CRO-eu.com
Prosinac 18, 2017, 08:43:11 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Zloupotreba grbova  (Posjeta: 9231 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Svibanj 06, 2013, 12:20:23 »

Zloupotreba grbova

Poštovani posjetitelji cro-eu.com,

Danas sam dobila ovaj jako informativni i dobronamjerni mail, te ga stavljam u forum iako sam oduvijek bila mišljenja, da ni jedna normalna osoba neće sebi pripisati plemstvo i grb samo zato što je nosilac istog prezimena. Svaki onaj tko ne može, na osnovu original dokumenata, dokazati da je direktni potomak one osobe kojoj je plemstvo dodijeljeno, zloupotrebljava tuđe dokumente i treba se s njim zakonski postupiti  kao falsifikatorom.

Falsificiranje dokumenta i korištenje tuđih dokumenata s namjerom osobne koristi je prekršaj Kaznenog zakona kao što su prijevara s kojom se drugi namjerno dovodi u zabludu, krađa i ošteta.

Dakle: Onaj tko ima namjeru prisvojiti neki grb ili ga čak upotrebljavati za komercijalne svrhe mora dokazati da je direktni potomak tog nosioca plemstva tj. potomak nosioca tog imena i prezimena.

Primjer BASSICH ili Bašić, gdje dr. Bojničić točno navodi ne samo kada veći kome je dodjeljeno plemstvo:

Adels- u. Wappenbrief v. König Leopold I. d. d. Wien, 20. März 1686 für Michael Bassich als Haupterwerber und für seinen Sohn Georg als Nebenerwerber.
http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=2243.0

Dakle svi Bašići koji nisu potomci Georga Bassicha, nemaju pravo koristiti grb i plemstvo.

Marica

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Draga administratorice!

Primjetila sam da već duže vremena marljivo skeniraš i ispisuješ sadržaje Bojničićeve heraldike iz 1899.
Svaka ti čast na trudu i entuzijazmu, i doista sam iznenađena da si je netko dao truda u ovom području.
Doduše moram te upozoriti da trud takvih kao što si ti  vrlo često koriste u vlastite svrhe, i to nikako edukacijske ili znanstvene,
mnogi oportunistički pojedinci i kompanije.

Naime o čemu se točno radi:

Grbovi i heraldika u današnje doba imaju jako loše provedenu zaštitu vlasničkih prava i reprodukcije. Mnoge internet kompanije, ako nisi primjetila, koriste sadržaje starih heraldika koje se netko udostojio skenirati, i masovno i reproduciraju na šalicama, majcama, i dr.

Imaj na umu da svaka obitelj koju si objavila na forumu je "jedna" obitelj, a ne svi pojedinci koji nose to prezime. Ja znam da si ti toga sigurno vrlo dobro svijesna, ali nažalost ljudi koji browsaju i "traže" takve informacije (s predodređenim ciljem) ili nisu, a drugi koji jesu, isprintaju te grbove, te ih objavljuju na blogovima, drugim forumima i pseudo-znanstvenim stranicama, i lupetaju kojekakve teorije da su to njihovi preci, i da je to "grb" svih pojedinaca koji nose to prezime. (Najčešće s "argumentom" da njihova obitelj potječe iz kraja koji je pripadao tom dotičnom plemstvu)

Zamolila bih te da imaš razumjevanja, i također imaj na umu da "nikome", ali doista nikome, nije u interesu sadržaj grba i povijest jedne obitelji ako ne želi vikat okolo "vidi, to su naši", ili "ovo je grb nas, plemenitih Benkovića, recimo". To ti govorim iz iskustva, jer sam previse takvih ljudi srela, koji printaju grbove koje si ti ljepo objavila i veslaju po zraku s njima kao da su njihovi.

Malo sam srela dosad ljudi koji su pogledali sadržaj Bojničićeve heraldike u svrhu seminara ili povijesnog proučavanja, i nikako mi ne paše da stotinu nasumičnih seljačina ima pristup bakroreznoj verziji grba moje obitelji, sa potpunom slobodom da ga printaju, reproduciraju, stavljaju na svoje vizitke (vjerovala ili ne, i to sam vidla), i usuđuju se lupetat da je to grb "njihovih" "Babića" iliti "Lukića", koji su do prošlog četvrtka kopali njivu na drugom kraju Hrvatske, i nisu imali mrtve krvne veze sa pravim nositeljima plemstva i grba. (recimo da imitiraju srpski pravoslavni mitos da svaka obitelj koja nosi jedno prezime ima negdje zajedničkog pretka.... glupost) Još gore i time što si im prevela "opise" grba, pa znaju i koja boja gdje ide.

Dakle, ispričavam se na prevelikoj "direktnosti", ali bilo bi baš slatko od  tebe kada bi slike tih grbova ili izbljedila, ili stavila u manji format. A i dobra ideja je koristiti one programe za zaštitu slike protiv kopiranja.

Ali naravno, netrebaš napraviti ništa, ja te samo molim.

Srdačno
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!