CRO-eu.com
Lipanj 17, 2019, 13:10:17 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Jesen na otocima  (Posjeta: 2131 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Markokr.

« : Listopad 06, 2013, 21:51:44 »

Bog Mare

U lipoj nasoj mi je bilo stvarno lijepo. Nisam imao bas onaj tipican godisnji odmor vec sam manje vise htjeo s obicnim ljudima, siromasnim i manje siromasnim, biti u kontaktu i tako osjetiti njihovo bilo.

Isao sam puno pjeske i na biciklu, a na moru sam bio na jednoj maloj ladjici valjda najstarijoj u Losinju. Moj prijatelj iz losinjskih dana Duje me malo provozal oko Losinja i bilo je fantasticno. Da su valovi bili za koji centimetar veci oglodal bi mi morski pas moju staru licku guzu. Hahaha.

Osor me je najvise fascinirao a, na zalost, nisam bio u spiljama gdje su navodno prvi stanovnici Cresa i Losinja 10 000 godina prije Krista imali svoje “Apartmane”. Ali sto cu ti ja o njemu pisati kada u Vikipeidji mozes iz kvalificiranog pera sve o njemu procitati.

Evo ti nekoliko slicica.

28. 09. 2013, lijevo: Cres; desno: Mali Lošinj

Ja mislim da sam propjesacio petsto kilometara i jos toliko s biciklom. Ali nije u tome uzivancija. Uzivancija je stvarno upoznati ljude i kraj u kojem se nalazis.

Mali Losinj, Cres, Osor, Veli Losinj, Lubenice, Beli, Valun (postao je poznat po „Der Sonne entgegen„  i ostala mjestasca sa po nekoliko kuca dozivjeti neposredno i popiti kavu s mjestanima na kamenoj klupi ispred kuce je vrhunac svega toga.

28. 09. 2013, lijevo: Cres; desno: Mali Lošinj

28. 09. 2013, lijevo: Mali Lošinj; desno: Osor

Losinjani su veseli ljudi unatoc tome sto im kao i svim ostalim Hrvatima brige za buducnost pritiskaju ledja.

Joj Mare kako sam se naplasio. Stara krntija, a ja se bojim vode kao vrag tamjana. A Duje pritisnul na gas.

02. 10. 2013, Sušak pogled s Dujinog glisera*

Voziti se u jednoj ladji s 'zastavinim' motoricem iz Kragujevca koja bi, da nas je Orada ili Brancin udario u bok, sigurno potonula, a kako Duje nema vise od pedest kila barem sam s tog aspekta bio siguran da ce nas zdravo dotegliti do sledece uvale. Od Duje sam doznao, u trijeznom stanju, da su kod nas Rusi pokupovali sve stare Vile sagradjene za austro-ugarske monarhije a neke i prije i sada ih restauriraju. Jadne nase Izole.

Mlecani, Genovljani, Austrijanci, Napoleon a sada i Rusi ……. uvjek ih netko gnjeci. Milanovicu gdje ti je dalekovidnost.

Sada se upravo trude na Malom Losinju prosiriti Aerodrom tako da bi time privukli sto vise turista. Svi hoteli ce se sredjivati na najmanje cetiri zvjezdice sto je jako tesko jer svi imaju sarm iz sedamdesetih godina proslog stoljeca. Privatni smjestaji su im u jako losem stanju ali jos niko nije dosao na tu ideju gdje ce, ako stvarno dodju gosti iz zapadne Europe, kao i prije Domovinskog rata, ti ljudi stanovati.

U Hotelima, kojima su nasi dicni Rvati dali cetiri zvjezdice a hoce jos i vise, je usluga na nivou osamdesetih kada sam i ja tamo radio. Skoro nista se nije promjenilo osim uredjenja tako da sada “restorani” u hotelima Aurora i Vespera izgledaju kao Menza kod Siemensa. Navodno im personal dolazi iz svih republika bivse, a o njihovoj kvalifikaciji se moze napisati posebna prica.

U hotelima nema ni 'Prve pomoci' ni Sanitetera a Informacije su onako po nasi – snadji se sam.

Jednog starijeg Nijemca s njegovom suprugom koja je isla na stakama su slali dvjesto metara uzbrdice do autobusne stanice a na njegovu primjedbu kako ce doci nazada u Hotel je bio odgovor – uzmite Taxi. Tocka i basta.

Ja sam imao tamo polupension ali sam bio svega tri puta na veceri. Razlog tomu nije bilo samo to sto je na buffet-u svaki dan bila ista prica vec i to sto sam uzivao u fantasticnoj prirodi i ponudi restorana uz obalu kojih ima svakih tristo metara. Sto me je opet kod njih “razgoropadilo” je da su jelovnici isti onakvi kakvi su bili za vrijeme stare Juge. A cijene su im za 30% vise od onih na kopnu sto je meni i tako svejedno ali zasto moraju jos uvjek , u skoro svim restoranima, prodavati relikvije sa Balkana. Ako vec hoce ostati autenticni onda bi trebali prodavati dalmatinske, primorske i u najgorem slucaju jela s kontinentalne Hrvatske. Cevapcici i Pljeskavice. Bem ti tovara pa ni to nase. Nigdje nisam nasal dalmatinsku Pasticadu ali zato tone “mesanog mesa s grila “.

Sto me jos vise iznenadilo jest da pojedini kafici i restorani u privatnom vlasnistvu imaju samo jedan WC. Za muske i zenske. Neshvatljivo.

Ah da. Hrvatska boljka poznatija od raka. Skoro je i zaboravih. Mi imamo u svakom kutku lijepe nase tako puno historijskog zlata da bi nam i sami grci i rimljani mogli pozavidjeti. Ali sto to vrijedi kada skoro nigdje nema natpisa ni opisa o cemu se radi, tko i kada je to sagradio i tome slicno. (Vidi fotografije) Ni na jednoj crkvi kojih ima stvarno dosta i koje su po izgledu prilicno stare nema opisa u koje vrijeme i tko ih je gradio. I skoro sve su zatvorene i nepristupacne da se pogledaju iznutra. Duje mi rece da je to zato sto se boje kradje. Neznam dali Duji mogu vjerovati jer je imao vec dvi case Merlota intus.

Za usporediti je da ovdje u Austriji na onom mjestu gdje su Sisi i Franc Josip vrsili nuzdu imaju opsirno objasnjenje kako i zasto i kada se to desavalo. Samo onako za usporediti. Ali mi smo jos mlada drzava i imamo drugih problema dok nam novac klizi iz ruku. Barem narodu.

Kako rece gospon Supek: Tajna hrvatskog uspjeha je da treba raditi ono sto ne radimo.

A ni ova nije losa: Europa je toliko ojacala da su joj poceli pucati savovi po Mediteranu.

Saljem ti poljubac, a o lijepim stvarim cu ti pisati kasnije

Marko

______
* gliser - čamac ili manji brod kojemu oblik trupa i pogonska snaga motora omogućuju klizanje vodom velikom brzinom
Evidentirano
Marica
Administrator
*

« Odgovor #1 : Listopad 06, 2013, 22:21:21 »

Dragi Marko,

takve turističke vodiće Hrvatska treba – nažalost mi imamo lijepe prospekte koje ti sugeriraju da je Hrvatska veliki Monaco, a kad tamo stigneš moraš skakutati ili stisnutih nogu čekati dok muškarac iz WC-a izađe i razmišljaš, kao žena, kako se sjesti na WC-naočale a ne smočiti se. Japanci bi od gađenja pobjegli u šumu.

Rijetko koji hotel je čistiji i posluga uljudnija od privatnoga smještaja. Naši političari putuju svijetom ali ono što su u svijetu vidjeli i naučili iskoristili su za sebe te neki od njih žive luksuznije nego u najboljem hrvatskom hotelu. To znam, to ne nagađam! Zvonko Bušić da je mogao ne bi htjeo tako raskošno živjeti.

http://www.jutarnji.hr/ivo-sanader-u-new-yorku-zivio-je-bolje-od-sultana-/1130794/

Za Bogdaniće na Malom Lošinju mogu i ja da nešto dodam. Hehehe
Ličke plemićke obitelji > B > BOGDANIĆ
http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=662.msg1232#msg1232

O temi turizam i ugostiteljstvo ne mogu puno reći jer si ti za tu temu stručnjak, bolji od našeg ministra za turizam Darka Lorencina. To mogu slobodno tvrditi, jer je vidljivo, da ti umiješ od ništa napraviti nešto. Ja mogu samo kao gost razlikovati udobnost i higijenu između hotela u Monacu, Narbonne-u, Chicagu itd. i nekih naših hotela i kafića. Ali ja to ne činim jer znam da je duboko u nama još uvijek turska "kultura".

O temi Rusi, tu morm odamh sama sebi povući kočnicu, tebi je moje mišljenje o Rusima dobro poznato. A kada se radi o investicijama, pranju novca i organiziranom kriminalitetu moj ujak je znao reći: "Na, vrag na!". Ne znam točno što to znači ali sigurno ne nešto dobro.

Sjećaš li se ti Milanovićevog i Pusićkinog govora u predizbornoj kampanji u Karlovcu? E pa da ti mozak stane ili da pocrveniš od stida! Eto i to je dokaz da je većina hrvatskih birača infantilna – nezrela, a ne samo Zvonko Bušić (kako Jurica Pavičić tvrdi)  jer su, još naivnije, vjerovali iako su imali s našim političarima dovoljno iskustava koje naravno Zvonko Bušić nije mogao imati. Komu tu treba više zamjeriti?!

"Jedini jamci promjena smo mi. ... Vlast odgovornsti, vlast koji se drži zakona" ... Ja se tim izjavama smijem, a Bušić se je i zbog njih ubio.

<a href="http://www.youtube.com/v/6Kdlx9ssu70?version=3&amp;feature=player_detailpage" target="_blank">http://www.youtube.com/v/6Kdlx9ssu70?version=3&amp;feature=player_detailpage</a>

U tvojem opisu ja te promjene o kojima Milanović govori ne vidim, osim da su Rusi najbolji dio naše kulturne baštine pokupovali. Uredu, ponekada kada si u krizi moraš nešto prodati pa i stari olovni kristal od bake ali onda ne gledaš tko ti najvišu cijenu nudi nego dali će kupac s istom ljubavi čuvati uspomene tvoje bake. Mora kemija između prodavača i kupca štimati. Die Chemie muss stimmen. Očito da ta kemija između ove Vlade i Rusa štima.

Citat:
A Duje pritisnul na gas

Sada sam se nasmijala do suza. Moj Mar-kec se plaši vode! Ja se plašim planina jer nikada ne znam što me iza njih čeka: vuk ili medvijed ili zmija. Dok opasnost koja s mora stiže već izdaleka je vidljiva. Što bi mi bili bez našega mora? Druga Srbija! A ja se ponosim i to najviše s našom mornaricom i sa našim slavnim Jankom V. Podkapelskim.

http://www.cro-eu.com/forum/index.php?board=458.0

http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1812.msg3834#msg3834

Hvala na fotografijama i jako dobrim informacijama.

Šaljem i ja mojem Velebitskom-plivaču čvrsti lički zagrljaj.

Tvoja Marica

PS: Duje nije u pravu: Jer su sve naše crkve kroz ratove opljačkane i većinom bez ikakvih ukrasa osim 'tabernakula' tj. svetohraništa u kojem se čuvaju posvećene hostije. Kad se svećenik i biskup plaše od poštenja svojih 'ovčica' onda oni nisu dobro uradili svoju zadaći.

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!