CRO-eu.com
Prosinac 06, 2021, 18:40:03 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Blažeković  (Posjeta: 2407 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Ožujak 09, 2012, 23:51:15 »

Blažeković

Cienjeno uredništvo!

Napomenuste već jedan put u Vašem cienjenom listu, da će Vam milo biti, ako Vam se koja novica kad-kad priobći.

Ja se obraćem k Vami i umoljavam, da ove redke priobćite u Vašem cienjenom listu.

Ja sam sirota ladanjska (1) žena, posjednica u Maloj Gorici (2), plaćam porez i namete točno i pošteno. Ove godine sam platila 31 for. 20 nvč. poreza, a ostala sam bila još dužna 14 for. 86 noč., za otaj ostatak mi je u sriedu 10. rujna 1890. došla plienitba u zoru iznenada, bez ikakovog platežnog naloga. Molila sam gosp. ovrhovoditelja Majorovića i stražara Domitrovića, da neka mi ništa nepliene, da ću ja odmah ići u Sela u obćinu i moj ostatak platiti, koji bi bila veći platila, da sam znala, da je termin i da im je tako silno; ali ja nisam imala naloga kada da platim; no gospodin ovrhovoditelj Majorović i stražar Domitrović nisu htjeli počekati, nego su mi Boga kleli, da će me u gnoj baciti, te su mi zdojnu kravu oćerali i zaplienili. Molila sam stražara Ivana Bezuva, da neka netjera krave, da ja idem odmah u obćinu Sela i da ću moj dug odmah podplatiti, no sve uzalud. Sinjesta sam otišla i ostatak podplatila. Što mi moja porezna knjiga i svjedoči. No moja zdojna krava čami tamo još i sada, te će mi se možda tako dogoditi kano i god 1881. kad su mi za 10 for. jednog vola otjerali, a ostatak sam u isti dan još platila. a vola sam, svega od blaga izbodenng skoro da mu je drob van visio, nazad u posjed primila, što sam dala procieniti te koju procienbu još i danas posjedujem, te sam kadra to svaki čas zasvjedočiti.

Kad sam izplatila moj porez u obćini, pitala sam gosp. obćinskog blagajnika Cizla,kako to može biti, da s menom. koja sam sad za cielu godinu porez uplatila, tako nepravedno postupaju, a drugi ljudi još po godinu i dvie duguju i nisu ni krajcara platili, a imaju blaga svakojaka, pak njima se čisto ništa neplieni, a meni su koja sam sad za cielu godinu evo porez uplatila odagnali zdajnu kravu od malenog teleta, što može kravi i teletu posve škoditi, a ja pretrpiti veliki kvar.

Ciela olićina zna, da ja imam muža bolestna i za uzdržavanje posjeda nesposobna i da sama moram poslovati i zlu se braniti od moje 18. godine što gospodarim; dakle sad podpuno 36 godina točno moje daće plaćam i sve u redu držim, pa gospoda na mjesto da mene sirotu ženu upute i podupiraju su na mene jadni, a ponajviše zato. što im više put istinu kažem.

Srce me boli kad vidim, kako nekoja obćinska gospoda s nama seljacima surovo i krivično postupaju, a mi ih našim težkima i žuhkima žuljima plaćamo. Nije mi žao, da moram moj porez plaćati, jer znam ušto i zašto ali mi je žao, da se nasilja čine bez potrebe i da mi se oni drugi ismijavaju koji su po godinu i dvie dužni, pa im se što takova nepripeti.

Cienjeno uredništvo! Što sam god rekla, sve sam kadra posvjedočiti, te bi me neizmjerno veselilo, da se iztraga provede i knjižice, kao i blagajničke knjige selskog poreznog ureda revidiraju. Mjerodavne i odlučujuće faktore liepo umoljavam, da izvole ovu i sličnu stvar izviditi i  odlučne korake poprimiti, da se u buduće slični čini nedogađaju.

Još jedanput liepo moli, da bi cienjeno uredništvo moje jade saslušati, objelodaniti i uvažiti izvolilo. U toj nadi se najpokornije bilježim.

Kata Blažeković
seljakinja iz Male Gorice,
obćine Sela, sisačkog kotara.

Blaž m. os. ime (svetačkoga podrijetla); isto: Balaš (od mađ. Balazs), v. Vlaho; hip.: Blaško, Blažan, Blaže, Blažek, Blažen, Blažeta; Blaženka ž. os. ime

◊ Prezimena.: Balaš (230, Slavonija, ← mađ.), Balaša (Zagreb, Krapina, Osijek, ← mađ.), Balašević (Osijek, Slavonija, Baranja, ← mađ.), Balaško (670, Koprivnica, Zagorje, Bjelovar ← mađ.), Balašković (Vinkovci, Zagorje, Slavonija, ← mađ.), Balaž (300, Slavonija, Baranja, ← mađ.), Balažić (200, Slavonski Brod, Slavonija, Međimurje, ← mađ.), Balažin (Koprivnica, Međimurje, ← mađ.), Balažinec (280, Novi Marof, Ludbreg, ← mađ.), Blaškić (Buje, Zagreb), Blaško (140, Podravina, I Slavonija), Blašković (1660, Istra), Blažak (Sveti Ivan Zelina, Ivanić Grad), Blažan (Rijeka, Zagreb, Ivanić Grad), Blažanin (200, Otočac, Slavonija), Blažanović (190, Slavonija), Blažek (550, okolica Zagreba, Podravina), Blažeka (190, Međimurje), Blažeković (1130, Prigorje, Podravina), Blaženčić (Zagreb, Baranja, Osijek), Blaženić (Opatija, Sisak), Blaženka (Bjelovar, Križevci, Kaštela), Blaženović (140, Podravina, I Slavonija), Blažetić (150, Nova Gradiška, Lika), Blažev (Dalmacija, Podravina), Blaževac (180, Slavonija), Blažević (6400, posvuda), Blaži (230, Varaždin), Blažic (100, Prigorje), Blažičević (260, Primorje, Podravina), Blažičko (210, Zagorje), Blažić (1060, Zagreb, Primorje), Blažina (650, Labin, Primorje), Blažinčić (500, Međimurje), Blažinec (Koprivnica, Križevci), Blažinić (150, Zagorje), Blažinović (380, Prigorje), Blažok (Ðurđevac, Sveti Ivan Zelina), Blažon (140, Međimurje, Slavonija), Blažona (Međimurje), Blažotić (Koprivnica, Varaždin), Blažotinec (Koprivnica, Ludbreg), Blažun (280, Zagreb, Pregrada)
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.21. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!