CRO-eu.com
Travanj 13, 2021, 04:07:36 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Vilma i Ante Radić  (Posjeta: 3195 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Prosinac 29, 2012, 11:14:07 »

Idealna družica života Ante Radića – Vilma (Milica)

Sitni papirići, požutjele posjetnice i nekoliko blijedih pisma uskrisuju uspomenu na davno zaboravljenu ženu, koja je bila životnom družicom velikom mužu, Anti Radiću. Uskrisuju slike, neizbrisive i žive, gledane i doživljene.

Samotnom alejom od kolodvora do Zrinjevca lagano šeće bračni par u tihom razgovoru, svakog dana - zimi o podne, ljeti pod večer, uvijek su zaokupljeni svojim tihim razgovorima, uvijek su jednako vedri, jednako svoji, kao da i nema nikoga oko njih.

Zagonetka ovo dvoje ljudi razotkrila mi se, kad smo se jednom lično upoznali i često se našli na toj šetnji ili u njihovoj kući.

Za mnogih večeri, u njihovom domu, mogla sam zaviriti iza spuštenih zastora u roman njihove ljubavi i života.

Vilma Vidulovič bila je učiteljica i ravnateljica više djevojačke škole. Ante Radić profesor na gimnaziji. Duhovna je zajednica povezala njihova srca. Po tadanjem je zakonu ona morala napustiti zvanje i poči u mirovinu, da se uzmognu vjenčati. Sa zanosom je on pripovijedao, kako su se njihove duše približavale u želji za uzvišenijim životom. Njegove su riječi bile čista poezija, kad bi govorio o svojoj Vilmi, "najidealnijem suputniku, najvjernijem prijatelju, najpožrtvovnijem suborcu za njegovo uvjerenje". U dokaz je tome nadovezao ovaj događaj:

"Došao sam kući, sjeo k stolu i rekao Vilmi: 'Hedervary je izdao zapovijed, da svi profesori i činovnici moraju glasovati za vladu pod prijetnjom kazne'.- Vilma me je pogledala i nasmiješila se. Znao sam, da misli ono, što i ja: 'Ne ću se pokoriti'. - I odmah je rekla: 'Već ćemo se sami proturati kroz život!' I bilo je tako. S užitkom smo Vilma, mama i ja vratili banu Hedervaryju dekret o premještenju za kaznu".

S njima je živjela i majka gospođe Vilme u tako krasnom odnosu, da su ih upućeni nazivali "blaženi trolist". Majka se brinula više za kuću, a Vilma za njegovu udobnost i njegov rad. Nakon što je vratio dekret, radio je dane i noći, a žena s njime. Pisala je, kad bi joj kazivao u pero, a najviše prepisivala i sredjivala bilješke ili članke i s njime provodila korekture čitavih djela. Samo je u, njenoj prisutnosti mogao s poletom raditi. Bila je prvi njegov slušatelj, prvi čitatelj, prvi sumišljenik i prvi njegov pristaša. Bila mu je duhovna potreba u stvaranju, kao što je sunčana toplina potrebna klicanju plodova. Tako mi je on sam objašnjavao, kad sam ga pitala kako to, da ga nikad nigdje ne vidim bez nje. Njegov glas kao da je imao neku posebnu notu, kad bi govorio o njoj, ili s njome - notu, kojoj može biti izvor samo uzvišeni pojam o ženi. Svaka njena kretnja, svaka njena riječ, svaki je dah odavao bezmjernu dubinu odanosti, te svakda njim ljudima nedokučive ženske duše. Bilo je u njenom biću nešto majčinske veličine u odnosu prema mužu, a on, kao da se s ushitom predavao toj brižljivosti i često mi se činio taj veliki mislilac kao veliko dobro dijete, radostno, što ga majčica tako milo mazi.

Činio se kao dijete puno zanosa, pravog, čistog i djetinjeg, koga je ona s njime dijelila. Sam je rekao, da je njegova Vilma unijela anđeoske zvukove u njihov zajednički život i da se uskladila s njegovom dušom od temelje toliko, da bi među njima svaka nesuglasnost bila - podpuno neprirodna.

Pod njihovim je krovom stolovao sklad u najsavršenijem smislu, u najpoetičnijem obliku, Taj mi je sklad njihova života ostao u duši kao neka izvanredna, dosele nečuvena melodija, koju nikad zaboraviti ne možeš.

To je dvoje ljudi živjelo na brodiću, kojim je muž upravljao pučinom kroz bure i oluje, protiv struje, a uz njega je hrabro i smiono veslala nasmiješena mu družica, prezirući opasnosti i dijeleći s njime veselo i sretno crni kruh kao da je bijela pogača! I kad smo po novinarskom zvanju prolazili kasno u noći uz njihove osvijetljene prozore i vidjeli u duhu neobičnu, idealnu družicu, kako sjedi uz svog velikog muža, sagnuta nad njegovim djelima, osjećali smo, da bi se uvijek pred ovim prozorima trebalo pokloniti!

Svršetak je životnog romana ove idealne žene bio strašni i tragični dokaz nerazriješivih duhovnih veza njene duše s njegovom.

Jednog dana u mjesecu veljači 1919. godine, iznenada, iza kratke bolesti otela joj je smrt Antuna Radića. Tko je mogao slutiti, što je ona izgubila u njemu? Sjela je kraj mrtvog druga, stisnula na prsima njegovu kapu i zurila u ono ukočeno lice. U oku joj zapanjenast i strava pred strahotom, na koju nije nikad pomišljala. Usne su joj nijeme a oči suhe ... Ni riječi nije izustila, ni suze prolila. Išla je svijetom poput sjene. Kad je rođjakinja pokušala, da je tješi i bodri, rekla je: "Toga neću moći preživjeti".

I bilo je tako. Pet je mjeseci svakog dana odlazila na njegov grob i tamo sjedila bez jela i pića, do kasne noći. Dolazili su po nju i govorili joj:

-   "Što tako dugo izostaješ na grobu?"
-   "Imamo mi dvoje mnogo razgovarati!...", odgovarala je.

I često je glasno govorila nad tim grobom, kao da s pokojnikom raspravlja ...

Peti se mjesec iza njegove smrti nije više vratila kući. Našli, su je na njegovu grobu mrtvu.

Teška tragedija toliko svijetle i vrijedne ženske duše. Ovih nekoliko redaka, neka bude na spomen toj velikoj ženskoj duši.

Zagorka, Hrvatica, 1. ožujka 1940

Vilma, Ante ju je iz milja zvao 'Milica', bila je pravoslavne vjere i kćerka generala Aleksandra pl. Vidulovića. U mladosti je navikla na život višeg životnog standarta, ali je sve materijalne brige, što ih je kraj Antuna snosila mnogo godina, podnosila strpljivo. MD

• Dali netko ima životopis generala Aleksandra pl. Vidulovića?
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.21. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!