CRO-eu.com
Travanj 24, 2017, 11:24:59 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Kajetan Kovič  (Posjeta: 6505 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Rujan 12, 2014, 18:18:55 »

Zahvaljujući gospodinu Branku Zupanc od slovenskog veleposlanstva imala sam priliku osobno upoznati pjesnika Kajetana Koviča. Te divne večeri tjekom Kovičevog čitanja nisu samo moje oči bile vodenaste, suze su tekle niz obraze mladih i starijih gospođa.

Kajetan Kovič, 1931 in Marburg an der Drau geboren, ist Slowene und schreibt in einer Sprache, in der das Gedicht "pesem" genannt wird, zu deutsch: Lied, Gesang. Die ursprüngliche Form des Gedichts in der Verbindung von Wort und Klang, von Melodie und Rhythmus wird in diesem Ausdruck besonders angesprochen und betont. Sie ist auch in den Versen des nicht nur in seiner Heimat bekannten slowenischen Gegenwartsdichters Kajetan Kovič spürbar und verleiht ihnen ihre zeitlose, fast klassische Schönheit und Gültigkeit.

Kovič hat Trakl und Rilke ins Slowenische übersetzt, er überträgt Gedichte aus dem Französischen, dem Kroatischen und dem Ungarischen. Für seinen großen Lyrikband "Labrador" wurde er mit der höchsten Auszeichnung bedacht, die sein Land auf literarischem Gebiet zu vergeben hat, dem Prešeren-Preis. France Prešeren war jener Dichter, der vor etwa eineinhalb Jahrhunderten die Sprache seines Landes durch seine Werke zu höchster Blüte führte, der aber auch einen Blick über die Grenzen getan hat: er wollte sich auch in deutscher Sprache mitteilen und hat viele seiner Gedichte selbst übertragen.

Kajetan Kovič, sein später Nachfahre, hat dieses Wagnis ebenfalls unternommen.

ETWAS

Etwas ist tief verschüttet
im Erdreich im langen Leben
in den Ländereien des Leibes
berauschend wie Baldrian
und schwer wie Erz
manchmal sinkt es
grauenhaft wie Atlantis
hinab in die kalten Kammern der Hölle
gestaltet sich neu aus dem Meer
aus dem Schaum
kaum hörbar
wie ein Geräusch am Herzen
unwirklich
ein Haus aus Wind
selig
unfaßbar
Stern unter Sternen
gegenwärtig
in allen Dingen und nirgends

~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~

Kajetan Kovič: Put u Trento -Prizori iz običnog života Franca M. (Zagreb, Znanje, 1997.)

Kajetan Kovič suvremeni je slovenski pjesnik, prozaik i prevoditelj, a ubraja se među najznačajnije autore. Roman Put u Tremo priča je o životnom puru piščevog rođaka od kraja prošlog stoljeća do sredine našeg. Pisac više prati intimnu sudbinu svog junaka nego kao čovjeka koji je jače uključen u socijalna, društvena i politička zbivanja. Životni put Franca M. počinje na štajerskoj strani Mure, pa ondje i završava, a tijekom desetljeća odvija se u Mariboru, Celju, Beču, Pragu, itd. U pričanje su upletene i mnoge ljubavne avanture glavnog junaka, a posebno lirska ljubavna idila s talijanskom djevojkom u Prvom svjetskom ratu i prati Franca M. kao neizbrisiva i sjetna uspomena kroz cijeli život.

Roman je protkan humorom, ali se ispod njega osjeća gorčina i tuga nad sudbinom glavnog junaka.

U Sloveniji je roman prihvaćen i od kritike i od čitateljstva kao svojevrstan događaj i smatra se jednim od najboljih proznih tekstova u suvremenoj slovenskoj književnosti.

http://sl.wikipedia.org/wiki/Kajetan_Kovi%C4%8D

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #1 : Studeni 13, 2014, 19:21:54 »

Umro Kajetan Kovič

Tužna vijest: U petak, 7. studenog umro je u Ljubljani Kajetan Kovič

* 21. 10. 1931, Maribor
† 07. 11. 2014, Ljubljana

Danas sam dobila od prijatelja tužnu vijst; umro je nakon duge bolesti slovenski pjesnik, književnik, prevoditelj i znanstvenik Kajetan Ković - majstor stiha i stila i popularni pisac za mlade.

Kovič je poznat kao prevoditelj njemačke, francuske, mađarske, češke, hrvatske, srpske i ruske poezije. Bio je redoviti član umjetnost i dobitnik brojnih priznanja i nagrada. On je pobjednik male i velike Prešerenove nagrade.

Danas, kada tjelesno više nije među nama, zahvalna sam, da sam ga osobno poznavala i da imam nekoliko njegovih knjiga.

Od sveg srca, moje saučešće obitelji Kovič.

Marica

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!