Klek
Putujući od Genoralskoga stola promo Tounju, obzor se pred putmkom sve vaše širi, ali i kras sve to više očituje, dok se tamo prema zapadu iztaknuo tubastim Klekom.
Malo ima briegova u domovini, koji se tako osovljuju, kao 1183 m. Visoki Klek, znamenit koli radi daleka vidika, toli i riedkih bilina alpinskih, koje mu ukrasuju plješivo tjeme. Ima jedna biljka iz obitelji Strupnikovica (Schrophulariaceae), koja u cieloj monarkiji samo na Kleku raste, a to je Pedicularis Schlosseri ((Betony)
Nekoji prijatelji u Ogulinu i okolici zamoliše me, da bi prigodice označio bilje, koje krasi tubasti Klek. Činim to ovom prilikom, nu svega bilja izbrojati ne mogu, jer bi odviše otegnuo, već ću navesti samo riedje biline. Tu nam je Hedrkeanthus Croaticus, vrst zvončike tamno-modra cvieta i travolika lišića i njegove drugarice Campanula pusilla i C. rotundifolia; nadalje toli značajna ružičasta jagorčika Primula Kitaibelii, porasla na Kleku u tisuću exemplara medju razpuklinama, i u krug sabrala svoje ljepčivo lišće; tu je i tamno-modri alpinski zviezdan (Aster alpinus), nježni bieli rožac (Cerastium lanigerun – C. decalvans), preriedka Draba ciliata, Dentaria enneaphylla i miloduhni karanfil Dianthus Sternbergii, pustena kunica Achillea lauata i njezina srodica A. Clavennae, od koje se lišće u tamno-zelenoj travi prelieva poput srebra.
Gizdav je to plašt , kojim se starac Klek zaodiene svake godine, a u zapućku mu najkrasniji ures alpinske flore pjenišnik (Alpenröschen; Rhododendorn hiristum) i Rosa alpina, kraljica alpinskoga cvieća.
Rosa alpina na Kleku Bogata, riedka i raznolična flora Kleka privukla je u Ogulin mnogoga botaničara, nu prvi mu proučavahu floru dr. Schlosser i Lj. Vukatinović, posjetivši po više puta, kao i Josip Torbar, zadnji predsjednik naše akademije. I geolozi svraćahu se u Ogulin, da proučavaju Klek; spominjem Štúra i Tietzea iz Beča pa i glasoviti turista dr. Frischauf iz Graca nije minuo našega diva, kao i pokojni Tomssini i drugi.
Dr. Johannes von Frischauf, matematičar, geodet i alpinist,
popularizator astronomije, biologije, turizma i planinarstva Klek je ogromna dolomitna gromada, kao od jednoga komada isklesana, nakrivljena od juga prema sjevero-zapadu. Prema Ogulinu pada do podnožja strmo, te se s ove strane može uzlaziti samo od Turković sela, od kuda dolaziš najprije na Klečicu, a onda na Klek.