Očarani krasnom florom, osvježeni zrakom, kakav dišeš samo u Gorskom kotaru, bijasmo uzneseni, kad i s ove visine mogosmo pozdraviti naše sinje more. Na povratku izvalismo se na Ličkom polju u debelu travu i gustu sjenu i razpredosmo razgovor o Tičjaku, a naročito o njegovoj cvjetani, koju drugom prilikom opisasmo.
*)Sa Ličkoga polja otvara se veoma poučan vidik na Bitoraj, naročito na Javorje (1122 m) i susjednu mu Debelu kosu (1288 m), kojim su obronci zarasli gorskim lažima, dakle pusti i otvoreni, sižući do Ličkoga polja i Male drage.
Preko polja valja ti poći do Majke Božje sniežne, gdje se žare šumski karanfili, do gorskoga kolnika, kojim se lagano uzpinješ prama Javorju. Tko je ovuda prošao koncem mjeseca lipnja ili početkom srpnja, taj se onoj bujnosti planinske cvjetane ne može načuditi.
Šumski radnici u Gorskom kotaru Poznamo floru ciele domovine, ali takova prirodom satkana saga nismo nigdje našli. Nu još je jedno, što uzveličava prirodu ovoga kraja, a to su mnogobrojne ruže na Javorju i u okolici. Jedan je to ružičnjak, divotan ružičnjak, u kojem ti se oko pase po onim krasnim bojama raznovrstnih ruža. Najuglednija je Rosa rubrifolia, u koje su grančice, palistići i bodlje grimizne i modrastom maglicom pokrivene. Deset do petnaest žarko-crvenih cvietaka sjedi u grunjićima (corymbus; Doldentraube), utrudjujući ti oko svojom bojom. Reda se bus do busa, a po njime cvieća kao lišća. Odkineš li grančicu i okreneš prama svjetlu, gledaš prirodni grimiz, kakvoga nema u nijednoga našega cvieta. K ovoj ruži pridružuje se uz šumske okrajke kraljica alpinske flore, Rosa alpin a tamno-crvena, bujna cvieta, gustih štetinja i poput igala tanahnih bodalja.
Prekrasna ova ruža zarubljuje šumske okrajke i oko Ličkoga polja, pa od Fužine do Mrzle vodice u tisuće i tisuće pojedinaca i kad procvate, tad bi tu prirodnu razkoš uz onu divotnu Rosa petrophila badava tražio u drugim alpinskim krajevima.
Osim pomenutih ruža ima na Javorju Rosa vinealis sa velikim bliedocrvenim cvietom, R. arvensis sa daleko puzavim grančicama, koje su tako pune sitna biela cvieta, kao da bi cvietove povezao.
Drvodjelci u Gorskom kotaru O cvjetani Javorja dala bi se napisati ciela knjiga, jer je to prva botanička bašća naše domovine. Na Javorju našao je Vukotinović godine 1875. Silene Schlosseri, koje nema nigdje u carevini, tu je odkrio Hieracium Račkii , vrst runjike, koja je križanjem postala od Hieracium florentinum sa Hieracium Pilosella; lišće i stabliku ima od prve, a cviet od druge vrste. Na Maloj Viševici nadjosmo Senecio Croaticus, koji je prije više godina obreten po grofu Waldsteinu i Kitaibelu na Velebitu u Lici.
Tko je sve to obašao, što do sada opisasmo, toga vuče srdce da posjeti i Veliku Viševicu, što se uzdigla 1428 m visoko.
Bijaše 7. rujna god. 1882., kad sam u Liču uranio ili štono rieč, kad sam izašao kao puž na rosu. Mnoga je još zviezda titrala na nebu i mjesec jasno iztaknuo svoje bliedo lice. Nekoliko lagahnih oblačića tetiljalo je na obzorju, a briegovi i vrhovi bijahu jasno izcrtani, samo Viševica i daleki Sitovnik ogrnuše se gustom maglom.
Pošli smo Ličkim poljem do Majke Božje sniežne i došli na veoma loš gorski put. Kad izadjosmo iz bukove šume, dodjosmo na pusto mjesto, gdje ima njivica, polja, livada i nekoliko kuća. To su vinodolski stanovi; ovdje pa pod Malom Viševicom (1306 m), Velikim Striležem (1379 m), Maševim (1011 m) i Zagradskim vrhom (1185 m), Klobučinom (1026 m) i u Lešnjakovoj dragi, imadu Vinodolci, naročito Bribirci, svoja zemljišta. Sade krumpir i zelje, koje na zeljnicima krasno uspieva, ovuda pasu i svoju stoku, kad im kraj mora uzmanjka paše, tu poslie kose, a sieno preko vrletnih puteva odpremaju kući.
U okolini Viševice ima dolina sa lažima i košenicama, kojima je dno obradjeno. Takove su dolčine Crni kal, Ravno, Okruglo, Lukovo, Maševo, koje dobi ime od maše (mise), jer tu stojaše prvobitno crkvica kao i u Lukovu, ova posvećena sv. Luki. Od ovih zemljišta gdje se po livadama crvenila mrazova sestrica, krenusmo strmom Klančinom k podnožju briega Igrišta, odkuda zagledasmo Viševicu.
Čim smo više uzlazili, tim je jače padala kiša, a kad izadjosmo na tjemenicu, moradosmo u pomoć prizvati kišobrane. Gusta magla i kiša zatvoriše nam vidik, koji je inače veoma obsežan. Po dru. Frischaufu vidi se Kvarner sa svim otocima, Primorje do Senja, Velebit; jugo-iztočno gledaš bosanske planine, Kapelu i kranjske Alpe. Pod sobom vidiš Ličko polje, a daleko tamo Veliki Risnjak i Sniežnik, koji bi nam se od časa do časa iztaknuli.
Sama tjemenica V. Viševice je zaobljena, gustom travom zarasla izmedju koje vire vapnene pećine. Bukve su i ovdje nizke, debele i kvrgaste, a u šumi u pridanku svite kao n. pr. i na Bitoraju. Najznačajnije su biline za tjemenicu od grmova: Berberis Aetnensis var. brachyacantha, Cytisusradiatus ( u velikoj množini), Lonicera alpigena svojim gustim crvenim bobama. U šumama smo našli od riedjega bilja: Senecio Croaticus, Telekia speciosa, Arabis alpina, Adenostyles albifrons, Aconnitum variegatum, od papradi: Asplenium fissum. Medju travom porasao je i na Viševici plućnjak (Cetraria islandica), kojega ima i na Risnjaku, na Suhom vrhu u Primorju i druguda, od kojega se vari tej, kad tko trpi od nahlade.
Radi kiše vratismo se skoro na podnožje te naletismo u jednu kolibicu. Kolibe su Onizke, od kamena gradjene i šindrom pokrivene. S jedne je strane malen otvor, kojim svjetlo ulazi, dočim na drugi izlazi dim. Uza zid su klupe, a u prikrajku ognjište, kraj kojega nadjosmo jedan zglavnik i nekoliko oblica. U jednom kutu stajaše stara škrinja, oko nje nekoliko klada, koje služe mjesto stolaca. Kad spomenem još "palentar", koji bijaše na krovu utaknut pod "rožnik" (konjić), i "sadjač", koji je izpod "vinčanica" virio, spomenuo sam cieli namještaj.
Oko ognja smo posjeli, da se osušimo, tu smo izpekli i nekoliko krumpira, čekajući na kišu, da stane. Badava smo čekali, stoga se počesmo istim putem vraćati, kad zakrenusmo u divlju Malu Dragu, gdje se uzdižu ogromne dolomitne stiene po kojima raste razno bilje, pa onda preko polja u Lič, da tu odmorimo i sabrane prirodnine uredimo.
____________________
*) Dragutin Hirc: "Aus dem kroatischen Litorale". (Oesterr. botan. Zeitschrift, Wien, 1883., br. 10).
Dragutin Hirc, "Gorski kotar"

3. od 3