CRO-eu.com
Ožujak 23, 2017, 18:09:54 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Neiskorišteni potencijali  (Posjeta: 19771 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Siječanj 24, 2010, 17:15:00 »

Ruksak turizam –"Hotel za mali novčanik"

Već kod samog prijevoda za jedan takva smještaj dugo sam morala razmišljati kako prevesti "Jugenherberge" a da se ne udaljim od značenja izraza.
Naprtnjača, bar meni, ne zvuči tako lijepo da bi ju rado upotrebljavala za jedan uredan i solidno sređeni smještaj.
Zato ću i dalje upotrebljavati izraz "Ruksak-konačište" ili "Hotel za mali novčanik".
Na ideju o jednom ruksak-konačištu došla sam u vrijem kada između Senja i Otočca nije bilo ni u jednom naselju povoljnih i jeftinih hotelčića bez "familijarne atmosfer" kao što to nudi "Zimmer frei".

Za vrijeme školskih ferija krenula sam mojoj njemačkoj prijateljici pokazati Liku. Pune želja, znatiželje i praznim novčanikom natrpale smo sve najpotrebnije za pješačko putovanje kroz Liku.

Obadvije jako mlade, plašljive, ljubitelji prirode ali ne i šatora tražile smo jeftino konačiste i potpunu aninonimnost koju nam tablice "Zimmer frei“ na malim obiteljskim kućicama nisu mogle pružiti.

Godine su prolazile ali svaki puta kada sam posjetila Liku ponjela sam moje kožnate čizmice za sigurnost od životinja koje puzaju po zemlji i pješke se uputila od sela do sela, od Dabra do Velikog Kuta.

Iako se kroz sve prijeratne godine na putićima Dabar – Veliki Kut ništa ali baš ništa nije promjenilo ja sam sa čuđenjem zapažala u toj neiskvarenoj prirodi nešto novo – lijepo, čak i miris zraka se je mjenjao, samo miris divljih jagoda je uvijek bio isti; sočan, sladak i blag.

U Velikom Kutu nije nitko više od moje obitelji živio, rodna kuća odavno napuštena ... i ona već kao starica gubi polako zube ali se još uvijek iako krezubava raduje mome dolasku.

Stojim pred tom mojom krezubavom rodnom kućom i razmišljam kako je bilo dok su još pilići po dvorištu trčkarali, baka u vrtu koprivu brala a ja nezrele šljive krala i za velikim drvenim stolom se vruća palenta dimila...

Takva sjećanja sam uvijek morala prekinuti i ostaviti za iduću posjetu  plašeći se mraka i ostati bez konačišta u skoro napuštenom selu.

Žalosna i ljuta pitala sam se: "Zašto nema nigdje u blizini jedan ruksak-smještaj?“

Nije ga bilo i nema ga do danas!

Takav "Hotel za mali novčanik" - smještaj za Backpackers je idealan u staroj školi u Jezeranama. Škola je u neposrednoj blizini alsfaltirane ceste.

Stara škola u centru Jezerana

S prekrasnom paneramom u vrtu škole, uvijeti su povoljni za roštiljanje, odmaranje i zabavu.

Jezeranska škola čeka na pionira ovog tipa ugostiteljstva a Backpackers na "Hotel za mali novčanik".
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #1 : Siječanj 24, 2010, 20:30:09 »

Upravo mi prijatelj javlja da se u Hrvatskoj "Hotel za mali novčanik" naziva HOSTEL.

U cijeloj Hrvatskoj od Osijeka do Dubrovnika su otvoreni 9 takvih hostela.

http://www.hfhs.hr/home.php?lang=hr

Ali još uvijek se pitam kako se zove takva vrsta turizma?

Zar je naš jezik toliko "siromašan" ?

Naprtnjački turizam?!?
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Markokr.

« Odgovor #2 : Rujan 15, 2011, 06:12:54 »

Neiskoristeni potencijal lickog turizma !!!

Za mene je to jednostavno PRIRODA.

Ponegdje jos netaknuta.
Imamo sve . Potoke, livade, brda, kamene klisure, crnogoricnu i bjelogoricnu sumu u izobilju, raznovrstan zivotinjski svjet (leptiri koji su u drugim krajevima pobjegli od kemikalija, gmazovi, ptice itd, itd.), jako raznovrstan biljni svjet, spilje i da ne nabrajam dalje.

Jedino sto nam nedostaje jest PLAN i revni drzavni - turisticki organi koji su stvarno zainteresirani da se Lika neplanski (ili ???) ne naseljava vec da se iskoriste potencijali i mogucnosti koje vec ima.

Mislim da bi najprije trebalo pomoci seljacima sagraditi-modernizirati njihove kuce, dograditi nekoliko soba i prilagoditi donekle danasnjem standardu zivota jer svi mi volimo prirodu ali na vecer nebi rado odustali od svoje udobnosti.

Uredjenje staza i prirode nebi trebalo biti veliki problem jer, svaki puta kada svratim "kuci", cujem uvjek istu pricu. OVDJE NEMAS GDJE RADITI. Ovo bi mozda bila prilika tim, jos relativno mladim, ljudima da dodju do zaposlenja.

Lovacka drustva su vec na dobrom putu. Dobro su organizirani i kako cujem dolaze im lovacki turisti na odstrjel kapitalaca. Bravo.

Ali sto bi bilo najbitnije jest da hrvatska ili regionalna turisticka organizacija ili udruga konacno shvati koliki se potencijal u Liki skriva.

Onda bi sve islo lakse.I svi bi profitirali. Naravno da moraju svi to razumjeti kao priliku za pokoljenja a ne za Spidi bogacenje.

Marko
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!