CRO-eu.com
Listopad 20, 2020, 00:42:23 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Švica, nekad ponos Like!  (Posjeta: 7614 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Rujan 19, 2010, 11:28:31 »

Švica, u podne 9. rujna 2010.

"Šui" znači na staroslavenskom "lijevo" – U Šuicu (danas Švicu) teče lijevi dio Gacke a Ga(d)cka je dobila svoje ime od riječi "gad" što znači zmija (koja se vijuga ...).

Klikni za uvećani prikaz

Lijevo: Teta Slavka, Jadranka i Dikky

Moć vode!

Snaga vode – teče, probija, pada, valja i krči si put.

Mlinice i kuće tuguju za svojim slapovima

1. od 2
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #1 : Rujan 19, 2010, 11:38:32 »

Gacka, bistra vodo ledena...

Kraj tebe prolaze stoljeća
a ti uvjek ostaješ tu
ni vjetar, ni zime, ni proljeća
zaustavit te ne mogu
tugu ti nosili ratovi
a sreću svatovi.

Teci bistra vodo ledena
i nosi ponos svojih sinova
Gacka, bistra vodo ledena,
teci i vječno čuvaj tragove vremena.

Na vrilu kraj starih mlinova
i život izvire
duša si svojih sinova
što nikad ne umire
ratovi te umorili
nikad pokorili.

Teci, bistra vodo ledena
i tjeraj kola starih mlinova
Gacka, bistra vodo ledena
teci i vječno čuvaj tragove vremena.

Samo šum Gacke može ju probuditi iz vječnog sna!

HC: "E moj narode, nekada ste me trebali i samnom se ponosili a danas me zaboravili .. ".

Vratili su bakicu Gacku svojoj kući ... samo za trenutak!

Gacka, bistra vodo ledena, teci i vječno čuvaj tragove vremena.

Teci bistra vodo ledena i nosi ponos svojih sinova ...

Depresija – ogledalo Ličana, pogledaj se!

I što vidiš? Napuštenost, zaborav i flegmatičnost!

Rien, ich danke dir sehr!

2. od 2

Vidi > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1549.0

<a href="http://cro-eu.com/uploader/uploader/Gacka.swf" target="_blank">http://cro-eu.com/uploader/uploader/Gacka.swf</a>
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #2 : Veljača 04, 2013, 20:28:50 »

Švičko jezero

Podno brda Korena, a nedaleko od Lešća izvire rijeka Gacka ili Gačka  i primaknuv se k Otočcu dijeli se na dva kraka: jedan teče sjeverno kraj Drenova klanca, Gušić poljem kraj Brloga, te kod Kompolja u ponoru nestaje. Drugi rukav teče sjevero-zapadno, kod Otočca dijeli se na pet krakova i tu oni prave dva jezera: Konjsko i Crno. Dalje se sastaju između Gornje i Dolnje Švice i silnim šumom ruše se u jezero švičko.

Šuma i livada

Livadica procvjetala
A travica cvijećem cvala:
Jagorčikom i ljubicom,
Zelenkadom i đurđicom,
I ljutićem i omanom
I katmerom i šafranom,
I dragušcem, tratinčicom,
Visibabom i ovčicom.
I s tog cvijeća izobila
Livada se oholila.

Al šumica puna čara
Njojzi listom prigovara:
Imam i ja cvijeće svoje,
al ga skromne ruke goje,
tvoje cvijeće sunce pali,
mome hladak njedra gali.
Moje ruže moje cvijeće
Zaklonjeno uz drveće,
Al kroz hladak i tišinu
Širi ljupkost i milinu.

Tako reče njoj šumica.
I ušutje oholica,
Njena seka – livadica

Josip Milaković, 1914
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #3 : Veljača 26, 2013, 21:50:06 »

Novi propagator srbstva

Piše prijatelj iz Švice ovu viest: I naš lerer (učitelj) Ican Šarinić hoće našu krasnu hrvatsku Švicu da posrbi. Niki dan se je u javnom družtvu, a povodom prisuća novoga ponorskoga paroha, gosp. M. Skenžića izrazio: "Ja sam se sbilja uvjerio, da u Hrvatskoj ima Srba i ja ih kao takove priznajem".

Kako nitko od rečenega družtva lerera Icana nije u tom pogledu za jezik povlačio, te je ta njegova izjava primljena sa začuđenjem, jer je bilo očito da se u njoj krije neliepo svojstvo za jednoga hrvatskoga učitelja katolika.

Kad se je nekoliko dana poslie toga poveo razgovor o ovoj izjavi Lerera lcana u gostioni g. Frane Prpića upitao je isti vrli Hrvat gosp. Frane Prpić prisutnoga Šarinića: da li on zna gdje je stolar napravio vrata u njegovoj kući. –

Čuje se da su i Otočani tomu novomu propagatoru zatvorili svoja vrata. i da u obće njegovo držanje odsuđuju. To je tim i razumljivije, kad se obćenito zna, da su Otočani svojimi dobrovoljnimi prinosi školali Šarinića. u petrinjskom učiteljištu, a sad evo hoće on da na rečeni nezahvalni način uštrcava kožne gljive u zdravo hrvatsko tielo. – Kada dođe bolja sgoda, osvrniti ćemo se malko na taj umni i nesebični školski rad toga "srbskoga" proprgatora.

Evo dakle kad pučki učitelji Hrvati poput Šarinića, Nikšića i ostalih propagiraju srbstvo u Lici, što onda mora da rade lički učitelji Posrbice. - Žalostno ali istinito!

Švičani, 31. siječnja 1905

Ilija Šarinić – Ican  > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=60.msg83#msg83  Veljača 17, 2008, 12:50:23
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
max 2

« Odgovor #4 : Veljača 27, 2013, 20:14:11 »

Ivan Murgić  1881 putuje kroz Liku i lijepo opisuje tadašnje stanje stvari, neizbježno se dotakao i politike, pa glede pravoslavaca u Liki i švičke okolice piše:

"Kumpanija pazariška i svetojurska …… Spomenute dvie satnije sasvim su katoličke. Tu nema pravoslavnih ili tako zvanih Vlaha, koji se od nekoiko godina, najviše od god. 1860. zovu Srbi."

Citat iz putopisa pukovnika Ivana Mugrića: "Uspomene na Gornju Krajinu"
http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=2975.msg7457;topicseen#msg7457
Evidentirano

Quidquid in occulto est,in apricum proferet aetas!
Što god je bilo skriveno,vrijeme  će iznijeti na vidjelo!
Marica
Administrator
*

« Odgovor #5 : Veljača 27, 2013, 22:41:22 »

Ivan Murgić  1881 putuje kroz Liku i lijepo opisuje tadašnje stanje stvari, neizbježno se dotakao i politike, pa glede pravoslavaca u Liki i švičke okolice piše:

“Kumpanija pazariška i svetojurska ……Spomenute dvie satnije sasvim su katoličke. Tu nema pravoslavnih ili tako zvanih Vlaha, koji se od nekoiko godina, najviše od god. 1860. zovu Srbi.”

Max 2, ti se pozivaš na putopis pukovnika Ivana Mugrića: "Uspomene na Gornju Krajinu"
http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=2975.msg7457;topicseen#msg7457

Citat:
[. . .] Ti svi kažu, kad ih tko upita: Što si i tko si? "Ja sam Bunjevac"; ostali stanovnici oko njih kažu opet "Ja sam Kranjac ili Vlah", ovi posljednji sada već skoro svi "Srb". Ovo zadnje ime jesu njim uvrtili u pamet najviše njihovi popovi i oficiri, tako zvana inteligencija. Prva vremena nije se to nigdje čuti moglo. [. . .]

Švičani nam samo potvrđuju što je i Mugrić ustanovio, a to je da je takozvana inteligencija, u koju se ubrajaju i učitelji kao Hrvat, katolik Ican Šarinić, širila srpstvo po Lici.

Trebamo si postaviti pitanje tko je glupaviji:
-   inteligencija koja je srpstvo širila ili
-   hrvatski narod koji se preko noći smatra Srbima?

Koju je namjeru Srbija imala da posrbi hrvatski narod to mi je poznato ali nije mi jasno, da je jedan dio Hrvata pao na tu srpsku propagandu. Isto tako mi nije jasna uloga gospodina Pupovca u Hrvatskoj. Kakva srpska manjina? Pa mi smo jedan narod - Hrvati! Nama Pupovac samo smeta pri razvijanju osjećaja logične cjeline. Pupovac kao Srbin, za razliku od pravoslavnih Hrvata, od te svoje propagande dobro živi u Hrvatskoj. On, samo on, kao produžena desna ruka Srbije, nanosi hrvatskim pravoslavcima zlo.

Hrvatskoj bi trebao jedan predsjednik i jedan premjer poput Kevina Rudda, bivšeg predsjednika Vlade Australije.

Valja pročitati Kevin Michael Rudd: "Emigranti, a ne Australci, trebaju se prilagoditi." > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=3013.new#new

Te usporediti sa: Ekstremno zalaganje Srbina Pupovca za uvođenje srpske ćirilice unutar državnog prostora Hrvatske  > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=556.new#new
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.21. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!