CRO-eu.com
Listopad 22, 2019, 20:42:01 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Hrvatski dirigent i skladatelj Lovro pl. Matačić  (Posjeta: 5605 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Srpanj 11, 2010, 14:23:24 »

Lovro pl. Matačić

"Danas ne mogu dirigirati, jer je umro moj prijatelj Tito"!

[...] Svjetski rat Matačić je proveo na relaciji Zagreb - Beč, kao potpukovnik i glavni zapovjednik svih ustaško-domobranskih orkestara u NDH. Na to mjesto imenovao ga je osobno maršal Kvaternik. Njegovao je prisne odnose s tadašnjim političkim i vojnim uglednicima NDH i Njemačke.

Zbog toga je nakon rata zamalo izgubio glavu. A nitko ga ne bi uspio spasiti da se o njemu onda pričala priča koju sam doznao "iz prve ruke". Naime, od bivšega hrvatskog veleposlanika u BIH, dr. Zdravka Sančevića čuo sam svjedočanstvo da je Matačić bio član ustaške stranke i da je bio ustaški doušnik u Beogradu!

Međutim, o Matačiću je njegov suradnik i prijatelj Marijan Zuber (osnivač Varaždinskih baroknih glazbenih večeri) rekao slijedeće: "Ne to nije točno. (...) Matačić nije bio ni hrvatski nacionalist ni Jugoslaven: on je po uvjerenju bio crno-žuti monarhist lijeve orijentacije. Matačić je bio za Austro - Ugarsku. Matačić nikada nije postao hrvatski nacionalist! Njegova familija je bila takva, aristokratska. Otac mu se tu u Varaždinu vozio u četveropregu i pripadao tim aristokratskim krugovima. Priča o Matačićevu ustaštvu je izmišljena. Ja sam ga zbilja vidio i pijanog i trijeznog i znam sve o njemu. Kada je, kao lijevo orijentirani u Beču 1945. doživio prevrat veli: idemo doma, natrag u Hrvatsku. Nismo nosili puške i nismo se mogli nikome zamjeriti. A kada smo se vratili obojica smo bili suđeni na smrt. Nije istinita niti priča da je "cinkao" zarobljenike. Matačić je bio takav da nije imao kičme. To je točno. Nije "cinkao" zarobljenike, već, da se dodvori upravi "cinkao" je stražara da mu je propustio flašu rakije! (...) Matačić se izvukao preko svoje žene, Lilike, koja je kao Židovka uhvatila vezu s Mošom Pijadom, te je Matačić izišao s robije nakon godinu dana...."

Kada sam Zdravka Sančevića ponovno upitao o tome, pozvavši se na ovo svjedočanstvo, on mi je potvrdio da je njegov otac iz prve ruke bio informiran o Matačićevu obavještajnom angažmanu u Beogradu, i da je čak sudjelovao u Matačićevu kofidentstvu! Stvarno zanimljiva priča! [...]   

Tekst: http://emilcic.exactpages.com/matacic.html
Foto: HDA u Zagrebu
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!