Grebenar gradina – Široka Kula
[. . .] Brinjski pop Marko Mesić poveo je u tom smjeru dragovoljačke jedinice krajiških seljaka iz područja oko Brinja i dragovoljačke jedinice iz Senja, dakle jedinice s habsburške strane.
Ovi su se ujedinili s pobunjenim vlaškim skupinama iz Dalmacije i počeli napadati i osvajati osmanske utvrde. Redom su osvojili i opljačkali Benkovac, Obrovac, Nadin, Ostrovicu, Polesnik i Perušić. Tijekom tih ratnih sukoba pokrenuo se i prvi veliki val izbjeglica, u kojem su na stotine vlaških obitelji migrirale na mletačku stranu (brojne su vlaške obitelji odselile
iz Like na teritorij pod habsburškim nadzorom).
Kada je 1684. i Venecija ušla u rat protiv Osmanlija, mletačke su se trupe od tada borile zajedno s dobrovoljačkim milicijama te su narednih godina osvojene i druge utvrde, a 1688. i Knin, glavna osmanska utvrda u jugozapadnoj Hrvatskoj.
Prvi veliki osvajački pohod u Lici kao i u dalmatinskom području izveli su dragovoljački odredi 1684. godine. Predvođeni
knezovima, tradicionalni naziv za vojne vođe među Vlasima i Bunjevcima, Jerkom Rukavinom i Dujmom Kovačevićem napala je velika skupina dragovoljaca, većinom Bunjevaca iz dijela Krajine zvanog "Primorska krajina" , više manjih mjesta u blizini Velebita. Pošlo im je za rukom osvojiti i veća naselja, kao primjerice Oštarije i Brušane.
Nakon vojnog pohoda Bunjevaca uslijedile su 1685. i druge dragovoljačke grupe iz habsburškog pograničnog područja kao i iz Dalmacije.
Konačno, pod zapovjedništvom grofa Herbersteina, zapovijedajućeg generala Karlovačke krajine, uspio je odred habsburške vojske prodrijeti u Liku. Vojska, uz pratnju dragovoljaca, osvojila je i devastirala jednu za drugom osmanske utvrde. Tako su bili redom zauzeti Bunić, Grebenar i Korenica, a samo je Budak uspio odoljeti napadu. Taj je osvajački pohod bio popraćen pljačkom, razaranjima i masovnim bijegom kako muslimanskog stanovništva, koje je do tada tamo živjelo, tako i vlaškog.
Nakon tih ratnih pohoda situacija se u Lici stabilizirala . unatoč povremenim pljačkaškim pohodima dobrovoljačkih četa, prije svega zbog slanja habsburške krajiške vojske na druga ratna poprišta duž novo nastale crte bojišta. Doduše, to nije dugo trajalo, jer je osmanska vlast u Lici okončana godine 1689. Pred još uvijek
osmanskom utvrdom Novi okupila se 15. lipnja znatna vojna sila, koja je ponovno stajala pod vrhovnim zapovjedništvom grofa Herbersteina.
Nakon što se posada Novog predala, padala je jedna utvrda za drugom. Najprije Ribnik, potom Vrebac, Bilaj, Budak i Perušić kao i
Široka Kulai Bunić. [. . .]
Izvor: Prof. Karl Kaser, Popis Like i Krbave 1712., (str. 10)
Klikni na fotografiju da pročitaš cijelu knjigu
PDF format 420 stranica
desno listaj, iznad povećaj | |
__________________________________________________________
[. . .] Vojni Krajišnika po Lici pridružio se kao vodič i pop Marko Mesić. On je Krajišnike odveo u Krbavu pod tvrđavu u Buniću. Preplašena turska posada ove tvrđave odmah se predala. Nakon toga je krajiška vojska opustošila sva turska sela sjeverne Krbave. Iste godine ujesen izvela je krajiška vojska još jedan upad na lički teritorij.

Tvrđava u Grebenaru
Tom prilikom izvršena je opsada
tvrđave u Grebenaru. Turci iz Grebenara nisu bili voljni na predaju, već su pokušali izvesti proboj kroz redove Krajišnika i tako pobjeći u Bosnu. Satnik Franjo Oršić brzo je prozreo tursku namjeru te ih je u tome spriječio. Nato su Turci pokušali pomoću užadi spuštati žene i djecu iz tvrđave, ali im ni to nije ništa pomoglo.
Tvrđava u Grebenaru
Nakon oslobođenja Grebenara, krenula je krajiška vojska prema Budaku. Tu ju je dočekala mjesna posada koja je imala 800 boraca. Ovdje je došlo do ljute bitke u kojoj su krajiški vojnici pod zapovjedništvom satnika Stjepana Vojnovića potukli Turke i njihove vlaške saveznike. Nakon toga krenula je krajiška vojska u samo središte turske Like, u Široku Kulu. [. . .]
Vidi > Područje Like u razdoblju vladavine Turaka
str. 5. i 2. http://www.cro-eu.com/forum/index.php?action=search2 Priredila: Marica, nedjelja, 22. ožujak 2009