CRO-eu.com
Lipanj 04, 2020, 11:02:09 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Jaslice  (Posjeta: 5610 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Prosinac 25, 2010, 23:02:45 »

Jaslice

Kada se postavljaju jaslice?

Tradicionalno se to čini na prvu nedjelju došašća. Zatim se svaki dan, do Badnjaka, dodaju figurice u "štalicu od Betlehema". Tek na sami Badnjak stavlja se djetešce u jaslice. Danas je uobičajeno, da se jaslice s djetašcem stavljaju tek poslje ponoćke – nakon direktnog Isusovog dolaska na svijet – na Božić – u noći između 24. i 25. 12.

No, bez obzira kad ih tko postavlja, ja im se, u crkvi, uvijek radujem jer mi pokazuju, da se pravi kralj - vladar svih svjetova - ne rađa u dvorcu ili palači.

Tješe me!

Klikni za uvećani prikaz

Njihovo uklanjanje, 6. siječnja, me žalosti.
U prošlosti su jaslice uklanjane tek 2. veljače – poslje Svijećnice.
Uvijek me prizor tih minijaturnih figurica u štalici i oko štalice nanovo fascinira. Sve je prporcionalno – autentično.

Velike i lijepe jaslice, pravi ručni rad – rijetko tko ima, većinom se divimo njihovom prizoru u crkvama.

Budimo iskreni; tko si od nas može dozvoliti takve jaslice koje, kompletno sa svim standardnim figuricama, od 2 500 € pa nadalje koštaju.

Zato su jaslice, bar one od visoke kvalitete materijala i finoga ručnog rada, dobro investicija. Što su starije to se bolje mogu prodati. Ljubitelji i skupljači širom svijeta skoro svaku cijenu plaćaju ne samo za cijelu štalicu već i za pojedine figurice.

Klikni za uvećani prikaz

Na fotografijama su jaslice jedne ličko-zagrebačke obitelji. Vlasnik je za svaku figuricu uložio sve svoje slobodno vrijeme, te možemo raći da je ova Betlehemska štalica od neprocjenjive vrijednosti.

Autor fotografija i vlasnik jaslica želi ostati anoniman.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #1 : Siječanj 29, 2011, 21:54:11 »

Jaslice

Jaslice, rad Nikole Grgurića, u župnoj crkvi Navještenja Blažene Djevice u Gospiću,
danas gospićka Katedrala. 24.12.2010., 10:47

Od grubog kamena, u propuhu, otvorena, pružila je sklonište Mariji i Josipu. Tako skromno se očekivao dolazak spasitelja!

Vol i magarac začuđeno su to "nešto" u jaslicama promatrali. To "nešto" ležeći na slami širilo je toplinu, svjetlost i božji blagoslov. Pastiri i ovčice prilazili su štalici, najprije sramežljivo, radoznalo a zatim hrabro i u pratnji anđela klanjali se spasitelju.

Ove slike dolazka spasitelja koje su nas oblikovale, miješaju se sa suzama radosti ...

ako ih u naše srce pustimo.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #2 : Prosinac 25, 2011, 23:10:30 »

Božićne jaslice 2011

<a href="http://www.youtube.com/v/wyoRovFO0e4?version=3&amp;feature=player_detailpage<br />http://www.youtube.com/v/wyoRovFO0e4?version=3&amp;feature=player_detailpage" target="_blank">http://www.youtube.com/v/wyoRovFO0e4?version=3&amp;feature=player_detailpage<br />http://www.youtube.com/v/wyoRovFO0e4?version=3&amp;feature=player_detailpage</a>

Ove jaslice su rad jednog dragog Ličanina s zlatnim rukama. Svaki kamenčić, svaki detlj je tuckan, rezan, ljeplen s njegovim rukama. Ove jaslice su od neprocijenjljive vriednosti jer Ličan nije brojao sate koje je i ove godine uložio na dopunjavanje i proširenje jaslica.
Kao pravi arhitekt, Ličan napravi najprije skicu a onda planira, računa i gradi.

Dobro je da na ovoj Baustelli Ličan nema pomoćnika jer majstor je perfekcionist pa nije lako s njim. Hehe he

Ako i Vi želite ovakve jaslice, pišite mi.

Marica
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.21. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!