CRO-eu.com
Rujan 23, 2019, 19:36:34 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Vitez dr. Ante Došen  (Posjeta: 2900 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Travanj 03, 2009, 19:29:49 »

Vitez  dr. Ante Došen

Puno je priča koje nalikuju priči dr. Antona Došena. Sve su to priče koje imaju sličan obrazac – radi se o našim ljudima koji su zbog raznih razloga napuštali naš kraj, da bi se dokazali negdje  u inozemstvu gdje bi, gotovo u pravilu, ostvarivali zavidne karijere. Ipak, svaka od tih priča posebno je zanimljiva jer osim već poznatog nam obrasca nudi i dijelove životnog scenarija karakteristične upravo za tu i samo za tu ljudsku priču koju pričamo ili čitamo. Tako priča dr. Antona Došena počinje na Sušaku i dovodi nas sve do kraljevskog dvora u Nizozemskoj, u kojoj živi i radi još od 1969. godine, pa Hrvatsku danas, logično je, uglavnom promatra kroz nizozemske naočale. Specijalist je dječje psihijatrije, profesor i nositelj sveučilišne katedre za Psihijatrijske aspekte mentalne retardacije na Radboud Universityu u Nizozemskoj, redoviti profesor na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, osnivač je i dugogodišnji predsjednik Europske udruge za
mentalno zdravlje osoba s mentalnom retardacijom, a donedavno je bio i predsjednikom Odjela za mentalnu retardaciju Svjetske psihijatrijske udruge. Svojim radom pokušava svijetu otkriti kako mentalna retardacija nije psihičko oboljenje, pokušava srušiti zablude kako je neprilagođeno ponašanje karakteristika mentalno retardiranih ljudi poremećeno, a oni se, kaže, ponašaju neprilagođeno kada dođu u konflikt s okolinom koja ih ne razumije. Svojim radom želi pomoći mentalno retardiranoj populaciji da unatoč svojim nedostacima provedu život sretni koliko je god to moguće. Njegova humanost donijela mu je najveće nizozemsko priznanje – odlikovan je ordenom Ridder van Oranje-Nassau, te je imenovan vitezom kraljevske kuće Nizozemske. S dr. Došenom razgovarali smo dok je sa svojim školskim kolegom Tončijem Mrakovčićem sjedio pod krošnjama kestena ispred Kontinentala. Ne možete ni zamisliti kako je ovdje na Sušaku nekada bilo lijepo, govori nam.

SR  Kako ste uopće dospjeli do Nizozemske?

AD  Kad sam nakon Sušačke gimnazije završio medicinu, želio sam nastaviti školovanje, ali nisam mogao dobitio specijalizaciju iako sam bio jedan od najboljih studenata svoje generacije na Medicinskom fakultetu tu u Rijeci. Bili su mi nepoznati putevi kojima se moglo doći do specijalizacije... izgleda da je nešto smetalo...

Opuštajući trenuci s unukom. Dr. Ante Došen u Nizozemskoj živi i radi od 1969. godine

Alen Čemeljić
Sušačka revija
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!