4. Anton – Tone Pavlović 21. lipnja 1884. (subota) rodio se je u Križpolju Anton-Tone Pavlović. Sin ekonomiste i političara Milana Pavlovića (oko 1858. – oko 1915.) i Ljubica, po rođenju Križevčanka.
Pohađao je klasičnu gimnaziju u Zagrebu na Gornjem gradu. U Prvom Svjetskom.ratu ranjen je kao konjanički poručnik u desnu nogu pa je 1916. g. povučen u pozadinsku službu u Varaždin. Za narodnog zastupnika na listi HSS-a, kako smo naveli, biran je na trima parlamentarnim izborima, a potom imenovan i. senatorom.
Izmedu dva svjetska rata dao je svojim osobnim udjelom prepoznatljivo obilježje Tone Pavlović, posjednik iz Križpolja. Već od 1924. g. bilježi kao predsjednik Kotarske organizacije Hrvatske republikanske seljačke stranke, te je u tom svojstvu istupao govorima na više stranačkih pouzdanih sastanaka i javnih skupština.
Od tih valja istaći onu predizbornu u mjesecu srpnju 1927. g. u Gospiću, gdje je pred 12.000 prisutnih pristaša glavni govor održao predsjednik stranke Stjepan Radić. Usto su govorili i Karlo Brkljačić i Tone Pavlović. Na tim izborima, prema Rudolfu Horvatu, Pavlović je bio izabran za narodnog zastupnika na listi HRSS, za tu priliku nazvane Narodnom seljačkom strankom.
U svome viđenju turbulentnih zbivanja u beogradskoj nazovi Narodnoj skupštini u mjesecu lipnju 1928. g. Predrag Raos, da ponovimo, piše u svojim "Hrvatskim mučenicima" da je fatalnog 20. lipnja 1928. g. "prvi govorio g. Ante Pavlović, radićevac, i njegov govor unosi vedrine i humora u zagušljivu atmosferu skupštinsku“. On protestuje što naša braća Bugari još nisu dobili tri miliona dinara, koje je narodna skupština izglasala. Za Neptunske konvencije, tj. više ugovora sklopljenih u Nettunu 1925. g. između Kraljevine HSH i Kraljevine Italije kaže da one znače amputaciju zdrave ruke sa zdravog organizma.
Jedan drugi autor, Zvonimir Kulundžić (1911.-1994.), naš najbolji radićolog, u svojoj knjizi "Atentat na Stjepana Radića" bilježi: Kad je Račić izvadio pištolj, skočili su radićevski zastupnici Rude Bačinić i Ante Pavlović pred predsjednički stol s povikom: "Puniša ima revolver!" Na to predsjednik (Skupštine, op. S. K.) nije reagirao, nego tobož prekinuvši sjednicu, odžurio prema ministarskoj sobi. Zna se što se potom dogodilo: Račić je ustrijelio Pavla Radića i Đuru Basaričeka, teško ranio Stjepana Radića koji je od tih rana umro nepuna tri tjedna kasnije, također teško ranio Ivana Pernara (umro u New Yorku 1967. g.), a lakše ranjavanje doživio je Ivan Granđa.
I u sljedećim godinama koje će biti označene monarhističkom diktaturom i sasvim otežanim političkim djelovanje, Tone Pavlović je i . dalje jedna od vodećih ličnosti otpora velikosrpskom državnom nasilju. On je i dalje narodni zastupnik i predsjednik brinjske Kotarske organizacije Hrvatske seljačke stranke, koja se od 1929. g. po volji državne sile označuje "bivšom".
Na parlamentarnim izborima održanim 5. svibnja 1935. g. Tone Pavlović s liste HSS-a od 3.547 izbornika u kotaru Brinje dobiva 2.538 glasova i tako osvaja zastupnički mandat, a za dva njegova protukandidata s liste Bogoljuba Jevtića - Đuru Marijana i Iliju Jerbića - glasovalo je 1.009 birača. Izbori, održani 11. prosinca 1938. g. dali su ove rezultate: Tone Pavlović, s liste HSS-a dobiva 3.203 glasa, dok je za listu Milana Stojadinovića (Jereza) glasovalo 1.270 birača. Time je Tone Pavlović izabran ponovo za narodnog zastupnika u Brinjskom kotaru.
19. travnja 1936. g. održana je u Brinju proslava stote obljetnice hrvatske himne. Poslije svete mise održane u župnoj crkvi formirala se velika povorka naroda koju je vodio upravo njihov zastupnik Anton-Tone Pavlović. Povorka sa zastavama prošla je cijelim Brinjem. Na poslijepodnevnoj akademiji koju je otvorio Mile Prpić, govorili su Mila Frohlich i Tone Pavlović. Glazbene točke izveo je pjevački zbor Hrvatskog radiše koje je uvježbala gđa Jelka Pavlović, r. Prpić, zastupnikova supruga. Recitirali su Milan Pavlović, Nikola Kalafatić i Nevenka Jelačić te još neki izvođači.
Tone Pavlović bio je govornik i na nacionalnoj manifestaciji 9. svibnja 1937. g. u Senju, kad su srboslavenski žandari pobili skupinu hrvatskih mladića, uz njih i jednu djevojku, iz Gospića.
Na velikom narodnom zboru održanom u Brinju u mjesecu kolovozu 1938. g. posvećene su stranačke zastave za Brinje i Križpolje. Blagoslovio ih je križpoljski župnik Toma Milinković. Brinjskoj zastavi su kumovali Ivica Milaković i supruga, a križpoljskoj Joso Krznarić sa suprugom. Na velikom političkom zboru upriličenom istog dana govorili su mnogi istaknuti prvaci HSS-a, npr. prof. dr. Ante Cividini, prof. Božo Katalinić, prof. Grga Hećimović, Stjepan Matasić, Josip Zrnc, Mate Moguš i domaći narodni zastupnik Anton-Tone Pavlović.
U kući Tone Pavlovića skupljala se često rodbina i prijatelji te politički istomišljenici, tamo se mnogo muziciralo, sve u ambijentu stilski namještenih soba katnice u Križpolju.
Rasap svoje obitelji Tone Pavlović nije doživio kao ni pljačku kuće, skladišta, okućnice s gospodarskim zgradama i raznim navlastito poljodjelskim strojevima, što se dogodilo nakon talijanskog povlačenja 1943. g. i pošto su u mjesto nahrupili partizani.
Odseljavanju ženskog dijela obitelji navedenih godina u Italiju, te smrti sina Milana, senjskog gimnazijalca, zagrebačkog studenta prava i časnika Hrvatske domovinske vojske na dosad nerazjašnjen način 1945. g. - tvrdi se da ga je iz njegova skloništa kod jedne obitelji na Savskoj cesti odvela OZNA - nakon svega toga i poratnih događanja, kuća je Pavlovića u Križpolju postojala još i 1947. g., i potom bila porušena te materijal razvučen.
Danas na tom mjestu usred Križpolja zjapi pusti prostor kao nijemi svjedok prošla vremena, kad se na tom mjestu u kojem je bujao život, začinjala hrvatska rodoljubna misao, i onda u granicama mogućnosti srboslavenske kraljevine bivala ostvarivana. U tima rodoljubnim nastojanjima puna je dva desetljeća u Križpolju i cijelom Brinjskom kraju prednjačio hrvatski narodni zastupnik Anton-Tone Pavlović.
Za forum priredila Marica Draženović
Izvor:
Stjepan Krpan (pokojni) 1995.
ISBN 953-96618-0-3
Izdavač: Zavičajno društvo Brinjaka "Sokolac" Zagreb
"Brinjski kraj u prošlosti i sadašnjosti"
1. PAVLOVIĆ, Anton, posjednik iz Križpolja, 45, 120
2. PAVLOVIČ, Anton, Tone, narodni zastupnik, 41, 42, 43, 44, 45, 5O, 52, 53, 55, 56, 59, 63, 74, 134, 152, 153, 154
3. PAVLOVIĆ, Boško, 150
4. PAVLOVIĆ, Jakov, iz Križpolja, 153
5. PAVLOVIĆ, Jakov, dušobrižnik u Brinju, 115
6. PAVLOVIĆ, Jelka, r., PRPIĆ, 55, 153
7. PAVLOVIĆ, Milan, trgovac, 39, 40, 42, 45,133
8. PAVLOVIĆ, Marko iz Rapajin Klanca 56
9. PAVLOVIĆ, Marko iz Jezerana 44, 56
10. PAVLOVIĆ, Marko-Birt iz Križpolja
11. PAVLOVIĆ, Ljerka i Zora, 151, 152
12. PAVLOVIĆ, Milan iz Križpolja, 55, 153, 154
13. PAVLOVIĆ, Mileta, seljak, 55
14. PAVLOVIĆ, Vladimir i Robert iz Križpolja, 7