CRO-eu.com
Travanj 03, 2020, 20:04:52 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Jezerane danas  (Posjeta: 15396 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Siječanj 02, 2010, 11:12:22 »

Stare fotografije su svjedoci vremena. One su jedinstveni dokument posebne vrijednosti. Fotografija ne laže, ne iskrivljuje okvir zbivanja, ne manipulira – samo svjedoči o izbljeđenim ili zaboravljenim ljudima, prostoru i običajima.

Naša dužnost je naše pionire gradnje bolje budućnosti Hrvatske sačuvati od zaborava.

Samo oni su ponos nas Hrvata!

Mladene, fotografije su predivne!
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #1 : Siječanj 23, 2010, 15:00:49 »

Jezerane – razvoj gospodarstva i turizma

Iako se mjesto Jezerane nalazi na važnom prometno-geografskom položaju ne razvija se poželjnom brzinom prema financijskim mogućnostima Općine Brinje koja je zadužena za razvoj infrastrukture na svojem području.

To je razlog konstantnog opadanja stanovništva. Najveći broj stanovnika u Jezeranama kao i u drugim naseljima Općine Brinje zabilježen je 1910.  Poslje 1910., sve do danas, broj stanovnika se stalno smanjuje. Tako je Jezerane brojalo 1991., 547 stanovnika a 2001., 357 stanovnika.

Godina

1900.
1910.
1921.
1931.
1948.
1953.
1961.
1971.
1981.
1991.
2001.

Broj stanovnika

1 886
1 771
1 564
1 405
1 223
981
848
701
584
547
357

Klikni na fotografiju da se poveća

Iseljavanje je glavni uzrok brzog starenja mjesta. Uz političke razloge za opadanje stanovništva odgovorni su i ekonomski uvijeti i s njima povezani odlazak na "privremeni rad" u inozemstvo koji je u razdoblju od 1971. do 1981. bio znatno veći od predhodnih i kasnijih godina.

Uzroci napuštanja rodnog mjesta Jezerana su:

-   manjak kvalitete života
-   nesigurnost prihoda
-   manjak radnih mjesta
-   manjak obrazovanja – škola

Za razliku prema broju crkvi broj škola je, općenito u Lici, u sjeni kulturnog razvoja što dokazuje da vijerski život starijeg stanovništva zauzima važniju ulogu od obrazovanja mališana kojima je škola čak više od sat vremena udaljena od mjesta boravka.

Jezeranska škola, kao skoro sve seoske škole u Lici, prepuštena je zubu vremena – crkve ne!

Upravo tu je vidljiva neravnoteža kulturnog života protiv koje se trebaju poduzeti sljedeće mjere:

-   razvoj obrazovanja u neposrednoj blizini
-   razvoj ugostiteljstva, seoskog i zdrastvenog turizma.
-   razvoj drvne industrije i proizvodnja vode za piće.

Tako bi razvoj turizma pojačao bržnju izgradnju vikendica, pojedine lokacije u Jezeranama su već parcelirane. Prosječna cijena izgradnje drvene vikendice od 50 qm je 250 000 kn.

Uz novogradnju treba iskoristiti napuštenu zgradu mjesnog ureda koja je u vlasništvu Općine Brinje.

Razvoj turizma u zimskim i ljetnim mjesecima se može znatno ubrzati sa sportskim sadržajima:

-   biciklizam
-   jahanje
-   planinarenje
-   skijanje

Za animiranje turizma trebaju se organizirati dnevni izleti na lokacije kulturnih i sakralnih spomenika koje u Jezeranama nije progutao rat ili zaborav.

Također se trebaju,  za sportske aktivnosti, osigurati usluge tj. iznajmljivanje  sportske opreme što bi značio dodatni prihod pojedinim ugostiteljima.

1. od 2
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #2 : Siječanj 23, 2010, 15:09:52 »

Za ovaj razvitak gospodarstva i turizma trebaju se poduzeti sljedeće mjere:

-   ukidanje komunalnog doprinosa za nove ugostiteljske objekte
-   vraćanje 50% poreza na dohodak svakog ugostiteljskog objekta
-   kreditiranje investicija u turizmu putem poslovne banke i subvencija kamata.

Opis pojedinih jezeranskih lokacija:

Rokina bezdan

Klikni na crtež da se poveća

U unutrašnjosti Rokine bezdane speleolozi su otkrili najveći dosad zabilježeni broj čovječjih ribica na jednoj lokaciji, s time da pojedini primjerci dosežu čak preko 30 cm dužine. Za usporedbu, u Postojnskoj jami u Sloveniji, čovječje ribice dosežu od 18-22 cm. Osim čovječje ribice otkrivena je i dosad najbrojnija kolonija slatkovodne spužvice u Hrvatskoj. To je jedna od 8 postojećih kolonija na svijetu, a sve kolonije su smještene u Hrvatskoj.

Rokin bezdan je izvorište prirodne mineralne vode i s tim potencijalna punionica vode. Zemljište je u vlasništvu općine.

Na navedenom izvoru su provedena istraživanja ali ona još nisu kompletna i nije još definirano da li je voda pogodna za punionicu izvorske ili mineraine vode. Kada rezultati analiza nedvojbeno pokažu da je projekt punionice vode moguć predlaže se objava međunarodnog javnog natječaja o prodaji ili zakupu prostora za izgradnju punionice.

Zgrada škole 350 qm

Predlaže se Općini Brinje da staru školu uredi u funkciji razvoja seoskog turizma tj. da se organizira muzej starih slika, starog oružja i poljoprivrednih alata iz prebogate prošlosti Jezerana, te da se u staroj školi urede društvene prostorije za obrtnike, društvene organizacije i mještane Jezerana.

Moje osobno mišljenje; zgrada škole je idealna kao motel za "ruksak-turiste" (njem. Jugendherberge) tj. skroman i jeftin motel za učenike, studente i naprtnjačke turiste.

Vidi > http://de.wikipedia.org/wiki/Jugendherberge

Zgrada mjesnog odbora

Prostorije mjesnog odbora mogle bi se upotrebiti za društvena poslovanja tj. za prodaju domaćih proizvoda povezane s turističkom agencijom koja bi uz organiziranje dnevnih izleta mogla ponuditi razne suvenire, cd, video, knjige i razglednice iz i o Jezeranama.

Sve se može kad se hoće!

Pozdrav Jezeranama i uspješno poslovanje

Želi vam Vaša Marica

2. od 2
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #3 : Siječanj 24, 2010, 18:17:49 »

Napuštena jezeranska škola

Jezeranska škola, srijeda, 20. 01. 2010., 16:14

Narodna osnovna škola u ovom selu imala je u četiri svoja razreda 160 učenika, u odjelima I., II., III. Ovdašnji su učenici pohađali cjelodnevnu nastavu u tri školske učionice, uz napomenu da im je četvrtak bio slobodan dan. Među jezeranskim đacima koji su beziznimno bili hrvatske narodnosti, učenice su bile nešto brojnije. Uz upravitelja škole Miju Odorčića nastavu su izvodile i Zlata Rajhvajn i Ana Blaukorn.

Svi u školu upisani učenici su iskazani i kao polaznici, no gotovo tolik broj (156), ostao je neupisan, među njima i oni predviđeni za pohađanje više narodne škole, koja se spominje samo ovdje. Nije stoga čudno da je na ovom školskom području zabilježeno čak 220 analfabeta, od toga 150 žena.

Učenici dolaze u ovu školu, osim iz samih Jezerana, i iz sljedećih zaselaka:

1.   Trtnji,
2.   Holjevci,
3.   Sertići,
4.   Mokro,
5.   Pavlovići,
6.   Jelići,
7.   Krakar te iz
8.   Razvale, udaljene od škole četiri kilometra.

Skica školske općine Jezerane, prije 1939.
Crtao M. Odorčić (upravitelj škole)

Čini se da se u ovoj školi praktična nastava iz voćarstava dobro izvodila. Na preko 6.000 qm školskog vrta, cjepiljnjak je zauzimao 214 qm i matičnjak na 808 qm.

U školskom voćnjaku nabrojena su 54 stabla voćaka.

Jezerane: Nacrt školske zgrade i učiteljskog stana prije 1820.
(N. Vranić, Zavod za zaštitu spomenika kulture, Zagreb 1968.)

Više o školi > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1810.msg3831#msg3831
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
sertic

« Odgovor #4 : Veljača 04, 2010, 20:04:13 »

Napuštena jezeranska škola

Jezeranska škola, srijeda, 20. 01. 2010., 16:14

Više o školi > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1810.msg3831#msg3831

..napuštena Jezeranska škola nije nikada bila napuštena..

osim kada su je uništavali Partizani, prilikom njihovih napada na Jezeranska uporišta 1941-45.g.

Jezeranska tkz. osnovna škola je U Jezerani i nije zgrada fala dragom Bogu do sada bila napušćana, naša draga Marica u jednom tekstu ispod Jezeranske škole - ispod sličice piše kako je zgrada škole pusta, prazna i napušćena, moram to i takovo demantirat, ja i mnogi prije i poslije mene išli su u tu i takovu školu, a dan danas ide i moja curica, i Jezeransko školstvo ne ide od 1800 i neke godine.

Moram još dodat da je prije ove sadašnje škole u Jezerani bila škola u Knezi!
Na temeljima - današnje pilane gazde i legende Mate Holjevca, a iza te i takove škole je bila radnja - slikarski atelje od obitelji Flanjak, jednoga od braće Flanjak!

Kaže moj prijatelj, rođak i jimenjak, Mladen Vranić – GROF, iz Jezerana, a kad on ništo kaže da je to tako, onda je to tako, jer on to najbolje zna.
Evidentirano

"Oprosti tvojim neprijateljima, ali ne zaboravi nikada njihova imena"
John F. Kennedy
Marica
Administrator
*

« Odgovor #5 : Veljača 13, 2010, 14:46:09 »

Pilana u Jezeranama

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #6 : Prosinac 27, 2010, 09:57:43 »

Jezeransko groblje

Kad mi klone...

Kad mi klone hladno čelo,
kad dogori svijeća moja,
kad mi mrtve oči sklopi
samilosna ruka koja -
i kad tuđa suza čija
oplače mi puste dane,
braćo moja, ljudi moji,
smilujte se onda na me!

Kopajte mi mirna groba
na brežuljku u slobodi,
pospite ga sitnim cvijećem,
kojim svježa gora rodi.
spletite mi vijenac zadnji,
što po rosi ranoj miri,
da po njemu rado panu
male ptice i leptiri.

O, te ptice i leptiri,
o, taj dragi svijet mali,
stoput su me, stoput su me
nesuglasna razdragali.
a ja sam ih rado gledo,
tepao im pjevajući,
ljubio ih kano ropče
za slobodom uzdišući.

I kad čuju mlade mome,
okle živa pjesma zuji,
veselo će tamo doći,
gdje su leptir i slavuji -
ah, ja ne ću ništa znati;
u pepelu okle žara -
al nek pjeva, nek se širi
svač'je srce sred njedara!

Nek se pjeva, nek se grli,
nek se lako kolo vodi;
ne bojte se zlobna svijeta,
njega nema u slobodi.
a čemu vas za njeg briga,
čemu vam se patit s njega?
ljubite se, dok ste živi,
da ne mroste željni svega.

I ako se desi negdje
kakva bijeda bosa, gola,
što je svijet hladno goni
iz svog tora, iz svog kola,
grobu momu neka dođe,
a ja ću se molit bogu,
nek me pusti stati malo,
da mu nešto kazat mogu.

Reći ću mu: Što si došo?
Nemam hljeba, da ti dadem,
nemam krvi, da te grijem;
Ta ni sebe ne imadem!
Krova nemaš? Lezi amo
u moj ovaj krevet mali,
da dijelimo i to zadnje,
što su meni ljudi dali!

Silvije Strahimir Kranjčević
Vienac, 1891.

Kata Draženović i Mato.
Spomen podižu sin Franjo snaha Marica,
unučad Snežana i Nenad 1971.god.

U ovu ga cernu brinu - smert nemila rano
rinu Rudolfa Vukovića učenika gornjeg
gimnazia, rodjenog 4.sečnja 1835.
preminušeg 22. rujna 1853.
Milostiv mu budi tvorče.
I sviuh nas blagi otče!

Stjepko Vuković Podkapelski
6. studenog 1845.
3. rujna 1897.

Oštrivoj Vuković
1909.
1961.

Franisza Weber rođ. Wuković
U 59. godini starosti
Umrla 16. travnja 1867.
Lahka joj zemljica.

Foto: Mladen Sertić Jezeranski, 14. 09. 2010.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!