Dr. Josip Jurjević pl. Toul
† Beč, 21. studenog 1875.
Rodio se u krajiškom primorju,
u selu Prizni *, jablaničke obćine,
godine 1796. od oca Antuna, krajišnika.
Obitelj mu potiče iz Bosne okolo Save i Drine, živuć tamo na velikih dobroh kao:
Toul, Crna-rika, Grašnica itd., odkud je za navale turske pribjegla u Slavoniju, zatim u Rab u Ugarsku, gdje se je duže vremena bavila, imajuć dio od dužnosti i pravicah plemstva.
Godine 1659. Dobila je od cara i kralja Leopolda I. Litoras armales i novom dotationem vrhu svih imanja, koje je pleme Jurjević u Bosni imalo prije navale turske, t.j. da bi Bosna jednom austrijska bila, obitelj ima pravo na svoja imanja.
Dr. Jospi Jurjević učio je početne učione u Karlobagu, gimnazium u Zagrebu, filozofiju u Szegedinu, jus u Jegru i na peštanskom sveučilištu. Vježbao se je na velikoj curia regia, te po učinjenoj censuri dobio g. 1810. Diplomu odvjetnika, a radi osobite znanosti poimence u pravu bude 1815. U broj predsjednika suda zagrebačke, varaždinske, križevačke i ostrogonske varmedje primljen.
Godine 1822. pisao je: institunioues juris metalisi hungarici; godine 1829. bi imenovan za censora i revizora knjiga u Hrvatskoj i Slavoniji, a godine 1834. Pozvan na sveučilište u Peštu, gdje je kao (dekan) učitelj prava do 1846. Služio i na vlastitu molbu sa naslovom c. k. savjetnik u mir postavljen.
Polag oporuke § 2. ostavio je:
1) Crkvi u Prizni 200 for.
2) Jugoslavenskoj akademiji znanosti svoje knjige i 200 for.
3) Sveučilištu Franje Josipa u Zagrebu 200 for.
4) Narodnomu muzeju 200 for.
5) Gospodarskoj bratovštini petrinjskoj 200 for.
6) Zagrebačkom narodnomu kazalištu svoje dvie dionice br. 1515 i 152.
7) Za povišenje glavnice štipendista 10 000 for., tako će sad njegova fundacija iznositi 35 000 for.
Codicilom u posljednje doba izpostavnim baštinila je jablanička čitaonica 100 for., pošto joj je pokojni pokroviteljem bio.
Ostali svoj imetak od 20 000 for. Ostavio svojoj rodbini.
Diplome obitelji Jurčić ili Jurjević kao: Armales litterae Dotationes regiae; i processus legitimatorius testimonials nahode se kod
Jose Jurjevića u Osieku. Grb sa nadpisom: Iusignia Nobilis familiae
Jurjević aliter Jurčić de Toul: kod
Nikole Jurčića župnika. Ostala pisma obitelji u pismohrani (arhivi) u Rabu i u dvorskoj pisarni u Beču i Pešti.
Jurčić ili Jurjević u Krajini nesmiju se pisati kao plemenitaši, jer bi Magjari na krajiško plemstvo udarili štibru**.Pokojnik bio je plemenite duše, što je dokazao svojom ogromnom fundacijom, osigurav njom svojemu neznatnomu rodmomu mjestu vrstne ljude, dočim se od interesa uviek nekoliko pitomaca odgajat ima Bože daj, nasliedovali u svem pokojnika!
Rodoljubivost svoju pokazao je svojom ostavštinom hrvatskim zavodom i čitanjem u drevno svoje doba hrvatskih novena po bečkih kavanah, bodreč sakupljenu oko sebe hrvatsku mladež na rad i domoljublje. Na otvor sveučilišta i drugih prosvjetnih zavoda, kojih svečanosti radi starosti nije mogao prisustvovati, uzkliknuo je pismeno na svoje prijatelje: "Hvala ti Bože, kad dočekah dan, da se i u mojoj domovini luč prosvjete žeže."
A i mi njemu kličemo: "Josipe, lahka ti zemljica i vječna ti pamet".
______________________________
* Selo Prizna je smješteno 10 km sjeverno od Karlobaga.
** Štibra znači porez, od njem. Steuer (MD)
Primorac