CRO-eu.com
Prosinac 17, 2017, 00:36:57 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Humanitarna pomoc  (Posjeta: 28037 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Veljača 24, 2009, 20:26:52 »

HUMANITARNA POMOĆ

Za vrijeme srpske opsade Sarajeva, koja je na žalost trajala mjesecima, štoviše, godinama, sve što se imalo na zalihama hrane, sve se i potrošilo, jer se nije moglo izići na ulicu, a ništa nije bilo ni za kupiti. Naročito je bilo teško onim Sarajlijama koji su imali brojnije obitelji s puno male nejake djece.

Mujo i Fata imali su šestero, sve jedan drugome do uha, a nemaju što da im dadu jesti. Sjeti se Mujo, pa predloži Fati da oboje nešto poduzmu da djeca ne umru od gladi. Zato Mujo reče Fati: - Ja ću poći u Merhamet, a ti hodi k Unproforu; možda ćemo nešto dobiti za djecu.
Rekoše i složiše se da idu odmah, bez čekanja, jer su djeca već na izmaku. Upozoriše djecu da ne izlaze van, da ne poginu, jer Srbi tuku baš kad je grad pun.

Sad se malo posebno razgovaraju njih dvoje, Fata i Mujo.
Veli Fata: - Mujo, vjeruj mi, ipak smo sretni da iz naše obitelji nitko nije poginuo.
- Jest, valaj - veli Mujo,
a Fata: - Moramo i dalje biti oprezni da nam sva djeca ostanu na životu.
- Jest, valaj, hoćemo - reče Mujo - ali to moramo zahvaliti Alahu i sami sebi što se nismo tri mjeseca usudili van izaći, niti pustili djecu.
- Jest, Mujo, tako je kako ti kažeš. Sada je malo bolje, pa idemo da nešto dobijemo, ja vjerujem da hoćemo. - Tako razgovaraju, i odoše dok im se putovi ne raziđoše.

Ode Fata u UNPROFOR, a Mujo u Merhamet. Po rastanku se još dovikuju.

Veli Mujo: - Fato, ti traži hrane, oni toga imaju, a ja ću hranu i robe za djecu - gola su nam i bosa. Rečeno i učinjeno. Mujo ode, ali se i brzo vrati. Bio je prvi na redu i nije puno čekao (ali se katkad čeka i cijeli dan da se nešto dobije). Svi su već podigli što im pripada.

Fate nema, pa nema; nema je dugo. Mujo je dosta zabrinut da joj se što nije dogodilo. Po gradu je prosuto svašta, a i pucaju sa svih strana. Djeca već počinju plakati. :Mujo ih tješi: - Ne će materi ništa biti. Ja sam na red došao prvi, a ona možda čeka. E, što će, jadna mati vas voli i ne će da dođe bez ičega, znam ja nju - veli Mujo.

Tako Mujo priča s djecom, a Fata na vrata.

Mujo će odmah: - A što je s tobom, bona Fato, mi smo se ustrašili da ti se nije što dogodilo.

Fata će na to: - Dogodilo se, dogodilo, moj Mujo, ali ne idem ja praznih ruku. Nosim i ja bolan, iako ne vidiš.

Na to će Mujo: - Viđaj, Fato, što sam sve ja donio djeci, robe za obući sve šetera, zejtana 3 boce, sekera 3 kg, riše 3 kg i braška 10 kg, sapuna za pranje i svega drugoga.

Fata će na to: - Evo, bolan Mujo, za ove se može kupiti više robe nego što si ti dobio kod Merhameta - i izvadi 102 DM (usput rečeno, tada je plaća u Bosni bila 8 DM) - pa sad računaj koliko je to za nas.

- Au, puno, Fato moja. Ma nikako mi ne ide u glavu kako baš 102 DM.

Fata se smijuljji, sva zajapurena odgovara svome Muji: - E, moj Mujo, 2 po 2 pa 102. Eto, tako ti je to, i drukčije ne može biti.

Autor: Marko pl. Barišić, 1998.,153. -154.
Foto: Marica Draženović
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!