CRO-eu.com
Listopad 22, 2019, 20:42:13 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Gradski vrtovi  (Posjeta: 4964 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Svibanj 26, 2014, 23:56:04 »

Schreberovi mali vrtovi - Gradski vrtovi

Sretni dobitnici parcela: 'Kaj bu tu sve raslo k'o šašavo'
Gradonačelnik Bandić predao na korištenje 231 parcelu u kvartovskom vrtu na Stenjevcu, ocijenivši ga i najljepšim i najbolje uređenim od svih dosad
http://www.vecernji.hr/moj-kvart/sretni-dobitnici-parcela-kaj-bu-tu-raslo-ko-sasavo-933678

Dragi jUpi!

Dobila sam Vaš mail i fotografije na kojima Vam se zahvaljujem. Iako Milan Bandić nije ni najmanje moj tip političara a ni čovjeka, moram priznati da je on jako dobar preuzimatelj tuđih - opet 'švapskih - ideja. Bandić na taj način kupuje glasove. Političari se koriste svim mogućim srestvima kako bi ostali na položaju. Zar to nije dovoljan dokaz koliko je lukrativno biti političar?!

Bandić je dao na korištenje građanima Zagreba nekoliko tisuća parcela gradskog zemljišta, dao je urediti i postavio pumpe za vodu (Zagreb leži na vodi). Svaka parcele je oko 50 četvornih metara (5x10m.). Ovaj Gradski vrt je u Stenjevcu, a ima ih još na 6 do 8 lokacija širom grada. Prva tura vrtova već je podijeljena prije mjesec dana. Postavljene su klupe, plato za druženje i WC. Sada sve ovisi o ljudima, kako će to uređivati, a već se vidi da su vrijedni i maštoviti. U ovom vrtu u Stenjevci ima oko 400 parcela ali mislim da se na njima nesmiju postavljati sjenice i vrtne kućice.

Ugovor je na dvije godine, a nakon toga se produžuje (?). To su većinom atraktivne lokacije, ali se još ne zna što će grad Zagreb ovdje raditi, da li park, možda neki vrtić, ili što im padne na pamet. Postoje sanduci za alat, za po10 korisnika, koji imaju ključeve.

Povrće koje zahtijevaju puno angažiranja, kao što su salate, krastavaci, paprika, grah ili rajčica, isplati se pogotovo ako se želi uštedjeti novac.

Preduvjet za uspjeh i dobru berbu je uvijek dobro tlo.

Tko svoj vrt gnoji s prirodnim gnojivima poput đubra i komposta, već je učinio mnogo za bolju kvalitetu svojih plodova. Prije nego što se počme sijati i saditi potrebno je dati ispitati kvalitetu zemlje.

Prirodnom gnojivu dok počme djelovati je potrebno duže vremena od kemijskog gnojiva. Ali malim vrtlarima nije toliko važno vrijeme koliko kvaliteta i dobar ukus. To bi trebao i gospodin Bandić znati! Dvije godine nisu dovoljne za dobre rezultate berbe.

Za cjelokupnu opskrbu četveročlane obitelji potrebna je parcela od 300 četvornih metara. I opet je mudri Bandić bacio kost - komadić - zalogaj - građanima pred noge! I svi su zadovoljni! Samo koliko dugo? Do izbora? Duže Bandiću nije važno, a ni potrebno što nam potvrđuju njegovi kratkoročni ugovori.

Danas 'Gradski vrtovi' ponajprije služe za odmaranje u prirodi, a ujedno potiču zakupnike, po uzoru starih seljačkih vrtova, na uzgoj voća i povrća ali i cvijeća ili samo travnjaka.

Naravno da u takvim gradskim vrtovima ne smije nedostajati vrtna kućica.

Zbog smanjene buke i prašine mali gradski vrtovi nude zakupnicima bolju kvalitetu života, a ujedno cijeloj obitelji koristan hobi. Vrtlarstvo je osobno iskustvo sa sjetvom, uzgojem i berbom zdrave hrane koje, pogotovo gdarskoj djeci, između betonskih građevina i asfaltnih površina, manjka.
-   Za djecu su gradski vrtovi izjednačenje za nedostajeća igrališta, a ujedno i iskustvo povezanosti prirode i čovjeka.
-   Za zaposlene osobe je ta mala zelena parcela idealna alternativa i prostor za opuštanje od stresa.
-   Nezaposlenima nude gradski vrtovi osjećaj da su potrebni i da još pripadaju društvu koje si također sve rijeđe može priuštiti svježe povrđe za minimalnu cijenu.
-   Doseljenicima prožaju mogućnost upoznavanja, druženja i intergracije u zemlji domaćina.
-   Invalidima se nudi mogućnost gdje mogu sudjelovati u aktivnostima udruga i neformalnih grupa, družiti se i tako pobjeći iz izolacije.
-   Za starije građane tu je mjesto razgovora, druženja s ljudima sa sličnim interesima i osjećaja vitalnosti.

Broj članova 'Udruga gradskih vrtova' u Europi raste iz dana u dan. Iako Njemačka još uvijek ima najveći broj hobi vrtlara ponude u drugim zemljama nisu ovisne o potražnji već o slobodnim gradskim površinama.

Broj članova 'Udruga gradskih vrtova' u:
Belgiji:
Danskoj:
Njemačkoj:
Finskoj:
Francuskoj:
Velikoj Britaniji:
Luksemburgu:
Nizozemskoj:
Norveškoj:
Austriji:
Poljskoj:
Švedskoj:
Švicarskoj:
Slovačkoj:

42.000
40.000
970.000
4.700
26.000
80.000
33.500
22.000
2.000
38.000
850.000
26.000
27.000
130.000

Vrtna kućica

1. od 2
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #1 : Svibanj 27, 2014, 00:02:02 »

Ali čija ideja su 'Mali gradski vrtovi' i tko je njihov ostvaritelj?

Na inicijativu dobronamjernih oblasnih gospodara, veleposjednika, vlasnika tvornica, općine i dobrotvornih organizacija poduzeto je početkom 19. stoljeća mnogo mjera za suzbijanje siromaštva koje je uzrokovano kroz nagli porast stanovništva. Prvi u Europi koji je dio svoje zemlje za siromake parcelirao bio je landgrof Karl von Hessen-Kassel. On je 1797 kupio ogromno "Roest dobro" kojem je pripadao i dvorac Louisenlund i koje se proteže sve do mjesta Kappeln. S obzirom da su neke kuće u Kappelnu imala samo mali, a druge su bile bez vrta, odlučio je landgraf Karl von Hessen 1806 ukinuti kmetstvo i podjeliti dio zemlje stanovnicima grada Kappeln. Ali te parcele tzv. 'Karlov vrt' nije bio 'vrt siromašnih' jer parcele je na zakup dobila tzv. srednja klasa: kovač, zlatar, učitelj i kapetan. S davanjem na raspolaganje 32 'vrta siromašnih' i 100 zakupnih parcela, potražnja za parcelama u Kappelnu nije bila ni približno pokrivena, jer su samo 139 stanovnika bila u posjedu kuće s vrtom. Pošto je potražnja tada još uvijek bila velika, dao je svećenik Schröder, tadašnji župnik u Kappelnu, dio župnog zemljišta kao gradski vrt na raspolaganje siromašnim građanima. S ugovorom od 23. travnja 1812 bile su 24 parcele, s prosječnom površinom od 2 Schippa (1 Schipp = 24 četvornih metara), stavljene stanovnicima na raspolaganje. Parcela, numerirane od 1 do 24 danas više nema ali imena nekih ulica podsjećaju na njihovo davno postojanje: Aleja jabuka, aleja kestena, ulica vrtova ...

Nedugo zatim niču kao gljive iz zemlje tzv. školski vrtovi koje je ravnatelj škole Ernst Innozenz Hauschild u Leipzigu 1864 u čast pokojnog njemačkog lječnika Daniela Schrebera, nazvao 'Schreber plac'. Godine 1865 na svečanoj posveti predano je djeci tvorničkih radnika zemljište koja im je služilo kao igralište. Ali taj prvi 'Schreber plac' još nije imao nikakve veze sa vrtovima. Tek na inicijativu učitelja po imenu Heinrich Karl Gesell je to igralište preuređeno u vrt s namjerom dodatene mogućnosti razonode za djecu. No vrlo brzo vrt se je razvio u "refugij" roditelja tj. cijele obitelji. Od "Dječjih gredica" na rubu 'Schreberovog placa' nastale su "obiteljske gredice", koje su kasnije bile parcelirane i ograđene. Od sada su se zvali "Schreberovi vrtovi".

Ubrzo je ovaj 'Mali dječji vrt' prešao pod 'zaštitu i brigu' roditelja tako da se to zemljište već 1869 godine sastojalo od oko 100 parcela na kojima su bile podignute vrtne kućice i osnovana je 'Udruga vrtlara'. Godine 1891 osnovano je još 14 dodatnih udruga u Leipzigu. Povijesni vrtovi, "Dr. Schreber " su danas zaštićeni spomenik kulture. Tu je 23. kolovoza 1996 smješten muzej 'gradskih vrtova'.

<a href="http://www.youtube.com/v/1SDihp0RKB8?version=3&amp;feature=player_detailpage" target="_blank">http://www.youtube.com/v/1SDihp0RKB8?version=3&amp;feature=player_detailpage</a>

Vrtovi za djecu. U Berlinu su došli na jednu novotariju, koja je možda vrijedna oponašanja. Stanovitom broju školske djece dade se besplatno komadić vrta od kojih 35 četvornih metara. Tu smiju djeca saditi krumpir, sočivo, cvijeće 
i sijati žito. Ove oranice nalaze se na kraju grada; djeca smiju na njoj po volji gospodariti, te što požanju to je njihovo vlasništvo. Odrasle osobe mogu savjetovati, ali ne smiju
pomagati. Prvi pokus učinjen je 1906 godine sa dobrim uspjehom, pa je
vlada odredila već u tu svrhu malu pripomoć. [1]

Nakon Drugog svjetskog rata osnivaju se u mnogim mjestima Europe 'Gradski vrtovi' koji su imali dvije funkcije: suzbijanje gladi i nedostatka stambenog prostora. Male vrtne kućice su proširene i namijenjene stanovanju. Ova nezakonita gradnja bila je tolerirana od strane Gradskog vijeća i vlasnicima dodjeljeno pravo na doživotno stanovanje. Tako su nastale cijele kolonije stambenih vrtlarskih kućica od kojih su najpoznatije one od Crvenog križa i željezničara.

Jutarnja idila - fotografirano sa TV tornja u Dortmundu u ranim jutarnjim satima kada ljudi još spavaju.

Tko je bio dr. Daniel Schreber čije ime povezujemo sa 'Malim gradskim vrtovima'?

Njegovo pravo nastojanje nisu bila aromatske rajčice i kompostiranje. Njegov cilj bio je daleko više od kultiviranog povrća ili brižljivo podsječenih voćaka. Schreber, jedan od glavnih zastupnika "crne pedagogije", želio je stvoriti novog čovjeka, sa zdravom dušom i tijelom, čestitog, čistog i marljivog. Schreber je uvijeren bio, da se čovjeka može oblikovati kroz obrazovanje. No nažalost morao je na svojoj obitelji ustanoviti da su svi njegovi pokušaji bili neuspješni štoviše tragični.

Tako su životi njegova dva sina, Gustava i Paula završila rano i tragično. Stariji sin Daniel Gustav (1839-1877) počinio je samoubojstvo, a mlađi Paul proveo je četrnaest godina svog života u duševnim bolnicama.

Ostaje pitanje: Je li stvarno tragičan život njegova dva sina zapravo rezultat strogog očinskog odgoja? Zar su ortopedski aparati, koje je Schreber izumio i isprobao na vlastitim sinovima, doveli Gustava i Paula do ludila? Ili je dr. Schreba nepravedno osuđen kao nemilosrdna 'babaroga', gdje ga mnogi stručnjaci smatraju kao utemeljitelja terapijske tjelovježbe u Njemačkoj.

[1] Mladi Istran, 1. veljače 1907
http://de.wikipedia.org/wiki/Carl_von_Hessen
http://de.wikipedia.org/wiki/Moritz_Schreber
http://de.wikipedia.org/wiki/Schwarze_P%C3%A4dagogik
http://de.wikipedia.org/wiki/Ernst_Innozenz_Hauschild
http://www.klgv-kappeln.de/verein/history.html
http://de.wikipedia.org/wiki/Gut_Roest
http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsches_Kleing%C3%A4rtnermuseum
http://www.schrebergarten-portal.de/
http://urbane-gaerten-muenchen.de/story/04/4104.html
http://alpedunavjadran.hrt.hr/emisija/10-07-2013/schrebergarten-gradski-vrt-za-svakoga/  

2. od 2
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #2 : Lipanj 11, 2014, 21:59:17 »

Bandić predao građanima novih 39 ugovora za gradske vrtove

Zagreb, 10. 06. 2014 u 18:00 sati

U gradskoj četvrti Stenjevec, u ulici Stenjevec, nastavljen je projekt Gradski vrtovi Grada Zagreba - 269 novih ugovora za korištenje vrtnih parcela sugrađanima je, i ovaj put, podijelio gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić.

Istom prigodom, u sklopu projekta Urbani vrtovi, koji zajednički provode Grad Zagreb, Radio Kaj i 24 sata, gradonačelnik Bandić uručio je ključeve vrtne kućice i alat predstavniku vrtnih parcela, te je posadio ukrasni grm na parceli na kojoj će saditi poznate osobe s područja Stenjevca.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #3 : Lipanj 27, 2014, 11:44:05 »

Pogledajte kakav mi je sada vrt, nakon mjesec dana, točnije 4 tjedna ... i vjetrokaz sam napravio, ogradio, sve ...

Jupi, Vi ste precizniji od švicarskog sata.
Nešto je u Vašem karakteru što Vas tjera na veliku urednost, čistoću i red. Sve mora biti na svome mjestu. Vrt liči na vojnike pri jutarnjoj vježbi u vojarni.
Ljudi koji drže red mirnije žive nego li kaotičari. I tu se nas dvoje razlikujemo. Ja sam znala sve oko sebe zaboraviti-zanemariti, a danas se brinem o svemu ali najmanje o samoj sebi.
Vama i Vašoj ženi čovjek se može samo diviti: sve što radite, radite 100%, čvrsti ste. Ja sam, za razliku od Vas, jako labilna osoba - kod mene sve ovisi o raspoloženju i volji. Na riječ "moram" sam alergična, a Vama je "moram" kao motorčić: još bolje, još brže i još više - napredak!

Lijepo je i uživancija jesti svoje povrće.
Super poljoprivrednik ste! E da sam sada rekla seljak Vi bi to odmah pogrešno shavtili. I tu ste precizni kao švicarski sat, pa moram paziti ne što mislim nego kako pišem, a ja to ne mogu jer nemam vremena.

Lijepi pozdrav

PS: Dok Vi gledate kako salata i luk raste ja pokušavam pripremiti tekst za 1. srpanj - 'Godišnjica priključenja Hrvatske EU'. Pa se borim sa hrvatskom ekonomijom o kojoj nemam pojma. Ali jedno je sigurno; nije Hrvatskoj EU ništa kriva nego komunistički sistem u Hrvatskoj koji se ne može nikako prilagoditi demokratskom sistemu zemalja EU koje nikada nisu imale komunizam. Dok je Njemačka imala 200 g. vremena da sredi svoju demokraciju, Hrvatskom upravlaju učenici komunizma. To je cijeli i jedini problem naše lijepe i bogate Hrvatske. Mi trebamo političare koji su rođeni poslje 1995. Ali i kod njih je problem da su ih odgajali očevi komunisti i udbaši. Znači osuđeni smo na propast sve dok ne izumru još najmanje dvije generacije a to je oko 60 g. Pa ipak manje od 200 g.
Biti će bolje! Samo to Vi i ja nećemo više doživjeti. Strašno je da naši posljeratni političari svoj mafijaški-ratni plijen nisu uložili u gospodarstvo već u svoj privatni luksuz. Sve ih treba dva puta streljati: jednom zbog pljačke, a jednom zbog neinvestiranja opljačkanog novca u radna mjesta.

Hvala Bogu da ja nisam Hitler, tu bi bila još preciznija i sa "čišćenjem" moga vtra od komunističkog kukolja.
Metem

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!