Iz Crnoga luga
Prošle godine donesao je štovani "Napredak" od 1. listopada br. 28 putopisne crtice iz naše okolice, odnosno iz Gorskog kotara, gdje g. pisac živahnimi bojami opisuje strašnu bukovu prašumu u vrhu Grebenu kod Praproti. U toj prašumi, veli nadalje pisac, još nikada sjekira zasjekla nije, pa da mu se je za jedno četvrt sata činilo, kao da se je svietom oprostio, kad je one orijaške, 1,5 m. debele bukve promatrao.
Istini za ljubav moram kazati, da u svih šumah Gorskoga kotara skoro nema zakutka, gdje ne bijaše ljudske noge i sjekire, pače može se uztvrdití, da je ovdje šumah već i ponestalo, te da su pojedini priedjeli upravo poharani, a smiešno je, ako tko ovdje o kakovoj prašumi govori ili piše.
Što se tiče napose piščeve prašume u vrhu Grebenu, neka služe sljedeće činjenice: Već prije 30 godina radili su Razložčani u Grebenu daščice za kućnu porabu.
Josip Kalić, trgovac iz Crnoga luga, pripovieda mi, da je on prije 14 godina dao preko 50.000 bukovih duga i 40.000 kubika greda u tom šumskom priedjelu izraditi. Vodena pila
g. Korošca iz Rieke, koja se je nalazila u
Srakovcu, dobivala je većinom sav materijal iz Grebena, a ima tomu gotovo već
13 godina, što je ova pila propala.
Prošlih godina dali su na tisuće kubika greda i bukovih duga u tom vrhu izraditi trgovci
Miho Čop i
Ante Grgurić iz Lokava kao i
Stjepan Pintar, Franjo Pintar i Ante Štimac iz Grnog luga.
U Greben vodi danas jedna posve dobra cesta, a imade tamo
do stotine vlaka (putova), po kojih se izgotovljen materijal izvaža, a iz nepristupnih mjesta, t.j. kamo se s blagom ne može, iznašaju ljudi dužice.
Kad sam
lugaru Ribiću, koji je g. pisca po Grebenu vodio, one bombastičke crtice pročitao, te ga upitao za one kolosalne bukve od 1,5 m. i prašumu u Grebenu, nasmijao se je.
Konačno moram još napomenuti, da se ovdje u Crnom lugu i okolici, gdje imade još najviše šuma u gorskom kotaru, nikomu više ne dozvoljava od stojećih jelovih stabala dužice ili daščice praviti, već jedino iz kakove ležeće stare i trule klade, pa još za ovu mora siromašan težak dotičnoga šumara liepo prositi idobro platiti.
Paševine i stelje u gospodskoj šumi nitko uz najbolju plaću dobiti ne može, a najvećim siromakom dopušteno je 2 puta na tjedan bezplatno pobirati ležeće granje po šumi za ogriev, no nitko sjekire sa sobom ponieti ne smije. Evo daklenaših prašuma u gorskom kotaru.
Franjo Ahčin
učitelj crnolužki.
Napredak, 1. travnja 1886
Kotarski sudac: J. Thierry
Primorac, 15. svibnja 1875 Izvod iz "Izvanredne glavne skupštine županije Riečke",
držane 25. studenog i sljedećih dana
[...]
Izvjestitelj: Upravljsjući odbor predlaže, da se
občina delnička i crnolužka spoje u delničku političku obćinu sa sjedištem u Delnicah. Današnja obćina delnička mogla bi doduše i nadalje obstojati kao samostalna obćina u pogledu broja pučanstva i dohodka joj, nu to se nemože kazati
o crnolužkoj, koja broji jedva 1200 stanovnika a razpolaže dohodkom od nješto preko 1000 for. a. vr. Toga radi s obzirom na topografički položaj obiju obćina predlaže upravljajuči odbor, da se spoje. Sjedinjene obćine imati će pučanstva. 4500 duša a dohodak nadmašiti će i 5000 for. na godinu.
Štimac, zastupnik crnolužki, govori dugo proti predlogu odbora. On veli, da je položaj Crnoga luga takav, da se nedade spojiti sa drugimi obćinami. Tko nije neprijatelj crnolužkomu pučanstvu, mora da pristane uz govornikov predlog, da Crni lug očuva svoju samostalnost. Gospodo slavna! zaviknu govornik svetčano. Hoćete li umnožiti
broj grobova na crnolužko-delničkoj cesti? Jest, gospodo,
sedam Crnolužana leži zakopano na toj casti, jer većim dielom godine obćenje medju Delnicami i Crnimlugom spojeno je sa pogibelju života. Zameti, vjetrovi, slabimi komunikacijami
Crni lug bar šest mjeseci u godini odieljen je od ostaloga kotara. Priznaje govornik, da su Delnice najbliže Crnom lugu, svakako
od Crnoga luga do Delnica ima dvie pune ure puta i to kakova. Što se dohodaka obćine tiče, misli govornik, da su dostatni za pokriće potreba. K tomu obćina ima posebni svoj znatni nekretni imetak, što ga je stekla prigodom netom izvedene
segregacije*. Govornik nabraja, što je obćina učinila dosele dobra i moli skupštinu, naka priznaje Crnom lugu samostalnost,
inače da će i opet kiša poplaviti oltar crnolužke crkve, kao što za vrieme Bachovo, kad je Crnilug sa Dolnicami bio sjedinjen, a občinsko poglavarstvo slabo marilo za crnolužke potrebe.
Majnarić, zastupnik delnički, priznaje, da su razlozi navedeni po predgovorniku uvaženja vriedni, i moli, ds se Crni lug nepridruži Delnicam, koje niti žele niti trebaju druga.
Radošević Mihe iz Lokava podupira Štimca.
Izvjestitelj opira se odriešito zahtjevu crnolužkoga zastupnika i u oči dojakošnjih zaključaka, uslied kojih stvorene su prilično velike obćine, očekuje, da skupština neće Crnom lugu, koj nije u stanju odgovoriti dužnostim, što mu ih nalaže obćinski red, priznati samostalnost. Kod glasovanja prihvaćen je predlog upravljajućega odbora.
Štimac: Hvala vam gospodo, bit će više naših mrtvaca na cesti crnolužko-delničkoj. [...]
Primorac, 2. prosinca 1874
_____________
- Franjo
Ahčin 1880 -1886 bio je u Crnom Lugu učitelj. Kada je škola sagrađena niam mogla saznati. Ahčini su porijeklom iz Slovenije. (M.D.)
- Miroslav Turk, župnik u Crnom Lugu god. 1878 (M.D.)
- Josip
Thierry (1849-1882.) najprije je sudski pristav u Krapini, zatim kotarski sudac u Delnicama, gdje je i umro. Umro je vrlo mlad, nakon povratka iz Bosne, gdje je sudjelovao u aneksiji kao austrijski časnik.
Vidi >
http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=2825.new#new- Prema popisu stanovništva od 2011 god. Crni Lug ima 117 kuća i 253 stanovnika.
http://www.dzs.hr/* segregacija > pov. u zemljama Habsburške Monarhije odvajanje dijelova vlastelinskih pašnjaka i šuma te predaja u vlasništvo općinama bivših kmetova.
Crnoluški kraj >
http://www.tz-delnice.hr/crnoluski_kraj.html
2. od 2