CRO-eu.com
Rujan 19, 2020, 23:17:40 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1] 2
  Ispis  
Autor Tema: Jezerane u prošlosti  (Posjeta: 23941 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Ožujak 10, 2009, 22:17:18 »

JEZERANE se, koliko je dosad poznato, prvi put spominje 1476. g. pod imenom Jezerin.

Na ulazu u Jezerane za Stajnicu, 1994.

Ulaz iz pravca Kapele u Jezerane preko slavnoga Jozefinskoga mosta

Godine 1499. tamo je župnikovao "pop Grdin, plebanuš sv. Marije u Jezerah".9Oe Današnja župa s titularom sv. Jurjem postoji od 1790. g. Svoje aktualno ime te ono iz 1476. g. Jezerane duguju pojavi plavljenja jezeranskog hatara vodom što čine potoci koji onuda teku.

Već navedeni Vinko Sabljar bilježi 1865. g. 3. graničarsku satniju sa sjedištem u Jezeranama koja ima 709 kuća i 9.117 stanovnika.

Po vjeroispovijesti njih je 6.671 katolika sa župama u Jezeranama, Križpolju, Stajnici i Lipicama, te 2.446 grkoistočnih s parohijom u Donjoj Drežnici.

Sama satnija Jezeranska obuhvaća 26 naselja i zaselaka.90f

Jezeranima pripadaju zaselci

1.   Črnač Jezeranski,
2.   Holjevci Jezeranski,
3.   Razvala i
4.   Trtnji.

Tamo je 1991. g. živjelo 547 hrvatskih žitelja.

Pogled s obronka Kapele na Jezerane, 1993.

Stjepan Krpan, 1995., 71. -72.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
selomoje
Gost
« Odgovor #1 : Prosinac 24, 2009, 17:23:10 »

Veseli ljudi iz Jezeran iz niki daleki godin

Drago Sertić - Knez,
Nikola Jelić - Mike Prička - Šarčev,
Josa Vranić,
Mirko Gego,
Tone Sertić - Vidočin,
Jure Perković - Ferdićev.
Evidentirano
sertic

« Odgovor #2 : Prosinac 24, 2009, 18:22:05 »

Prelipe Jezerane prije sto godina

Iz zbirke M.Sertić

..i nakon sto godina..
Evidentirano

"Oprosti tvojim neprijateljima, ali ne zaboravi nikada njihova imena"
John F. Kennedy
sertic

« Odgovor #3 : Prosinac 24, 2009, 18:36:20 »

Jezeranska škola i crkva Sv. Juraj iz 1906

Škola u Jezeranima

Jezerane 1937.g. požar sa Kustecove kuće
prešao na kuću, Mesnicu i Gostionu Pavice Sertića
malo poslije na kuću preko puta koja je do temelja izgorila,
kuću desno na slici, Janka Vukovića - Podkapelskog požar nije zahvatio  
(po kazivanju Krste Vukovića i njegove mame Ane Vuković dj. Sertić).

Jezerane 
Do kuće Janka Vukovića Podkapelskog bila je manja kuća, na koju je 1937g. prešao požar od zapaljene Kustecove kuće, izgorila je, i poslije tog požara nikada više nije bila obnovljena.

Jezerane 
Kuća u centru Jezerana koja je izgorila u požaru, kasnije je obnovljena i preuređena u doljnjem dijelu u Mesnicu i Gostionu od Pave Sertića.

Jezerane 
Kuća trgovca Mile Kusteca u centru Jezerana, sa koje je prve krenuo požar i koja je izgorila u tom slučajnom velikom požaru 1937.g., nikada nije bila obnovljena.
Snimljena sa zadnje, dvorišne strane.
Kuća sa desne strane je također bila izgorila, ali je ta kuća poslije požara obnovljena.
(po pričanju starijih, požar se dogodio zbog nenormalnih vrućina gdje se je u blizini Kustecove kuće zapalila trava i iskre su pale na krov na drvenu suhu šindru koja je planula kao papir, vatra je sukljala u visinu preko 50-tak metara..!)

Evidentirano

John F. Kennedy
sertic

« Odgovor #4 : Siječanj 01, 2010, 15:54:38 »

Narodna gostiona u Jezeranima..i
trgovina Franje Sertića..

"Kada je zgrada Mirka (Miroslava) Parca u Jezranama sagrađena nije mi poznato. Sigurno je da su trgovina i gostionica bile otvorene već 1907., kako se može potvrditi iz "potrošačkoga dnevnika" moga pradjede Marka Draženovića-Lugara iz Velikoga Kuta." ..kaže Marica

točno, (kažem ja), zgrada je morala biti napravljena tek poslije 1910.g...manja trgovina je srušena u većem dijelu da bi se do nje dogradila velebna kuća, te su jedna i druga postale jedna cijelina gazde Parca.

Evidentirano

John F. Kennedy
Marica
Administrator
*

« Odgovor #5 : Siječanj 01, 2010, 20:06:51 »

Jezerane prije 100 godina

Pogled sa zapada oko 1910.

Župa u Jezeranama je utemeljena 1790. godine a glavni oltar župne crkve izgrađen je 1821. i posvećen sv. Jurju Mučeniku.

1842. u Jezeranama su djelovali dušobrižnici: Adalbert Karagačin i kaplan Ivan Filipović.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
sertic

« Odgovor #6 : Siječanj 09, 2010, 12:24:47 »

Legendarna Pilana Krste Vukovića u Jezeranima prije 1945.g.

Slikano je sa staroga Jozefinskoga mosta u Jezerani, ponori..
Vukovićeva pilana se je nalazila u doljnjim Jezeranima, na bukvici,
iza kovačeve kuće, kuće Josipa Sertića učenog kovača, koju
je Josip prema kazivanju moga rođaka i prijatelja Mladena Vranića
-GROFA,
dobio na dar, a koja je ujedno bila i kovačnica..
Vukovićeva pilana se sastojala od 7 Gatera, parna pilana, s električnim
generatorima istosmjerne struje, parionom za bukvu, pumpama za vodu,
sistemom za parno grijanje itd..
Zapošljavao je Krsto Vuković od 100 do 1000 ljudi u sezoni,
balvane i trupce se dovozilo na Vukovićevu pilanu s konjima i volovima,
znalo se upregnuti od jedanput i preko 26  konja za dovoz
ogromnih balvana..našlo se ponekada i kamiona, škodinih,
kaže moj prijatelj GROF!  

(Jedinstvena fotografija Jezerana je iz privatne zbirke
K. Vukovića i prvi put je pokazana javno na;
http://www.cro-eu.com/forum/index.php
uz blagoslov M.Sertić i M.Draženović.)

Poruku koju mi je poslao moj prijatelj i jimenjak Mladen Vranić - Grof iz naši Jezerana objavljujem u cijelosti.

"Lipi pozdrav dragi moj jimenjače, rodjače, Jezeranče!., LEGENDO ZA ŽIVOTA!!!

...ostavil si me bez teksta., svaka ti čast, oduševil si me ko i obično, najiskrenije čestitke!!!. Veliki pozdrav Jezerancima u Sisku! Svakako i našem Krsti preponosnom vlasniku ovoga Jezeranskoga blaga!

...prijatelju moj!., na ovoj slikici je pilana Krstina!.Ali, prijatelju to je slikica iz same gradnje pilane. Evo kako znam; skroz gori desno vidi se još nedovršena parijona i sušara za graju., /na tom mestu parijone, sada je lovački dom!/., ona manja zgrada je pilanska uprava - ured i silos za pilotinu - otpad sa kim se ložila peć!., a ujedno vidiš i sam da ispred te manje zgrade nima dimljaka., dimljak je bil visok preko deset metri., a promjer mu je bil od 5 metri pri zemlji pa je sužavan na jedan metar na vrvu!., ispred hale pilane vididu se one nekakove traverze i grede., toteka ti je bilo postrojenje; pumpe za vodu, okrugli bunar dubine neki 20 metri, promjera oko 5 metri., i sada je još tamo., voda je služila za parijonu, grijanje,... reklo bi se danas; tehnička voda., pumpe su iz ponori iz isto takove jame - bunara vukle vodu za pilanu., nedaleko toga je bilo celo postrojenje generatora, prenosnika - kardana povezani remenicama - remenjem iz hale van., u onoj zgradurini - hali sa live strane bila je peć., a sa desne strane bila je glavna mašinerija parnog prenosa mehaničke energije na gatere, cikulare, generatore i pumpe za vodu., i iz te i takove strojčuge račvala se para prema sušari i prema parijoni, a svakako i prema kući BARUNA za grijanje., vidiš da je još sve zašalovano i nedovršeno..., ono malo ča se vidi da je zgrada pokrivena daskom - šimlom., a poslje su je pokrili sa krovnom ciglom, pol iz Kikinde i Austrije., a pol čak iz Jezeranske ciglane., zidna cigla čim su bile zazidane prezide., ma skoro je sva iz Jezeranske ciglane., cigla je bila puna i puno ili trojduplo veća od ove današnje., dimljaku je podloga uzidana i betonirana kamenom istog sastava ko i most Jezeranski., a sa nutarnje strane je bil obzidan sa šamotnom ciglom Jezeranskom!., dimljak je bil 10 m visine., možda i višlji., bil je povezan sa sajlami da ga bura neodnese, privezan na četri strane, kovče kadi su sajle vezane uklesane su u živoj steni, zamortane nekim specijalnim mortom., neki dan ji moj "ludi" brat Mile i ja!  /prekopal je i poravnal svu Vukovićevu pilanu - ostatke pilane - ruševine smanom!., pa zato kažem ludi da nebi krivo mislili!/ ., napravno u no vrime za nepoverovat., štemerica nemore odštemat betona!!!

...eto samo da znaš., a reci i Krsti da je ta slikica stara preko 100 godin i malo više., a i na njoj se vidi lipi autić., a ona graja i trupci su se koristili za gradnju pilane., narod noga kraja je imal do tada ručnu pilanu za piljenje trupac!., a gazda Krsto i njegovi su na tom mestu podigli no velebno zdanje kakovo je bilo samo u Austriji i Madjarskoj., samo je naše bilo modernije!!!

...tamo kadi je moja NOVA kuća, kako si i sam lipo napisal., tamo je bila kovačija, zemlja je bila u vlasništvu gospodara i gazde Krste., moj pradijed; JOSO SERTIĆ bil je siroče - siromak., Krsto je u njemu vidil pametno, inteligentno, poslušno dite., pa ga je školoval i dodjelil mu zemlju i kovačiju u posjed i uživanje!!!., a dekretom - odlukom gradskog i općinskog poglavarstva  to mu je i službeno potvrdjeno!!!

...Bog!  rode moj!., BOG TE BLAGOSLOVIL!!!   p.s. zovi i reci samo ča ti treba, piši i slikaj dalje, kelji., ... ja se moram odmorit od foruma., jako su me izvrtali moji bivši prijatelji!...

PUNO POZDRAVI  MARICU !!!"

HVALA jimenjače!

Išli su balvani; Kapela-Vukovićeva pilana JEZERANE-SENJ-ITALIJA!

(Jedinstvena fotografija Jezerana je iz privatne zbirke
K. Vukovića i prvi put je pokazana javno na;
http://www.cro-eu.com/forum/index.php
uz blagoslov M.Sertić i M.Draženović.)

U pilani Krste Vukovića bila je brusiona za pile i za sve
vrste cirkulara za drva, noževa, žaga
itd..

Pariona je imala tri prostorije za parenu bukovinu, ljudi kažu,
kada je iz parione izlazila oparena bukovina,
mirisala su cijela Jezerana..

Vukovićeva pilana snabdjevala je u ono vrijeme,
dobrostojeću gospodu, strujom i vodom, a gazde Vukovići
su imali parno grijanje.

Centar Jezerana imao je u ono vrijeme gradsku rasvjetu
koja je gorila svakoga dana od 18:00 do 22:00.
Na temu električne struje ispivali su jezeranci i pismu;

Jezerana letrika te krasi
danju gori a noću se gasi..

Ostaci ostataka slavne Jezeranske pilane Krste Vukovića snimljeno 1970.
Evidentirano

John F. Kennedy
Marica
Administrator
*

« Odgovor #7 : Siječanj 10, 2010, 16:59:24 »

Dragi Mladene,

prije 3-4 godine zamolila sam Jezerance da mi daju informacije o ovoj ruševini, ruševini punoj sudbina Ličana. U toj kući-gostionici čekali su Ličani na autobus za "bijeli svijet" s kartom bez povratka.

Ovo nije kuća od Paraca

Koliko se je suza oproštaja u toj kući prolilo, koliko obećanja dalo i nada ostalo?!

Iz priča moje mame znam da je vlasnik – gostioničar bio jedan jako drag i dobročudan čovijek.

Čija je to kuća i gostionica, tko je bio gostioničar od 1950 pa nadalje, to do danas nisam mogla saznati. Ni jedan Jezeranac mi nije htjeo ili nije mogao odgovoriti.

Sigurno nema na tom mjestu više niti jednog kamena, sigurno je zemlja pokrila sve njezine tragove ali nije priče moje mame s kojima ja želim tu jezeransku kuću i nezinog vlasnika sačuvati od zaborava.

Ove, ne najkvalitetnije, fotografije su djelo moje tete, ne baš više na čvrstim nogama i ne baš više na čvrstom terenu.

Utorak, 28. 03. 1989., 730 dana kasnije izbio je rat i ja nisam više nikada pojedine članove moje rodbine žive vidjela.

Pozdrav u Jezerane

Marica
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #8 : Siječanj 17, 2010, 13:27:34 »

Grof mi je odgovorio na pitanje tko je u Jezeranama držao gostionicu u kojoj je moj tata krenuo u "bijeli svijet". Umro je u Chicagu nevrativši se nikada više u solbodnu Hrvatsku.

Želila sam znati dali ta gostionica u Jezeranama još uvijek postoji kako bih se zahvalila "Pavici" ili njegovim potomcima za pavicine utješne riječi pri rastanku mojih roditelja.

" .... Ma, ostavil sa malu od godinu i pol kod kuće. Koda nešto predosića pa je cili dan trčala zamnom i zivala ... ta-ta ... ta-ta...."

Kad dođem u Jezerane, stati ću na zemlju bivšeg Pavicinog imanja i tiho (sigurno sa suzama u očima) mu "ispričati " priču o "mićoj curici" koja je zivala ta-ta .... ta-ta!

Korisnik GROF  je poslao privatnu poruku Mladenu Sertiću.

Poruka glasi:

Bog! jimenjače LEGENDO!!!

...veliki pozdrav našoj vridnoj forumašici; MARICI!

Marice!  forumaška KRALJICE!!!., Grof te pozdravlja i zavik ti se divi,...

...VELIKI I LIPI POZDRAV IZ NAŠI SNIŽNI JEZERAN!

idemo redom bez reda!., Pavica!., tako ga zval onaj naš lički - Jezeranski narod od miline., pravo jime mu je;  gospodin  i gazda - obrtnik Pave Sertić, žena mu Mandica., hrvati, katolici, radišan narod!, obrtnici, imali su gostijonu i kuglanu na vome mestu kadi se dan danas nalazi gostijona u vlasnistvu Zlatko Jelić, "VOLAN"., izmedju pavičine gostiojone i kuće moje obitelji; SERTIĆ - ŠARAR - VRANIĆ danas., nalazila se još jedna kuća od Jezeranske gospode i obrtnika; Milan Kustec., partizani je zapalili, narod obnovio., a poslje rata narodni službenici darovali partizanima iz gornje Like!., pitate se sa pravom kako to da Pavici ni izgorila gostijona i kuglna?., pa čovik je sve napravil za narod i državu Hrvatsku., ma kakova ona bila!!!  samo da sačuva živu, glavu svoje obitelji i imanja.- Ali., uvik taj vražji ALI., i mi dan danas sigurno bi na isti način postupili!., nažalost, iako je imal veliku obitelj završil je u reštu, obitelj rastirana, jedan od sinova; BRACO mislim da su ga zvali, bil je najmladji., nestal - poginul...
A po pitanju partizana u Jezeranima?!., pa jedino su bili partizani i komunisti iz Gerovčeve kuće jedna obitelj!!!., obitelj iz ke je pronikal i naš Narodni heroj Ljubica Gerovac., obitelj ka je bila; HRVATSKA, KATOLIČKA, POŠTENA, RADIŠNA,... uglavnom sa svim dobrim epitetima!., ALI i oni su tili dobro!., samo dobro možda na neki drugi i drugačiji način???!., Jezerana., naša Jezerana platiše za celi onaj lipi kraj!., platiše svojim paljenjem tri puta., da izgori i ono malo ča se popravilo i obnovilo!., platiše naša Jezerana i Jezeranskim žrtvama ke nisu nikada službeno i javno spomenute!!!., spomenute samo U upotaji, spomenute samo u obitelji, prijateljima.,... nesmi se divanit!., kako onda tako i dan danas!., a Jezerana nakone sve patnje; poniženja, pljačke, paleži, nakon četiri vojske, Jezeranski žrtava! - KRIŽNOG PUTA IZ CENTRA - TRGA JEZERAN., IZ VUKOVIĆEVE KUĆE - MAGAZINA,  nji oko 100-tine otiraše u nepovrat!., otiraše križnim putem kroz Jezerana, Blažiće, Črnač, preko "kose" na početak Drežnice!., na zadnji zaseok - naselje ki je još spadal pod staru Općinu i Varoš Jezeran!!!., tamo ji u iskopane jame baciše, pobiše, popadaše,... uz jauke, zazivanje svetinje, plač, ponos, gorčinu, znoj, suze, krv,... zatrše naše najmilije, nepreboljene, nepreplakane, sve nesahranjene ko kršćane i katolike - već ko živinu - blago!!!., da ko Jezeransko blago!!!., neki., neki svijedoci preživiše, pokoljenja nezaboraviše!

...........i živedu Jezerana dan danas!., živedu pomalo, ali živedu!!!., a  dok je Like, Jezeran!., LIČANA - JEZERANACA!  ma živit će sve bolje i više svakim danom!., dužni smo našim neoduženim pokoljenjima!!!.....  fali nam BOŽJEG  BLAGOSLOVA!!!..............

......Bog!., draga moja Marice!., dragi moj jimenjače!!!., čitamo se...

p.s. za ovaj put dosta., potekla i suza ona Lička!, ona prava! za pismo oteto iz zaborava!!!...
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
sertic

« Odgovor #9 : Siječanj 23, 2010, 13:07:39 »

"Grof mi je odgovorio na pitanje tko je u Jezeranama držao gostionicu u kojoj je moj tata krenuo u "bijeli svijet". Umro je u Chicagu nevrativši se nikada više u slobodnu Hrvatsku.

Želila sam znati da li ta gostionica u Jezeranama još uvijek postoji kako bih se zahvalila "Pavici" ili njegovim potomcima za pavicine utješne riječi pri rastanku mojih roditelja.

" .... Ma, ostavil sam malu od godinu i pol kod kuće. Koda nešto predosića pa je cili dan trčala zamnom i zivala ... ta-ta ... ta-ta...."

Kad dođem u Jezerane, stati ću na zemlju bivšeg Pavicinog imanja i tiho (sigurno sa suzama u očima) mu "ispričati " priču o "mićoj curici" koja je zivala ta-ta .... ta-ta!"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Marice, evo ti gostioničara Pave Sertića-Pavice koji stoji u vratima svoje gostione u bijeloj kecelji i čeka na goste..

Jezerane
Mesnica i gostiona Pave Sertića-Pavice i Trgovina Mile Kusteca

Evidentirano

John F. Kennedy
Marica
Administrator
*

« Odgovor #10 : Siječanj 23, 2010, 14:58:19 »

Hvala Mladene!

Istina to je ta kuća dobrog gostioničara Pave Sertića-Pavice. Jako mi je žao da je srušena jer iz te su gostionice odlazili naši Ličani, s katrom bez povratka, u svijet.

Hvala ti za ovo fotografiju s kojom možemo prikazati potomcima tih putnika, očiju punih suza i boli, odkuda su krenuli njihovi preci na put nade u bolji život.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
sertic

« Odgovor #11 : Siječanj 31, 2010, 11:36:01 »

..uz malu nadopunu dragoj nam administratorici Marici..

...staru općinu Jezerana sačinjavala su okolna sela i to;

1.  Razvala,

2.  Sertići,

3.  Holjevac - oljevčevi,

4.  Trtnji,

5.  Perići,

6.  Rajkovići (pol Jelvice),

7.  Krpani,

8.  Črnač - Borići (na kraju Črnča),

9.  prve kuće - naselje na početku sadašnje Drežnice,

11.  CENTAR - Jezeranski trg ispred Vukovićeve kuće, (i dan danas se u
starim knjigama vodi kao centar Jezerana - Jezeranski trg)

10.  Gornja i Doljnja Jezerana..

..samo selo Črnač sačinjavaju ova prezimena,

1.  Dovedini,

2.  Oštromani,

3.  Kaludjeri,

4.  Gerovci,

5.  Blažići,

6.  Mesići,

7.  Obajdini,

8.  Jelići,

9.  Rokići,

10.  Botići,

11.  Turini,

12.  Kralići,

13.  Kureši,

14.  Kralji,

15.  Matajići,

16.  Polaši,

17. Carevi,

18. Vukovićevi,

19. Borići,..

...znam da ji ima još, ali oprostite ne mogu se sada više sitit, do drugog puta!

...pol tunela Mala Kapela je U Jezeranima, vijadukt auto-puta Jezerane i Mokro je U Jezeranima, auto-put prolazi kroz i preko Jezerana!!!...

..slididu daljnja nadopunjavanja.. 8)

Mladen Vranić - Grof, Jezerane, 29.01.2010.g.

Evidentirano

John F. Kennedy
sertic

« Odgovor #12 : Siječanj 31, 2010, 11:43:22 »

...moram još i ovo dodat, Jezerane nikada nisu bile selo!

Jezerana su uvik bile Varoš - grad, Općina, Mesto - naselje!
mesto ko se sastojalo od sela - zaseoka, manjih naselja - kvartova....

kaže naš, Mladen Vranić - Grof, Jezerane, 29.01.2010.g.
Evidentirano

John F. Kennedy
Marica
Administrator
*

« Odgovor #13 : Siječanj 31, 2010, 12:32:47 »

Dragi moji Jezeranci s dušom anđela i s okom sokola, hvala vam na dodatnim informacijama.

"Jedna ruka drugu pere"!

Ili "Zrno po zrno - pogača, kamen po kamen - palača"

Ili "sličica za sličicom - cijelokupna jezeranska pričica"

Pozdrav u Jezerane
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #14 : Veljača 13, 2010, 07:04:04 »

iz 1768. godine

Redni broj

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.
46.
47.
48.
49.
50.
51.
52.
53.
54.

Ime i prezime

Ante Krizančić
Marko Sertić
Josip Vuković
Paul Draženović
Nikola Krznarić
Vuk Krznarić
Mihael Vinčić
Pavao Sertić
Marko Sertić
Tomo Borić
Petar Sertić
Luka Sertić
Petar Sertić
Juraj Sertić
Vito Sertić
Pavao Tomašić
Mato Sertić
Pavao Sertić
Juraj Sertić
Adam Sertić
Ivan Sertić
Đuro Holjevac
Đuro Vukušić
Helena Klišanin
Katarina Klišanin
Juraj Klišanin  
Pavao Trtanj
Vuk Trtanj
Knez Franjo Vranić
Vito Dumenčić
Ivan Vukoder
Pavao Nikšić
Petar Nikšić
Josip Vranić
Đuro Vranić
Tomo Vranić
Matija Tanijak  
Matija Dumenčić
Đuro Dumenčić
Jakob Gerovac
Mihael Gerovac
Adam Mesić
Petar Sertić
Pavao Sertić
Petar Nesperger  
Nikola Gerovac
Helena Zdelar
Vito Gerovac
Nikola Ostroman
Luka Grenac
Đuro Kruljac
Anton Brajdić
Petar Mesić
Laurencije Kovačić
Broj ukućana

9
9
8
10
9
6
11
7
9
8
13
11
5
4
11
6
4
6
7
7
11
7
7
3
5
9
14
18
11
6
6
16
6
10
8
9
7
14
12
7
5
5
9
5
6
4
1
11
6
6
3
9
5
5

Izvor: Biskupski arhiv Senj, BAS-FB broj 39.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1] 2
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.21. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!