CRO-eu.com
Lipanj 04, 2020, 10:23:27 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3 4 ... 16
  Ispis  
Autor Tema: Crni i plavi Ličani  (Posjeta: 187114 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« Odgovor #15 : Kolovoz 10, 2008, 11:49:43 »

Od ugriza šišmiša vampira umrlo 38 ljudi

Caracas, 09.08.2008., 22:08

Najmanje je 38 ljudi umrlo u selima Venezuele, a medicinski stručnjaci sumnjaju da su ljudi umrli od ugriza šišmiša vampira koji su im prenijeli bjesnoću. Još uvijek se čekaju rezultati testova krvi koji tek trebaju potvrditi uzrok smrti, ali simptomi ukazuju na bjesnoću, rekla su dva istražitelja sa Sveučilišta u Kaliforniji i medicinski stručnjaci koji se bave ovim slučajem. Antropolog Charles Briggs i dr. Clara Mantini Briggs kažu da su simptomi seljana prije smrti bili vrućica, bolovi u tijelu, trnci u nogama nakon kojih je slijedila paraliza te veliki strah od vode. 'Simptomi koje su pokazivali ovi ljudi prije smrti su simptomi bjesnoće', rekao je dr. Charles Ruppercht.

U Venezueli se istražuje što je uzrokovalo smrt ovih ljudi, a vlasti planiraju dijeliti mreže protiv komaraca kako bi onemogućili da šišmiši ulaze u domove. Ujedno šalju medicinske timove koji će stanovnicima sela biti na raspolaganju.

Bjesnoća se pojavila kada su sela napala šišmiši vampiri, koji su i inače problem u Južnoj Americi, a napadaju kada je njihovo prirodno stanište narušeno, što se u ovom slučaju dogodilo otvaranjem rudnika.

Od ugriza šišmiša vampira najmanje je 38 Warao Indijanaca umrlo od lipnja 2007. godine, od toga 16 u posljednja dva mjeseca.

Šišmiši nose često smrtonosni virus bjesnoće. Ugriz od njih je rijetkost, jer su životinje vrlo plašljive. Opasnost prijeti kod nesposobne životinje za lijet.

Nakon prvih simptoma – groznice i nesvjestice -  šišmišov ugriz  dovodi obično do smrti, U ljudi, inkubacija traje od 20 do 120 dana; obično traje od četiri do šest tjedana. Ako cjepljenje nije sprovedeno prije - u idelnom slučaju – onda je to neobhodno odmah nakon ugriza. Do sada su samo pet slučajeva u svijetu poznati sa pacijenatima koji su preživjeli.

Povrijeđen ili nesposobnog za let šišmiša u nikojem slučaju se ne smije dodirnuti, on može biti zaražene s bjesnilo. Psi i mačke u principu bi trebali biti cijepljeni.

Odmah nakon napada šišmiša, virolozi preporučuju, ranu sa sapunom i vodom oprati, dezinficirati i posijetiti liječnika.

Bjesnoća je uzrokovana virusom koji se u centralnom nervnom sustavu širi. Izbijanja bolesti može se spriječiti cijepljenjem u roku od četiri dana nakon infekcije virusom. Ali ako je bolest izbila onda uvijek završi smrtonosno.

Većinom se virusom zaraze lisica, pas i mačka

Piše Marica Draženović
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #16 : Kolovoz 11, 2008, 11:19:55 »

Prijateljstvo

Jutros mi se je kratko jedan dragi prijatelj javio. Potsjetio me je na nešto što sam u mojoj žurbi zaboravila. On je daleko ali je moj pravi prijatelj. Uvijek mu se mogu sa mojim problemčićima i problemima javiti. Voljan je na svojim širokim leđima i moj balast da nosi. Za to sam mu zahvalna.

Što znači za Vas prijateljstvo?

Za mene prijateljstvo znači pozitivan osijećaj i odnos između dvije osobe koji si poklanjaju međusobno simpatiju i povjerenje. Prijateljstvo znači voliti nekoga zbog njega a ne zbog neke vlastite koristi.

Prijateljstvo se temelji na ljubavi, povjerenju i međusobnom poštivanju. Prijateljstvo ne zna za vrijeme i granice ono je uvijek tu kao i zrak koji udišemo.

Želim Vam svima  ugodan i sunčani dan.

Vaša Marica

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #17 : Kolovoz 11, 2008, 11:57:03 »

Preporučljivo

Nova TV videoteka
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/

Moj favorit je „Večernja skola

Večernja škola otvara učionicu Europi.

Komičar koji humor uzima za doručak, ručak i večeru, majstor improvizacije, obožavatelj Slovenaca, smrknuti profesor, živahni govornik i komentator hrvatske svakodnevice ponovno je u kraljevskom terminu. Pervan glavom i bradom sprema drugi krug showa za one koji su preživjeli hrvatsku zbilju. U vrijeme stand up-a vrijeme je da se ustane kada uđe Profesor, jer vrijeme je za Europsku uniju. Na tom putu potrebno je da pogledamo sami sebi u oči, podastremo dokaze i sagledamo svoje ponašanje u prirodnom okruženju, poručuje Profesor. U tome će učenicima i Profesoru pomoći dvjestotinjak ljudi iz regije, oni koji znaju glumiti i koji bi to htjeli znati, a sve to u ulozi publike. Ali u Večernjoj školi publika govori, jer ima što reći. Na putu u EU naći će se i video zid kao vrata u našu zbilju i iskustva ljudi iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Bosne i Crne Gore. Vidjet ćemo tko smo kako bismo se pročistili za ulazak u elitno europsko društvo – Rumunjsku, Bugarsku, Mađarsku, Poljsku, destinacije kamo će najsretniji otputovati i vidjeti što nas u Europi očekuje. Učenici će slušati jednu lekciju po emisiji, ali će ju s Profesorom i gostima obraditi iz svakog kuta.

Glumci:

Željko Pervan
Đuro Utješanović
Mladen Horvat
Damir Folnegović
Ahmed Al-Rahim
Boris Šiber
Maja Kovač

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #18 : Kolovoz 11, 2008, 22:35:53 »

Život u hotelu

Ajde dođi na MSN da malo čavrljamo o Bogu i narodu – čitam privatnu poruku moje prijateljice Ane.
Ah` kako rado bih sada tračkala o mome neoženjenom susjedu i o svemu što mi na pamet padne a ponajviše o muškom rodu.
Nekako mi je najdraže o njima tračkati kao da ih dobro poznam, kao da znam kako njihov „sat“ kuca. Pa nisu oni baš neka tajna – lako ih je skužiti – mislim.
Ali nema ništa od MSN-a i od filozofiranja tko –kada –koga i zašto ....... moje suđe u kuhinji naslagalo se je poput Ejfelovog tornja i demonstrativno i provokatno gleda u mena a ja u njega.
Pa što je ovo, ni u hotelu nemaju toliko suđa dnevno koliko se je kod mene od jutros čaša, šoljica, zdijela i zdijelica nakupilo ...  pomisli u sebi i poželi zamjeniti moj stan s hotelom.

Život u hotelu – fenomenalna ideja!

Pametni ljudi, s novčanikom koji je bar toliko težak da ga nikad ne nose sa sobom, žive već odavno u hotelu, ne moraju si čak ni vrata sami da otvore. Seniori u mirovini zimuju do pola godine na Kanarskim otocima u hotelima ili poslovni ljudi "Business people" i njima je već odavno drugo prebivalište hotel jer im je radno mijesto svugdje na svijetu.

A moje radno mjesto, nažalost, je tu u kući. Znam, ne treba mi kišobran i ne moram u jutro led na autu da stružem ali ipak .... Ah kako bih se rado mijenjala za  jednu suit ili jedan apartman u hotelu!

Izašla sam iz kuhinje, otišla u dnevni boravak, sjela u ljuljačku i razmišljam kako bi bilo lijepo imati sve te udobnosti pri ruci; svako jutro čiste ručnike, 24 sata room service, internet-pc, bazen za plivanje, saunu, frizera, kozmetičarku, masera pa čak i service za pranje i peglanje mojih bluza a da nepričam o čišćenju cipela – jednostavno ih ostavim pred vratima! Svaki dan usisani debeli tepisi, obrisana prašina i iše vrata i na lampama, doručak čeka na bijelom poštirkanom stoljnjaku i zgodan i ljubazan konobar, milina za oči, mi se zahvali na posjeti. Ne razmišljam o mrvicama na stolu i o suđu koje treba prati.

Ah to je život – život u hotelu!

Imala bih više slobodnog vremena za život; muzeje, kazališta, robne kuće, šetnje pa i za tračkanje.

Upravo kada sam razmišljala o sobarici kako čisti, briše i polira moje kupatilo – nigdije ni kapi vode na pločicama, ručnici na milimetar složeni – sve blista, trgnu me iz moje mašte telefon.

Dikky:   Mami je danas rođendan. Evo slavimo kod Jadranke i pričamo o vama ...

Neugodno mi je, stidim se! Kako sam samo mogla zaboraviti teta Slavkin 86. rođendan?!

Ah, da živim u hotelu i za to bih imala više vremena – vremena za one koje volim.

Marica

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #19 : Kolovoz 13, 2008, 21:35:52 »

Da laž stvrano ima kratke noge,
onda bi muškarci bili Liliputanci!
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #20 : Kolovoz 20, 2008, 10:51:45 »

Kapu ti mogu kupiti ali pamet ne.

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #21 : Kolovoz 27, 2008, 11:37:19 »

Bez – granična ljubav

Ljubav je poput rata;

-   lako plane - započme
-   na žrtve ne misli
-   sve oružje upotrebi
-   sve si dozvoli

Marica                                                   

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #22 : Rujan 05, 2008, 10:15:29 »

Novi Zakon o doprinosima

Dana 1. siječnja 2009. godine stupa na snagu novi Zakon o doprinosima

ZAKON O DOPRINOSIMA
'Narodne novine' br. 84/08

I. TEMELJNE ODREDBE I NAČELA

Članak 1.

Ovim se Zakonom propisuje obveza plaćanja doprinosa za financiranje obveznih osiguranja (u daljnjem tekstu: doprinosi), vrste doprinosa i stope za obračun, obveznik doprinosa, obveznik obračunavanja doprinosa, obveznik plaćanja doprinosa, osnovice za obračun i način njihova utvrđivanja, obveza i način obračunavanja, obveza plaćanja i rokovi za uplatu, obveza izvješćivanja te druga pitanja vezana uz poslove prikupljanja doprinosa.

Članak 2.

(1) Obveznim osiguranjima smatraju se:
1. obvezno mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti,
2. obvezno mirovinsko osiguranje za starost na temelju individualne kapitalizirane štednje,
3. obvezno zdravstveno osiguranje,
4. obvezno zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu i
5. osiguranje za slučaj nezaposlenosti.

(2) Obvezna osiguranja, obvezno osigurane osobe, prava iz osiguranja i nositelji obveznih osiguranja uređeni su propisima o obveznim osiguranjima i posebnim propisima.

Detaljnije > http://propisi.pu.mfin.hr/index_open.asp?idPropisa=2140&jid=1&ime=Zakon%20o%20doprinosima

http://www.mfin.hr/

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #23 : Rujan 06, 2008, 20:32:15 »

Hrvatska - gdje kraljevi odmoraju

Kao obični turisti  prošetali su  po ulicama Splita. Djed, baka, majka, otac i dijete. Ali skupljači suvenira nisu bili „Horvat“ ili „Horvatić“ već kraljevska obitelj iz Norveške!

Povodom 40-o godišnjeg brraka pozvali su  Harald (71) i Sonja (71) prestolonasljednika, njegovu suprugu i unučad u Hrvatsku da uživaju u toplim sunčanim danima i kulturnoj baštini grada Splita kao i otoka – biserja našeg Jadrana.

Prestolonasljednica Mette-Marit (35) i Haakon (35) s Mariusom (11) uživali su kao što je vidljivo. Samo Ingrid Alexandra (4) i Sverre (2) nisu bili uključeni  - oni su drijemuckali na jahti „Norge“

Posjetite nas ponovo.

Uvijek nam dobro došli

* * * * *

Croatien – wo Könige Urlaub machen

Wie ganz normale Touristen durchstreiften sie die Gassen von Split. Opa, Oma, Mutter, Vater und Kind. Doch die Andenkenjäger waren keine Müllers oder Meiers, sondern die Königsfamilie aus Norwegen!

Anlässlich ihres 40. Hochzeitstages luden Harald (71) und Sonja (71) das Kronprinzenpaar und dessen Kinder nach Kroatien ein. Sonne tanken, die Seele baumeln lassen.

Mette-Marit (35) und Haakon (35) mit Marius (11) genossen es sichtlich. Nur Ingrid Alexandra (4) und Sverre (2) waren nicht mit dabei - sie dösten auf der Yacht "Norge".

Ihre königliche Hoheit, besuchen sie uns wieder.

Sie sind uns immer willkommen

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #24 : Rujan 09, 2008, 13:20:30 »

Starost može biti tako lijepa . . .

Danas sam opet vidila onih dvoje 
napolju
pred mojim stanom
na klupu ispod stare lipe
jedan stari par
iz našeg susjedstva
koji dnevno
idu u šetnju
pogledi pun ljubavi
nježno joj miluje i
sklanja kosu s čela
jedan dragi pogled
je njezina zahvalnost
ona mirno pusti svoju ruku
na njegovu
jedan dodir
pun povjerenja i ljubavi
pri ustanku s klupe
ona ga uhvati ispod ruke
njezin oslonac, njezin prijatelj
osjeti se, vidi se da su
prošle burne godine života
ali osjeti se, vidi se
njihova ljubav
koja poput sunca
svjetluca
na površini mirnog mora.
Starost može biti tako lijepa . . .

Marica Draženović
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #25 : Rujan 17, 2008, 12:44:21 »

RANG LISTA NAJUSPJEŠNIJIH OPĆINA

Ako iz popisa 552 grada i općine izuzmemo sve gradove, njih ukupno 135, i usporedimo financijske rezultate poslovanja poduzetnika na razini općine, po kriteriju ostvarenog ukupnog prihoda poduzetnika, među 10 najvećih općina su:

1.   Stupnik i Brdovec (ZgŽ), Zagrebačka županija

2.   Trnovec Bartolovečki (VŽ), Varaždinska županija

3.   Konavle (DNŽ), Dubrovačko-neretvanska županija

4.   Hum na Sutli (KZŽ) Krapinsko-zagorska županija

5.   Viškovo i Matulji (PGŽ), Primorsko-goranska županija

6.   Darda (OBŽ) Osječko-baranjska županija

7.   Kršan (IŽ), Istarska županija

8.   Nedelišće (MŽ). Međimurska županija

Rang lista općina s obzirom na ukupan prihod poduzetnika u 2007. g.

Naziv

Stupnik
Trnovec Bartolovečki
Konavle
Hum na Sutli
Viškovo
Matulji
Darda
Kršan
Brdovec
Nedelišće
Broj poduzetnika -

100
81
312
67
327
362
49
58
138
165
Broj zaposlenih -

1.967
2.395
2.472
1.666
1.909
1.948
2.552
310
793
1.448
Ukupni prihod

2.408.762
1.695.780
1.518.396
1.176.353
1.103.290
1.035.105
1.033.841
959.772
832.737
792.694

Izvor: Registar godišnjih financijskih izvještaja, na dan 18. travnja 2008.

http://www.fina.hr/
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #26 : Rujan 23, 2008, 09:43:29 »

Slavna Bosno znash li ono vreme?
kad poznala nisi tursko breme,
kad pod jarmom nisi uzdisala,
i postanje tvoje proklinjala,
kadje tvoja kruna s’ krixom sjala.
Dobro si se i nadala;
A sada si sasvim zapustjena,
i prelepom slavom opustjena.
ti na rastu krixa izrezujesh,
i krijuch se njemu ponizujesh.
jer na Cerkvi nesme’ ga imati,
tkoche dulje Svjeta uxivati.
Gdichesh najti duhovnog Pastira?

Autor: Svećenik Josip Marić
(1807.–1883.)
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #27 : Listopad 04, 2008, 00:05:25 »

HIDRO - DISCO ŠVICA

Adaptirati i investirati u kulturnu gastronomiju

Stara i napuštena Hidrocentrala mogla bi, s mudrim investorima, postati središte mnogih kulturnih i informativnih događanja; izložbe, igre, ples i glazba od jazza, rocka do hip-popa. Dakle jedno najekskluzivnije mjesto za sastanke ličke i internacionalne mladeži.

Klikni na fotografiju da se poveća

U modernim ambijentama pomješani s povijesti hidrocentrale, Švica bi mogla tokom cijele godine biti privlačno svratište zabave – mjesto za one koji još uvijek ne žele ići kući.

Liki je potrebna jedna zabavno-kulturna atrakcija.

Dragi investorti,

dođite u Švicu i investirajte u ovaj interesantni objekt.

Više o Hidrocentrali > http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=758.msg1408#msg1408

Marica Draženovic

Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #28 : Listopad 08, 2008, 11:40:40 »

Kada sam bila dva mjeseca stara, moj je tata bio tako neuk - ma najveća neznalica koju sam  u mome životu vidjela. Teško sam toga starog čovijeka u mojoj blizini podnosila. Ali, kada sam bila deset mjeseci stara, čudila sam se, koliko je taj čovijek za osam mjeseci naučio.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
Marica
Administrator
*

« Odgovor #29 : Listopad 30, 2008, 11:43:18 »

Draga moja prijateljice,

Vaše  jučerašnje riječi pohvale za moj rad na forumu bile su najljepša "laku noć"! Otišla sam s osmijehom na licu spavati. Hvala

Ja vjerujem u takozvanu "duševnu rodbinu" više nego u "krvnu". Ne znam dali ste čitali prof. Elizabeth Kübler Ross "Über den Tod und das Leben danach". Ona je najbolje opisala da je duša besmrtna.

Mislim da nije važno što ili tko nas je "pogurnuo" da stupimo s nekim u kontakt jer,  sve je to ogromna mreža planova duša koje mi s našim logičnim razmišljanjem ne možemo shvatiti.

Ja gledam nas kao božje instrumente. Bog nas, ne izabirući, upotrebi za pojedine njegove planove. Mi smo dio Boga - dobrote!

Isto kao što ja iz ladice ne gledam koju ću žlicu ili nož uzeti (jer su sve jednake) ali moram uzeti nož ako želim komadić mesa izrezati. Tako i nas Bog upotrebljava za pojedine (nečije) molitve, želje i svoje planove.

Inače sam život bi bio bezsmislen ako mi nebi bili dio Boga i ako nemamo neke universalne funkcije na ovome svijetu.

Žalosno je, da smo mi s vremenom izgubili sluh te ne čujemo što si naše duše kažu. Slično je to s lovačkom zviždaljkom; lovački pas ju čuje i odmah dotrči dok mi ljudi ne čujemo  "zvižduk". Isto je tako i sa gusjenicom i leptirom. Leptir je ljepši!!

Ni najmanje nisam žalosna da činim nekome "uslugu" tko to (po mome mišljenju) nije zaslužio jer znam da je Bog tako odlučio i da je to moj zadatak.

Inače ne bi ni molitva "Oče naš" imala smisla jer ja molim Boga da oprosti meni onako kako ja opraštam mojim grješnicima. A kako ja opraštam? To bi značilo da ja Boga molim da mi nikada i ništa ne oprosti!

Pišete mi da je „gliha“ u Slavoniji naziv za slavljenje kod gradnje kuće

Gliha? Sigurno je to mađarska riječ?  Nisam ju nikada čula.

Draga prijateljice, ponekad sam svjesna kao i sa Hidrocentralom Švica da pišem "gluposti" ali ponekad je važnije da se o nečemu priča i konačno počeme da razmišlja. Glupost nije onda ako s tim razmišljanjima nekoga prodrmam ili probudim.

Za Hidrocentralu u Švici i Gacku mineralnu vodu su me mnogi ismijavali ali bar su se sjetili dva dobra i važna projekta za Liku.

Još ću ja mnogo "gluposti" kako moji neprijatelji za moj trud kažu, napisati ako s njima obratim pažnju na ono što je važno.

Razmišljanja dali gradonačelnik nosi crvenu, plavu ili zelenu kravatu, koliko je na zadnjoj fešti "ovaca" ili "koza" zaklano a niti jedan jedini "vol" su besmislena i suvišna.

O nekim stvarima nije potrebno, jer ne zahtjevaju, da se o njima razmišlja, priča i piše kao što nije važno dali ravnatelj bolnice ima jednu –dvije  -tri ljubavnice. Važno je samo i to je pitanje: Dali je dobar kirurg ili kardiolog !

Bill Clinton bio je dobar, najbolji, predsjednik kojega je USA do sada imala. Bilo bi mi glupo ujedno i o Moniki Lawinsky razmišljati.

Svako moje razmišljanje ima svoju svrhu koja opravdava sredstva.

O "Svrha, namjera, cilj opravdava sva sredstva“ pisati ću Vam u sljedećem pismu.

Budite mi pozdravljeni.

Vaša
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: 1 [2] 3 4 ... 16
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.21. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!