CRO-eu.com
Svibanj 29, 2020, 01:17:04 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: U spomen brinjskim emigrantima  (Posjeta: 4000 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Veljača 20, 2008, 00:30:51 »

20.02.1949. bijeg u nepoznato.

Jesenica, točno ponoć Medarić, Krakar i ja čekamo na teretni vlak koji vozi za Rosenbach. Noć, niti jedne zvijezde na nebu, jugo-vojska prati, kontrolira vlak. U tunelu, na granici jugo-vojska skače s polako vozećeg vlaka i ostaje u Jugoslaviji.

Čuli smo kako vlak na kolodvor stiže, odahnušmo; prošla je opasnost, robija . Da su me uhvatili, mene dečka od 19 godina, sina narodnog neprijatelja, odveli bi me na Goli Otok.

U slobodi, u malom mijestu Unterdorf smješteni smo u logor u kojem je su nas Hrvatske Zajednice prihvatila. Posao smo dobili kod „Karpun – električna centrala“

1938. započeo je rad koji je trajao sve do 24.09.1955.

U početku je nedostajalo radne snage te je Austrija rado primila brinjske emigrante poznate kao vrijedne radnike.

Između 1947. i 1955. u Karpunu je poginulo 196 radnika. Radilo se je pod teškim uvijetima. Mi Brinjaci tražili smo svaku mogućnost za bijeg u Njemačku, Belgiju i druge države što je često bilo neostvarljivo radi nedostataka osobnih dokumenata i putnih isprava.

Milan Petrak iz Brinjske Kamenice, Toma Krakar iz Črnča otišao je u Aachen a ja u Mšnchen, te u Belgiju i 1951. kroz pomoć nepoznatih Hrvata u Kanadi, konačno stigao u Kanadu gdije već 53. godine živim.

Danas , u mirovini, Zorica i ja smo svijetski putnici te živimo pola godine u Kanadi gdje su naša dijeca i pola godine u Hrvatskoj gdje su naši korijeni.

Na fotografijama su:

19-o godišnji Mile Draženović - Lugarov iz Velikog Kuta

S lijeve; Mile Petrak iz Kamenice, Mile Draženović iz Velikog Kuta i Tomo Krakar iz Črnča.

S lijeve; Mile Krznarić zvan Brada iz Kamenice, Jure Medarić iz Koljci i Ivan Draženović-Cvek iz Velikog Kuta, desno; Pero Mihaljević od Hrvatske Zajednice.

L-sjede: Milan Krznarić iz Kamenice, Tomo Krakar iz Črnča, dijete, žena i suprug iz Stajnice-Murković s., Jure Medarić iz Koljci.
L-stoje: Milan Draženović iz V. Kuta, NN, Pero Mihaljović, Ivan Draženović iz Velikog Kuta i Milan Petrak iz Kamenice.

Jure Medarić iz zaselka Koljci otišao je u Belgiju.
Milan Petrak u Kanadu gdje je i umro.
Tomo Krakar u Belgiju
Ivan Draženović-Cvek u Kandu.
Mile Krznarić ponovo u  Njemačku, navodno u Schweinfurt.

Milan Krznarić iz Kamenice otišao je prije II. Sv. Rata u Njemačku, oženio se s Njemicom i 1947. se sa suprugom vratio u Domovinu. Izloženi represalijama ličkih komunista 1948. ponovo biježi sa suprugom, koja je trudna, iz Jugoslavije. Na Karavankama, oko Kamnika, Milanova mlada supruga pala je, u bijegu, u provaliju. Milan je uhićen i osuđen na pet godina robije iz koje je uspijo pobijeći u Austriju. Iz Austrije odlazi za Schweinfurt kod majke svoje pokojne supruge.

Autor: Milan Draženović – Lugarov
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!