIT: Iznad štita je kaciga s krunom iz koje izlaze tri noj eva pera (plavo, srebrno-crveno).
PLAŠT: S desne strane crveno - zlatni, a s lijeve crveno - srebrni.
Plemstvo i grb podijelio je car Franjo I. u Beču, 12. rujna 1828.
Atanasiju Nikšiću, kapetanu šajkačkog bataljuna za vojničke zasluge u graničarskoj časničkoj službi. Plemstvo je potvrđeno u požeškoj županiji, 12. kolovoza 1832. godine.
Nikšići su bili graničarska časnička obitelj.
Originalna kopija grba i povelje o dodijeli grba i plemstva nalazila se kod Demetra Nikšića, umirovljenog zapovjednika iz Otočca. Nikšići su u tvrđavi Široka Kula u Lici obnašali službu porkulaba. Ovu obitelj nalazimo u Gackoj prvi put popisanu 1644. godine.
U poznatom popisu iz 1712. godine navodi se da se obitelj
doselila iz Otočca u Ribnik. Potkraj 17. stoljeća ova se obitelj održala u Otočcu, a vjerojatno su
na područje Gacke i Otočca doselili iz Grižana i Ogulina, zajedno s nekim drugim obiteljima.
Iz Otočca se potkraj 17. stoljeća raseljavaju u Prozor, Jezerane i Kompolje, gdje i danas žive, a danas žive i na području Brinja.
Potkraj 17. stoljeća, tj. nakon oslobođenja Like i Krbave od Turaka, Nikšići iz Sinca naseljavaju Široku Kulu i Lički Osik u Lici, a jedan od Nikšića bio je i porkulab u tim krajevima.
Danas najviše Nikšića živi na području Otočca, u Širokoj Kuli, Brinju, Barletama, Ličkom Osiku i Gospiću.
Ima ih i u Slavoniji te u drugim dijelovima Hrvatske.
Treba razlikovati i Nikšiće pravoslavne vjere, koje je u Brlog 1611. godine naselio senjski kapetan Sigismund Gušić iz Podlapače kod Udbine. Ima ih i u Divoselu, gdje su se naselili iz Bukovice i okolice Knina.
109 Prema popisu stanovništva Kraljevine Jugoslavije iz 1930. godine, Nikšići su živjeli: u Otočcu 54 obitelji, u Širokoj Kuli 50, u Brodu i Vinkovcima po osam obitelji, u Brinju, Đakovu, Gospiću i Našicama po sedam obitelji, u Valpovu šest obitelji, u Barletama i Novskoj po pet obitelji, tri obitelji u Novome, u Županji dvije, te po jedna obitelj u Bjelovaru, Čazmi, Garešnici, Grubišnom Polju, Kutini, Pakracu, Požegi, Slatini i Vukovaru.
___________________________________________
109 Stjepan Pavičić, Seobe i naselja u Lici. Zbornik za narodni život i običaje, JAZU, Zagreb 1962. god., str. 143. i 213.
LITERATURA: Bojničić, 1899., 130., T. 94. Pavičić Stjepan, 1962., 277. Ljubović Enver, 2001., 141.-142. Ljubović Enver, 2003., 199.-200. |  |