CRO-eu.com
Svibanj 27, 2020, 21:35:00 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Gospić danas  (Posjeta: 16653 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Siječanj 21, 2010, 18:09:54 »

Gospić - šetnja između jučer i danas

Vrijeme između jučer i danas i znatiželja na sutra se u nama šeta, stalno seli. To je put kojim mi idemo: odakle dolazimo, gdje smo i kuda idemo. "Između tradicije i moderniteta“
To je put sijećanja – nezaborava i sačuvanja naše kulture.

Dali je sve novo – moderno bolje i ljepše? U arhitekturi sigurno nije!

Što je most preko Novčice sve vidjeo i doživio?  Iscrpljen, s dubokim pukotinama, okrbane željezne, besjajne ograde još uvijek čvrsto i ponosno stoji i prkosno promatra vrijeme brzine i modernizacije.

U svakom starom objektu vidi se velika ljubav arhitekte prema detalju.

Promatramo li malo duže staru fotografiju saznati ćemo više o stanovništvu, njihovoj odjeći i o društvenom redu – redarstvu.

Koliki strah je izazivala pojava jednog, samo jednog žandara nije usporedljivo sa 100 policajaca danas …. na tom istom mostu.

Schopenhauera često nisam razumjela ali priču fotografije razumijem i rado dozvolim da me povede u davnu prošlost.

Schopenhauer:
Što je novo rijetko je i dobar jer što je dobro samo je kratko vrijeme novo.

Vidi > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=35.0

Fotografije: Mladen Sertić, 20. 01. 2001.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #1 : Veljača 13, 2010, 21:07:10 »

Partizanski poslijeratni zločini u Gospiću i okolici

Okružni zatvor u Gospiću

Okružni zatvor u Gospiću

Okružni zatvor u Gospiću

Stepinčev spomenik u parku ispred Općinskog suda u Gospiću

Općinski sud u Gospiću

Foto: Mladen Sertić, 20. 01. 2010.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #2 : Siječanj 30, 2011, 06:24:16 »

Nekad tradicija danas sport

ili "natjecanje po vlaci"

Značenje riječi (u) vlaki nije mi jasna. Pretpostavljam da je usko povezana sa šumskom vlakom (stazom) ali ni to nije logično. Ili je izvedena od njem. riječi "Zugkraft" - (vlačna sila) – Zug (potez ili kretanje) – Kraft (snaga ili sila). Što bi značilo "Natjecanje u vučnoj sili". Ako "vlak" ima isto značenje kao naš glagol "vući" onda mi nije jasno zašto se ne kaže: "Natjecanje u vučenju".
Ako se ipak misli na šumsku vlaku onda je točnije "vuča po vlaci" (do kamionske ceste np.)

Meni i dalje ostaje nejasan pojam "u vlaki" te ću upotrijebiti:

Vuča trupaca pomoću konja po vlaci – šlajs

U Gospiću 01. 05.2010., 16:38

-   Dali je "šlajs" prikladan kao sport?

-   Mislim da je, pod uvijetom da se strogo pridržava (prema životinji) obavezujućih uputa kao vrijeme i težina trupaca, Pri čemu dužina i širina trupaca nema veliko značenje.
Dugoročno konj ne smije vući teret veći od 20 %  svoje tjelesne težine.

Konji su, pored teških šumskih strojeva, idealna radna snaga za očuvanje prirode i alternativa za smanjivanje buke, vibracije i ispušavanje plinova šumskih stojeva. Za razliku od strojeva, koji zbog vremenskih uvijeta moraju svoj rad, s vremena na vrijeme, prekinuti s konjima je moguće tijekom cijele godine raditi. Za njih su idealne hladnije temperature. Ljeti je njihova radna sposobnost brže iscrpljena.

Šlajs – izvoženje trupaca iz šume

Foto: Nikola Grgurić, Gospić

* [...] Šlajs, izvoženje trupaca iz šume, bio je izuzetno naporan i opasan posao. Početkom stoljeća pri izvođenju trupca iz šume upotrebljavala se šlajs ruda koja je bila dugačka oko 3 metra i za koju su bili vezani vagiri. Kod strmih nizbrdica ruda je bila opasna jer je mogla zapeti konju za noge, a i prečavala ga je da se slobodno propne za stablo ukoliko bi nešto otišlo po krivu.

Život u šumi zahtijevao je veliki oprez; stradavali su i ljudi i konji, a najopasniji su bili trupci dok ih se spuštalo niz planinu. Kasnije su se trupci izvlačili samo uz pomoć vagira koji su se štranjgama, metalnim lancima, kopčali za konjske orme. Kvake ili bimbe zabijale su se u trupac, a kroz metalnu alku obrtanj bile su prikačene za vagir. Upravo zbog mogućnosti okretanja bimbi u obrtanju, šlajs je bio sigurniji jer se konj mogao slobodnije kretati i spretnije izbjeći nalet trupca, dok je šlajs ruda zaustavljala sve pokrete. [...]

Tekst: http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=27596

Vidi > Tragom starih ličkih kirijaša  > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1773.0

Vidi > Homoljac > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1996.msg4351#msg4351

Loši primjer > http://www.youtube.com/watch?v=JDVV0mtBZBs&feature=player_embedded#

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #3 : Siječanj 30, 2011, 16:19:26 »

Grade moj!

Grade moj,

ti pitaš da l`te ljubim?
O ljubim više nego svijet;
I ljubim nježno, bezazleno
ko leptir mali šaren cvijet.

I pomisao mi na te mila
ko na zemaljski, sretni raj;
Ta ljubav samo naroda tvoga
izbavit znade uzdisaj.

I sad još pitaš da l`te ljubim,
života mladog raju moj?!
Ako hoćeš sudbinu pitaj
ah, da l` ću uvijek biti tvoj!

Pogled na Gospić sa tornja župne crkve Navještenja Blažene Djevice Marije, 01. veljače 2010., 14:47

Na 4. slci u pozadini je plava zgrada, to je sportska dvorana, desno od nje je malo igralište. Gledamo li dalje na desno, vidi se cesta te gospićko groblje, i kapelica Marije Magdalene.

Sve nabrojeno, od dvorane do groblja, je napravljeno na grobnici Hrvata koji su na tom mjestu ubijani poslije II. sv. rata.

Kada je ta cesta rađena, iskopavane su kosti naših mučenika jugoslavenskog terora i zajedno sa zemljom odvožene na gradsko smetilište u Bilaju.

Gospić je nakon Vukovara najrazrušeniji hrvatski grad. Prvi topnički
projektili pali su na Gospić noću, 30. kolovoza 1991. u 01:14 sati
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #4 : Veljača 01, 2011, 10:17:21 »

Novo i staro – uređeno i zaboravljeno

Gospić 23.12.2009., 15.48
Klikni za uvećani prikaz

Gospić-Zalazak sunca na Velebitu u pravcu Velebnog

Slikano iz Budačke ulice-2.12.2009., 17.20
Klikni za uvećani prikaz
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #5 : Lipanj 15, 2011, 20:34:18 »

Gospić

Gospić, 15. 06. 2011., u 12:00 sati

Dvije zastave: EU i HR. Dali je to Gospić već u EU-groznici?

Glavni gospićki simbol – vodarica Marta

Kip vodarice Marte je navodno star 150-200 godina. Predaja kaže da je vodarica Marta živjela u Gospiću i da je u vrijeme kuge-kolere i ostalih bolesti donoslila vodu bolesnicima.

Kip je smješten ispred Katedrale Navještenja blažene djevice Marije u Gospiću.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #6 : Srpanj 20, 2011, 13:45:16 »

Fizički obračun liječnika nad krevetom umiruće djevojčice

Opća bolnica Gospić
Klikni za uvećani prikaz

Skandal i sramota u Općoj bolnici Gospić, najblaže je što bi se riječima moglo opistati. I koliko god se to nastojalo sakriti od očiju javnosti, doznali smo u OB Gospić od pacijenata ali i osoblja da je još u subotu u  u toj bolnici došlo do naguravanja, verbalnog i fizičkog obračuna dvojice liječnika koji su svoje nesporazume nastojali riješiti uz krevet dvogodišnje djevojčice Antonije. Iako je teška bakterijska infekcija bila uzrok zbog kojega je mala Antonija izgubila utrku za životom, fizički obračun iznad kreveta male djevojčice, uz koji su stajali i začuđeni roditelji, zaprepastila je javnost i postavila pitanje kuda ide hrvatsko zdravstvo.

Nemili incident između dva liječnika cijelo vrijeme pratila je i majka dvogodišnje Antonije, koja je još u tim trenutcima bila živa. A sam sukob između liječnika ispao je zbog toga što je jedan liječnik umiruću djevojčicu nastojao premjestiti s Intezivnog odjela zbog nedostatka kreveta, te u taj krevet smjestiti "svog" pacijenta, čemu se usprotivio njegov kolega – anesteziolog. Iako nam majka preminile Antonije, Marizela Jelić nije htjela dati nikakvu izjavu, jer je u šoku i nevjerici, u OB Gospić pri spomenu tog slučaja svi okreću leđa. Ravnateljica OB Gospić Marija Vrkljan Ilijevski tvrdi da je izviještena da je došlo do nesporazuma i konflikta između dva liječnika, zbog čega je i zatražila da se obadva liječnika o spomenutom slučaju očituju te ako se ustanovi potreba pokrenut će zakonom predviđene stegovne mjere.

Ravnateljica OB Gospić Marija Vrkljan Ilijevski
Klikni za uvećani prikaz

O cijelom slučaju upoznato je i Ministarstvo zdravstva i sam ministar Milinović koji je godinama bio na čelu OB Gospić. U Ministarstvu su potvrdili da su iz OB Gospić izviješćeni o slučaju te da se obavljaju poslovi prikupljanja dokumentacije koja će se potom proslijediti Povjerenstvu za stručni nadzor Hrvatske liječničke komore. U OB Gospić ravnateljica Ilijevski tvrdi da nemio slučaj, fizičkog obračuna iznad kreveta dvogodišnje Antonije nije imao nikakav utjecaj na liječenje, jer se djevojčica nalazila u jako teškom stanju, sa nalazom Meningokokne sespse kojoj je u 90 do 95 posto, i uz pravovremeno liječenje  ishod smrtan.

Bez razlike na činjenicu o smrtnosti ovakvih slučajeva, šokirani roditelji i dalje sa pravom sumnjaju u istinitost izrečenog, jer prisustvovanje fizičkom obračunu liječnika nad krevetom umiruće djevojčice s pravom im ostavlja sumnju da li je ishod mogao biti drugačiji, da liječnici nisu svoje nesporazume pokušavali rješiti na "texsaški" način u zdravstvenoj ustanovi, u kojoj istini za volju, u zadnje vrijeme bilježe se zapaženi uspijesi u liječenju i pružanju liječničko specijalističkih usluga pacijentima u prostorno najvećoj županiji, koju je zbog iznimno slabe naseljenosti i rastrkanosti stanovništva teško pokriti medicinskim timovima.

Tekst i foto: Dražen Prša, novinar
Otočac, 20. 07. 2011
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Ante_Bruno_Busic
Posebni član
*

« Odgovor #7 : Srpanj 21, 2011, 08:37:55 »

pa zar je ikada ista pametno iz gospica izaslo ?
Evidentirano
Marica
Administrator
*

« Odgovor #8 : Srpanj 21, 2011, 09:51:09 »

Pa zar je ikada ista pametno iz Gospica izaslo ?

Dragi Ante,

Tvoja iskustva sa Gospićanima i Gospićom su mi nepoznata. Moja su najbolja i to počevši od Muzej Like Gospić, Državni arhiv Gospić te do ljudi kao Nikola Grgurić ili Ana Pleša, sve dragi i dobri ljudi.

Rado sam u Gospiću.

Da u svakom žitu ima kukolja poznato nam je svima. Samo je žalosno kada kukolj bode sa ružnim i bezosjećajnim izjavama.

http://www.lika-online.com/ministre-milinovicu-ako-je-smrt-djeteta-za-vas-incident-poderite-lijecnicku-diplomu/
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #9 : Listopad 15, 2011, 17:36:23 »

Naši spomenici su jedan doživotni imperativ – U spomen!

Foto: Marko, Beč, 13. 10. 2011, 09:00
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #10 : Listopad 11, 2013, 00:26:26 »

Predstavljanje monografije Gospić 10. listopada 2013

Tko sada ovaj naslov čita i misli da ću pisati o gostima i posjtiteljima Kulturno-informativnog centra u Gospiću, tog ću razočarati.

-   Pa kako da pišem o utiscima kad nisam večeras bila u Gospiću?!

S tim mislima: Gospić – knjiga – Holjevac – moja Lika, sam se jutros probudila. Bilo je to jedno lijepo jesenjsko jutro. No dok sam išla prema kuhinji da si skuham kavu-budilicu imala sam osjećaj da je nešto u zraku; postala sam tužna - neraspoložena - ljuta. Otišla sam u šetnju ali ni to mi nije pomoglo, naprotiv, vrativši se kući moje neraspoloženje, koje je sa mnom šetalo i sa mnom ponovo u kuću ušlo, bilo je cijeli dan uz mene. Moram naglasiti da za to nije postojao meni vidljiv razlog.

-   Možda je Gospić tomu kriv? Bog zna. Podsvjest može biti ponekad jako bezobrazna, tješila sam se.

Iako sam ispunila sve svoje današnje obveze moje raspoloženje je ostalo do kraja dana jednako loše. Prošla je ponoć kada sam bila spremna ugasiti kompjuter i poći na spavanje.

-   Sutra je novi dan! - uzdahnu poput Vivien Leigh u filmu 'Zameo ih vjetar'. – Samo još jednom pregledaj e-poštu, rekoh sama sebi.

Jedan, samo jedan klik s mausom bio je dovoljan da se moje raspoloženje okrene za 180 °.

Tko je tomu 'kriv'? Jedan Otočanin, moj dragi i dugogodišnji prijatelj koji mi piše:

Bok Marice,
Bio sam večeras na predstavljanju ove knjige "GOSPIĆ", šaljem ti neke fotografije što sam snimio pa ako planiraš što napisati da imaš fotografije..
Krznarić

Dok sam gledala fotografije Gospić, iako tako daleko, bio mi je blizu, tako blizu. Neraspoloženje je odnio vjetar, počela sam pjevuckati:

Jedan Prijatelj, jedan dobri prijatelj, ...

... to je najljepše što postoji na svijetu.
Jedan prijatelj ostaje uvijek prijatelj
i da čitav svijet propadne.
Jedan prijatelj, dobar prijatelj,
to je najbolje što postoji. ...

Sada idem spavati. I znajte: Dan se niti grdi niti hvali prije ponoći! Laku noć.

Govor biskupa Mile Bogovića
<a href="http://cro-eu.com/uploader2/uploader/govor_biskupa.swf" target="_blank">http://cro-eu.com/uploader2/uploader/govor_biskupa.swf</a>

Govor Darka Milinovića
<a href="http://cro-eu.com/uploader2/uploader/govor_milinovica.swf" target="_blank">http://cro-eu.com/uploader2/uploader/govor_milinovica.swf</a>

Foto: Krznarić http://www.likaworld.net/forum/index.php

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!