CRO-eu.com
Prosinac 15, 2019, 01:33:49 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Žrtve Drugog svjetskoga rata iz Velikog Kuta  (Posjeta: 3712 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Siječanj 12, 2011, 20:40:16 »

Drežnica ili ponor koji ljude guta

Kada je moj djed Mile malo vina popio bio je jako razgovorljiv. U društvu starijih često je spominjao Drežnicu.

Drežnica je u mojoj mašti bila negdje daleko-daleko, Drežnica je bila "nešto"opasno, strašno - kao ponor koji ljude guta.

Traumu koju su naši roditelji i djedovi doživjeli nije nikada obrađena - onda – za vrijeme komunizma – do danas, nije bilo podrške. Mnogi su se predali piću i samo u društvu istomišljenika prerađivalji svoje doživljaje. Tako, kada unatrag gledam, mogu reći, da su i naši očevi i djedovi – oni koji su preživjeli - također žrtve rata.

Brinjski kraj i Drežnica
Klikni za uvećani prikaz

Ponekad je moj djed Mile, o ratu i nestaloj rodbini, i meni pričao. Danas znam, da su ta meni pričana ratna sijećanja bila "dječja verzija“ u kojima tragični trenutci i istina nedostaje. Sada bih rado htjela svu istinu od njega, svjedoka ratnih zbivanja, čuti, nažalost on je umro i ja sam ostala sa mojim pitanjem sama. Sve što sam starija, sve bolje razumijem što su naši roditelji i djedovi – cijela obitelji i rodbina izdržali.

Koliko puta sam čula djedu Milu kao da nebu postavlja pitanje: "Zašto Marko, zašto ne ja." Marko je moj stric i za njegov grob se do danas ne zna.

Ratna povijest je i naša povijest – potomaka djece ratne generacije. Svi smo nekoga izgubili o kojem su priče i fotografije postale žive – dio našeg života.

Mnogi od nas pripadaju generaciji unučadi rata i svaki dan je sve manje živih svjedoka koji bi nam na sva pitanja mogli odgovoriti, a za jednu cijelokupnu sliku onih komadića koje tražimo nema u knjigama komunističkih autora.

Zato ja žrtve Drugog svjetskoga rata iz Velikog Kuta i komadiće sjećanja iz priča mojih djedova moram sačuvati od zaborava. Ako ne ja, tko drugi?

Sjećam se

Prva žrtva drežničkih četnika bio je gostioničar "Milan iz Kose“. Milan je bio rodom iz Križ Kamenice – Hrvat - kuću je sagradio i gostionicu otvorio na cesti Črnač – Drežnica u koju su Drežničani poslje košnje ili na putu za Križpolje i Brinje rado svraćali. Milan je bio prva žrtva kojeg su drežnički četnici na zvijerski način ubili, kuću opljačkali i zapalili. Milanovi potomci žive negdje oko Zagreba.

S četničkim pokoljem "Milana iz Kose" 1941. započela je tragedija Hrvata iz brinjskog kraja.

Iako "Milan iz Kose" nije Veliko Kutar bila mi je želja ovdje ga spomenuti - sučuvati od zaborava.

Žrtve Drugog svjetskoga rata iz Velikog Kuta

Veliki Kut sa svojih oko 19 kuća imao je 14 mučenika
– žrtava komunističko-četničkog terora.

1.   Nikola Draženović, sin Nikole i Marije Draženović-Cvek - Odveden u Drežnicu i streljan 1943. ili 1944.

2.   Marko Draženović, sin Mile i Mande Draženović-Lugarov – Nestao u Zagrebu 1945.

3.   Jive Draženović (brat od Mije), sin Tomice i Marice Draženović, Kao invalid nije bio u borbama već kuhar u hrvatskoj vojsci - Poginuo krajem 1945.

4.   Mijo Draženović (brat od Jive), rođ. 14.09.1923. u Veliki Kut 23, sin Tomice i Marice Draženović, poljoprivrednik strijeljan 17.06.1945.

5.   Pave Draženović, sin Mile (u Belgiji) i Mande Draženović - Kao školarca partizani ga zarobili i poslali na prvu liniju u borbama s Nijemcima. Poginuo u Istri kod Sv. Katarine.

6.   Tomo Šebalj, sin Vida i Rože Šebalj-Blisulje, brat Ruže Draženović-Cvek - Radio u policiji u Karlovcu, od partizana ubijen 1945.

7.   Nikola Šebalj, sin Bože i Anice Šebalj - Nestao 1942.

8.   Toma Šebalj, sin Bože i Anice Šebalj - Nestao 1942.

9.   Jure Šebalj, sin Bože i Anice Šebalj - Nestao 1942.

10.   Mile Šebalj, sin Ive i Tonke Šebalj-Blisulje - Poginuo 1941. ili 1942. u borbi sa partizanima.

11.   Pave Draženović, sin Marka i (?) Draženović - Poginuo 1945. na mostu u Gospiću u borbi sa partizanima.

12.   Miko Draženović (ujak I. Račana), Sin Dane i Kate Draženović - Poginuo 1942.

13.   Tona Draženović ( kao dijete pao pod valk i ostao bez obadvije noge), Sin Petra i (?) Draženović – Ubijen 1945.

14.   Steva Draženović, sin Jose i Mande Draženović - U borbi s partizanima iz crkve u Jezeranama odveden gol i žicom vezan u Drežnicu i tamo ubijen zajedno sa drugim Jezeranskim mučenicima.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

U noći mrtvih

U noći spomena mrtvih, dok tisuć varnica drhti
S trave uvele, grobne, ko iskre divlje da blude
Zvijezdi našoj po kori, nad carstvom spokojne smrti
Cara i roba, uma i lude...

Dok zvona plačiva bruje kroz turobne drvorede
I pjev se dirljivi ori, gordi se mramor blista
I suze vrele se toče, a ruke ih brišu blijede
U staru krpu il komad batista ... [...]

Silvije Strahimir Kranjčević

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

U pojedinim knjigama i člancima komunističkih autora pisano je o konolizaciji Drežničara. Razlog iseljavanja "po planu" navodi se velika glad u Lici.

Istina je, da ostali Ličani - Hrvati - koji su otišli trbuhom za kruhom nisu dobili od nove vlasti ni posao ni smješataj.

Drežnički partizani tj. "prekršteni četnici" preseljeni su u Slavoniju i Srijem gdje su, za nagradu za svoja zlodjela, dobili napuštene kuće i imanja protjeranih Nijemaca.

Razlog njihovog iseljavanja iz Drežnice je poznat i razumljiv. Tako da si ne moram postaviti pitanje zašto Milan Gerovac, otac Ljubice Gerovac - Hrvat - nije preseljen već je ostao u "gladnoj Lici“ i prepušten svojoj sudbini. Da se ta ista sudbina ne bi Srbima iz Drežnice dogodila, iseljeni su ti svjedoci zvjerskih pokolja Hrvata 1945. iz Drežnice.

Povijest Drežnice i hrvatskog naroda u brinjskom kraju je druga strana "medalje" koja do danas nije ni dotaknuta a kamo li istražena.

Povijest piše pobjednik! Danas smo mi Hrvati - Ličani - na redu!

_________

Više o Milanu Gerovcu > "U ime istine" > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1776.0

Marica
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!