CRO-eu.com
Travanj 07, 2020, 03:08:29 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti:

DNEVNO 45LINES HRT PORTAL GALERIJA SLIKA   Forum   Pomoć Traži Kalendar Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: KRALYCH (KRALIC II.)  (Posjeta: 4396 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Administrator
*

« : Prosinac 10, 2008, 18:53:07 »

KRALYCH (KRALIĆ II.). (Taf. 166).

Klikni na fotografiju da se poveća

Wappen: Ein bis an den oberen Schildesrand emporragender Sparren, begleitet oben von zwei und unten von einem Sterne.

(Siegel d. d. Jaska 1624 des Mathias Kralych. Im kroat. Landesarchive in Agram).

r. - rot - crveno, b.- blau -plavo, g.- gold - zlatno, s.- silber -srebrno, w –weiss - bijelo

Izvor:

Dr. Ivan von Bojničić, 1899.
IV. Band, Taf. 166., str. 228.

Dr. Ivan von Bojničić 1858. – 1925.

* Prvi puta na internetu. Kopiranje za forume nije dozvoljeno.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
zk
Gost
« Odgovor #1 : Studeni 19, 2012, 01:55:55 »

Možete li napisati više o ovoj plemičkoj porodi? Podrijetlo, titula etc..
Evidentirano
Marica
Administrator
*

« Odgovor #2 : Studeni 19, 2012, 11:05:00 »

Možete li napisati više o ovoj plemičkoj porodi? Podrijetlo, titula etc..

Nažalost je to sve što sam u Bojničićevoj knjizi "Der Adel von Kroatien und Slavonien" našla. Dr. Bojničić navodi da je pečat obitelji Kralić u Hrvatskom državnom arhivu http://www.arhiv.hr/arhiv2/index.htm

Podatke treba tražiti i u Matičnim knjigama kao i u crkvenim knjigama krštenih, vjenčanih i umrlih.

To je "rudarski" posao za koji se treba imati volje, vremena i novaca. Svaki stari dokument je od neprocijenjlive vrijednosti te mislim da je dužnost svakoga pojedinca donacijama podržavati čuvatelje i sabirače - arhive - naše povijesti.
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
zk
Gost
« Odgovor #3 : Studeni 20, 2012, 10:25:12 »

a kamo su nestali podaci o ovome???? pošaljite mi na e-mail. hvala Trazim
Evidentirano
Marica
Administrator
*

« Odgovor #4 : Studeni 20, 2012, 13:07:31 »

a kamo su nestali podaci o ovome???? pošaljite mi na e-mail. hvala Trazim

Izvadila sam taj dio iz posta jer nisam nigdje naišla na povjerljive dokaze da su ovi hrvatski Kralići došli iz Češke ili Mađarske tj. da su njemačkog porijekla, ušto sam ja uvjerena.

Jedno je sigurno da Kral(l)ich - Kralych - Kralics - Kralić svoje plemstvo nisu dobili za vojne zasluge u borbi protiv Turaka jer su staro plemstvo i u grbu nema, što je tipično za balkanske grbove, odsječene turske glave ili u ruci ili u šapi (kao u grbu Sertić) ili nataknute na sablji.
Darovinsko plemstvo su dobili za neke druge zasluge.

Da su Kralići u davna vremena živjeli u BiH, Dalmaciji pa došli u Gospić kao dr. Peter Kralić, profesor na Filozofskom fakultetu i ravnatelj DAZ-a je činjenica, samo svi ti Kralići ne moraju imati (i najvjerojatnije nemaju) nikakve veze s ove dvije plemićke obitelji.
Da bi se porijeklo plemića Kralić ustanovilo, mora se ići unatrag tražeći njihove smrtne, vjenčane i rodne listove.

Lopašić navodi u svom djelu "Od Kupe do Korane" nekoga Thomu Kralych. Možda bi trebalo upitati u Državnom arhivu u Karlovcu ili čak prošetati grobljem jer na starim nadgobnim pločama su nekad upravo one informacije koje se na drugim mjestima teško mogu dobiti.

http://www.daz.hr/vodic/l-zbirke-izvornog-arhivskog-gradiva/l3-zbirke-pojedinih-sakupljaca/288-hr-dazg-842-zbirka-karli-petar
Evidentirano

Jedna ruka drugu pere
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP CRO-eu.com | Powered by SMF 1.1.20. © 2005, Simple Machines. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!