CRO-eu.com
Prosinac 14, 2019, 22:06:05 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Veliki Kut - moja koljevka  (Posjeta: 7480 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Siječanj 25, 2010, 01:24:22 »

Križpoljsko naselje Veliki Kut – selo kapulara

PERNARI

Lička pošta
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #1 : Siječanj 25, 2010, 01:26:48 »

Fotografije:
Mladen Sertić,
srijeda, 20. 01. 2010., 15:30

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #2 : Veljača 13, 2010, 11:27:48 »

Julius Fras zapisuje 1835. godine da selo Veliki Kut ima 19 domova s 279 katoličkih žitelji. Osim (priženjenog) Perkovića i Šebalja svi su iz obitelji Draženovića. (MD)

Selo Mali Kut ima 35 kuća i 448 katolika.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #3 : Studeni 27, 2010, 02:39:43 »

Veliki Kut – korjeni Ivice Račana

Desno uz put: Ostaci ostataka - rodne kuće Marije Draženović - Račan
Klikni za uvećani prikaz

Dane Draženović, djed Ivice Račana i otac njegove majke Marije, rođen je kao i kćerka Marija u Velikom Kutu. Stric Dane, ja ga nisam poznavala jer se nisam još rodila, imao je sa prvom ženom kćerku Mariju i sina Ivana (Jivu). Nakon smrti prve žene, ženi se sa Katom (zvanom Kajo) i s njom ima sinove: Milu (zvan Ljubić), Miku i Marka i kćer Katu.

Bila je to velika kamena kuća, puna smijeha, radosti i dnevne posjete rodbine sve do 1942., kada je poginuo Marijin brat Miko (Mika). Ratni događaji i strah za golim životom rastrgao je tu nekoć sretnu i dragu obitelj.

Stric Dane ostaje sam i umire sam.

Dali je Ivica Račan posjećivao rodnu kuću svoje majke i dali je išao na grob svoga djede, nije mi poznato, ja ga nisam nikada u Velikom Kutu srela.

Sve što je ostalo su uspomene i komadić ruševine jedne kuće pune ljubavi i topline.

Vjetar je odnio lišće,
snijeg polomio grane,
zemlja zalječila rane,
tuča ubila cvijeće,
korjene našeg stabla
nitko isčupati neće.

Veliki Kut

Desno na slici je kuća Račanovog ujaka Mile, zvanog od rođenja "Ljubić" (rođen iz ljubavi). Mila je dugo godina živio u Francuskoj.

Foto: Milan Draženović-Lugarov, 2010.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #4 : Listopad 15, 2011, 19:34:28 »

Evo par impresija iz Velikoga Kuta i panorama Antulićev, Vukov i Rajkovićev snimljena s puta prema Pernarima

Podkapela

Od Križpolja do Jezerana tu je moja domovina,
gdje je Podkapela raširila svoja obrambena krila,
gdje je ovaca i vukava uvijek dosta bilo,
tu je moje rodno selo milo.

Gdje Draženovići, Šebalji, Pavlovići i Setići žive,
gdje su, tako mi pričaju, kolo igrala Velebitske vile.
gdje su šljive i lješnjaci najveći,
tu sam rođena u sreći.

Ali jednoga nesretnoga dana,
ostala sam sa mamom sama.
Svi su otišli u svijet bijeli,
"Sudbina!" – djeda mi veli.

I koliko god ta sudbina gorka bila,
tu, između Križpolja i Jezerana,
tu je moja domovina mila,
Podkapela raširenih krila.

Marica, 15. 10. 2011

Foto: Marko, Beč, 13. 10. 2011, 16:00
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Ante_Bruno_Busic
Posebni član
*

« Odgovor #5 : Listopad 19, 2011, 03:18:23 »

Jesu poglavnikovi odatle ono ?
Evidentirano
Marica
Administrator
*

« Odgovor #6 : Listopad 19, 2011, 10:28:22 »

Jesu poglavnikovi odatle ono ?
Pavelići nisu sigurno! A ako jesu onda su iz zaselka Žegaraci kod Križpolja!     Ideja

Karta: Brinje - Ledenice - Oštarije 1883 – Križpoljski zaselak Žegarci

Ali, dragi Ante, dvije velike i poštene majke, od dva hrvatska političara, su rodom iz Velikog Kuta: Ivice Račana i Stipe Mesića!

Kada dobro razmislim i vidim ove korupnte i NEISKRENE političare, onda moram da priznam, da su i Račan i Mesić najpošteniji bili. Mesić ima karaktera te govori istinu a ne ono što narod želi čuti. Mesić je imao hrabrosti da kritizira najprije ponašanje političara u svojim redovima. Mesić nije a ni Račan nije bio onaj koji gladi "niz dlaku" jer pravi Križpoljanac to ne čini. Križpoljancima-Velikokutarima je ponos važniji od slave i moći, pa nisu kupljivi. Njihova cijena je previsoka te mogu reći da su plemeniti i pravi dragulji.

Nemoj sada da se smiješ. Najprije uopznaj Križpoljance. Eto poznaš jednu Križpoljku-Velikokutarku i što kažeš?!

Zamisli si samo Velikokutare-Draženoviće, Pavloviće, Pernare i Sertiće u Vladi.

I uopće, što bi bila NDH bez Ličana! - Rob!

I na kraju malo više o ličkim iskrenim političarima: Pernari! Što na karti a i na slikama možeš da vidiš, čije gore list su Pernari. Moje - NAŠE !!!
Eto vidimo da i mladi Pernar, skromni mladi čovjek, govori istinu pa i za nju ide u zatvor.

Takav smo mi narod, mi Križpoljanci: iskreni i pošteni ali za većinu neudobni i preteški.
A naši  Ljubimte su vrući i zagrljaji čvrsti. Reci da nije tako!   Samo Dodji
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Ante_Bruno_Busic
Posebni član
*

« Odgovor #7 : Listopad 20, 2011, 15:15:51 »

Pa znas da su Zegarci bliski sa Pavelicima... U Glavacima imas samo Zegarce i Pavelice hahahah :DDDDDD
Evidentirano
Marica
Administrator
*

« Odgovor #8 : Listopad 20, 2011, 15:50:14 »

Pa znas da su Zegarci bliski sa Pavelicima... U Glavacima imas samo Zegarce i Pavelice hahahah :DDDDDD

Čuj ti Ante, ovo sada baš meni nije jako smiješno!

Treba da se ne zaboravi i to, da su četnici odveli Paveliće i Lončariće* iz Glavaca u Vrhovine s namjerom da ih tamo sve, kao po običaju, zakolju, ubiju i bace u jame. Ali Srbi-Glavačani su otišli u Vrhovine i zaprijetili se četnicima, da ako se Hrvati Pavelići i Lončari (-ći) ne vrate svojim kućama u Glavace, da će cijele Vrhovine goriti. Vraćeni su živi i zdravi!

Glavace - Žegarčevo prokleto kućište > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=89.0
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!